Člověče, zachraň se! Desková hra o první pomoci — PrPom

Člověče, zachraň se! Desková hra o první pomoci

Tato stránka obsahuje vše potřebné, abyste si mohli zahrát jednoduchou, srandovní, vzdělávací zážitkovou hru Člověče, zachraň se!

Základním principem hry je postup hráčů po cestě, která má 70 políček. Hraje se pomocí jedné šestistěnné kostky a figurek, podobně jako Člověče, nezlob se. Hráči se střídají v pořadí, které si domluví na začátku hry. Každý hráč hodí kostkou a poté posune svou figurku vpřed o patřičný počet ok. Vyhrává ten, jehož figurka je první v cíli. Hra je určena pro 3 až [zatím nevíme kolik] hráčů ve věku od 18 let. Je doporučeno vzít si ke hře nějaký alkohol :-)

Deskovka o první pomoci: Člověče, zachraň se!

Je ideální, když aspoň jeden z hráčů umí kvalitně první pomoc (a bylo by samozřejmě správné, kdyby ji uměli všichni). Pro začátek ji doporučujeme hrát s kratším časovým odstupem od posledního zážitkového kurzu první pomoci, který jste absolvovali. Je vhodné mít pro hru k dispozici alespoň jednoho Kena (resuscitační figurínu). Takže hned na úvod si odpovíme na pět otázek:

 1. Deskovka o první pomoci: Člověče, zachraň se! Hrací plán k tiskuCo když nemáme hrací plán? Nevadí. Můžete si jej stáhnout a vytisknout zde (časem doplníme oficiální hrací plán s pěknou PrPom grafikou; teď můžete stahovat náš první testovací hrací plán). Nebo můžete vzít velký papír a po jeho obvodu (nebo jakkoliv jinak) nakreslete něco jako tasemnici o 70 článcích (doporučujeme, aby jednotlivá políčka měla rozměr alespoň 2×2 cm). Pak políčka očíslujte od 0 (to bude start) do 70 (cíl). Hotovo.
 2. Deskovka o první pomoci: Člověče, zachraň se!Co když nemáme házecí kostku? Nevadí. Existuje mnoho jednoduchých mobilních aplikací, které ji umí nahradit. Stačí vyhledat aplikace pod heslem „dice“ a něco si vybrat.
 3. Deskovka o první pomoci: Člověče, zachraň se! Figurky - improvizaceCo když nemáme figurky? Taky nevadí. Jako hrací kameny můžete použít cokoliv – třeba baterii, víčko od pera, kostku cukru, kamínek, zapalovač, lipstick nebo zátku od lahve.
 4. Deskovka o první pomoci: Člověče, zachraň se! Jak nahradit Kena?Co když nemáme Kena? Zase nevadí. Použijte třeba polštář, plyšáka, sbalený spacák v obalu nebo overbal. A nebo se někdy domluvte s námi v PrPom a uspořádejte si herní večer u nás ve Vysočanech. Budete vítáni :-)
 5. Co když nikdo z hráčů neumí první pomoc? No, tak to jste si uřízli mega velkou ostudu. Je to takový váš společný občanský trapas. Ale hru můžete zvládnout i tak, protože každé políčko má odkaz s nápovědou, kde najdete správný postup. Jenom toho budete asi muset docela hodně přečíst – což ve vašem případě nebude vůbec na škodu. Hezkou zábavu! :-)

Pravidla hry

 1. Pro start a vstup do hry je třeba nejprve hodit pětku, která symbolizuje pět počátečních vdechů při resuscitaci dětí a pacientů, kteří se dusili.
  1. Hráč na tahu to může zkusit vždy třikrát. Když uspěje a hodí pětku, hází pak znovu o postup vpřed.
  2. Pokud hráč stojí na startu, stane se dobrovolníkem a získá tím postup vpřed, dostává se do hry a nemusí již hodit pětku.
 2. Pokud hráči na tahu padne šestka, je třeba nejprve posunout figurku o šest polí vpřed. Pokud se ocitne na aktivním poli, dále již nehází a jen plní úkol. Pokud se ocitne na poli neaktivním, může hodit ještě jednou a postoupit opět vpřed.
 3. Pokud je součástí úkolu výběr dobrovolníka, postupujte v tomto pořadí:
  1. Pokud s hráčem, který hledá dobrovolníka, stojí na stejném políčku jiná figurka, musí přednostně oslovit tohoto spoluhráče. Pokud spoluhráč odmítne stát se dobrovolníkem, postupuje o jedno políčko zpět.
  2. Pokud hráč dobrovolníka nezískal, nebo pokud stojí na aktivním políčku sám, zvednou ruku ti spoluhráči, kteří jsou ochotní se dobrovolníkem stát. Hráč hledající dobrovolníka si mezi nimi vybírá.
  3. Pokud nikdo ruku nezdvihne, hráč postupně oslovuje všechny spoluhráče (postupně od těch, kteří jsou v herním plánu nejblíže jeho figurce, až po ty, kteří jsou nejdále). Každý vždy buď souhlasí, nebo postupuje o tři políčka zpět.
  4. Pokud ani poté hráč dobrovolníka nenajde, zůstává na aktivním políčku a hra pokračuje.
 4. Pokud hráč nebo dobrovolník postupuje vpřed/vzad díky tomu, že splnil/nesplnil úkol a tím se dostane na jiné aktivní pole, pak se úkol na tomto poli neplní a považuje se za neaktivní.
 5. Vyhazování v této hře neplatí. Pokud dva hráči vstoupí na stejné pole, prostě jsou tam spolu.
 6. Pro postup do cíle není třeba hodit přesný počet ok.
  1. Hráč, který do cíle dorazil jako poslední, smí napsat ufňukaný mail na info@prpom.cz a dostane slevu na kurz první pomoci, aby měl příště větší šanci zvítězit.

Aktivní políčka

Aktivní políčka ve hře se na herním plánu poznají podle čísla a také podle toho, že nejsou bílá. Jejich barvy se pojí se třemi základními životními funkcemi: červená (úkoly spojené s krevním oběhem), tmavě modrá (úkoly spojené s dechem), nebo světle modrá (úkoly související s vědomím a další úkoly). Popis každého úkolu začíná číslem políčka, ke kterému se váže. Většina úkolů obsahuje také odkaz na nápovědu.

Doporučení: Neseznamujte se s obsahem políček dříve, než na ně nějaký hráč skutečně vstoupí v rámci hry. Víc si hru užijete :-)

 • (3) Bezvědomí! Objevil jsi v parku ležícího člověka na zemi, který nereaguje na hlasité oslovení ani zatřesení rameny. Z plných sil zakřič: „Pomoc! Mám tady člověka v bezvědomí!“
 • (6) Resuscitace! 3 minuty bez přestávky prováděj nepřímou srdeční masáž na figuríně, nebo na vhodné pomůcce (polštář, overbal). Ostatní mezitím pokračují ve hře. Pokud to nezvládneš, nebo odmítneš, postupuješ o 4 políčka zpět.
 • (7) Otrava metanolem! Okamžitě se všichni napijte alkoholu! Rychle vypijte alespoň 1 panáka, nebo aspoň malé pivo, nebo alespoň deci vína. Kdo nezvládne, postupuje o 3 políčka zpět.
 • (9) Bezvědomí! Předveď na dobrovolníkovi otočení osoby v bezvědomí z břicha na záda. (Dobrovolník leží na břiše, je bezvládný a nepomáhá.) Pokud ukážeš vše správně, dobrovolník postupuje o 2 políčka vpřed, ty o 4 políčka vpřed.
 • (15) Mrtvice! Vyšetři příznaky cévní mozkové příhody podle pravidla FAST. Pokud ukážeš na dobrovolníkovi včetně kvalitní komunikace, dobrovolník postupuje o 1 políčko vpřed, ty o 3 políčka vpřed. Pokud jen správně popíšeš, postupuješ o 1 políčko vpřed.
 • (18) Resuscitace! Popiš správné místo, kde stlačovat hrudník při nepřímé srdeční masáži. Pokud ukážeš na dobrovolníkovi včetně odhalení hrudníku, dobrovolník postupuje o 2 políčka vpřed, ty o 5 políček vpřed. Pokud správně popíšeš a ukážeš na sobě, postupuješ o 1 políčko vpřed.
 • (20) Krvácení! Ale není masivní. To bude chtít desinfekci. Okamžitě se napij alkoholu! Rychle vypij alespoň 1 panáka, nebo aspoň malé pivo, nebo alespoň deci vína. Kdo nezvládne, postupuje o 2 políčka zpět.
 • (21) Bezvědomí! Záchranka už je tu, ale dole je zamčeno. Dobrovolníka ležícího na zádech uveď správně do zotavovací (NE stabilizované) polohy. Dobrovolník je bezvládný a nepomáhá. Vše správně = ty o 3 políčka vpřed, dobrovolník o 1 políčko vpřed. Pokud něco popleteš, jdeš o 1 políčko zpět a dobrovolník se nepohne.
 • (22a = pokud je k dispozici auto) Nehoda! Vyhledej v autě výstražný trojúhelník a slož jej do provozní polohy. Během tvého snažení pokračují ostatní hráči ve hře. Jakmile se ti to podaří, postupuješ o 3 políčka vpřed. Pokud neuspěješ (nenajdeš trojúhleník, nepřijdeš na správný postup nebo ho při pokusu o složení poškodíš), jdeš o 3 políčka zpět. (Doporučení: po splnění úkolu vraťte trojúhelník zpět na správné místo do auta. Pokud máte více aut, pro úkoly je střídejte.)
 • (22b = pokud není k dizpozici auto) Bolesti na hrudi! Pána, který má pravděpodobně infarkt (bolí ho na hrudi, špatně se mu dýchá, je bledý a opocený), jsi položil na záda a ještě mu zvedl nohy. Za trest smíš pouze sedět na zemi, nebo stát, dokud v rámci svého tahu nehodíš pětku.
 • (24) Přehřátí! Přehřátý hráč se musí zbavit alespoň 3 kusů oblečení tak, aby byla odhalena minimálně polovina povrchu jeho těla. Zpět si je může obléci až když mu padne jednička.
 • (27) Resuscitace! Popiš správné místo, kde nalepit defibrilační elektrody. Pokud ukážeš na dobrovolníkovi včetně odhalení hrudníku, dobrovolník postupuje o 2 políčka vpřed, ty o 5 políček vpřed. Pokud správně popíšeš a ukážeš na sobě, postupuješ o 1 políčko vpřed. V případě chyby jdeš o dvě políčka vzad a dobrovolník se nepohne.
 • (29) Resuscitace! 6 minut bez přestávky prováděj nepřímou srdeční masáž na figuríně, nebo na vhodné pomůcce (polštář, overbal). Ostatní mezitím pokračují ve hře. Pokud to nezvládneš, nebo odmítneš, postupuješ o 4 políčka zpět.
 • (31a = je k dispozici auto) Nehoda! Najdi v autě co nejrychleji výstražnou vestu a obleč si jí. Zatímco plníš úkol, ostatní hráči pokračují ve hře. Když se ti to podaří, postupuješ o 2 políčka vpřed. Pokud v autě žádnou vestu nenajdeš, postupuješ o 3 políčka zpět. Pokud v autě žádná vesta není, postupují všichni hráči o 10 políček zpět. Pokud je v autě tolik vest, kolik se do něj vejde osob, postupují všichni hráči včetně tebe ještě o další 2 políčka vpřed. (Doporučení: po skončení úkolu vraťte všechny vesty na správná místa ve vozidle. Pokud máte více aut, pro úkoly je střídejte.)
 • (31b = není k dispozici auto) Nedýchá normálně! Pokoušel ses zprůchodnit dýchací cesty tak, že jsi pacientovi tahal jazyk ven z pusy. Za trest si olízni vlastní loket! (Hádáš správně, ani jedno z toho se ti nemohlo podařit.)
 • (33) Krvácení! Ale není masivní. To bude chtít desinfekci. Okamžitě se napij alkoholu! Rychle vypij alespoň 1 panáka, nebo aspoň malé pivo, nebo alespoň deci vína. Kdo nezvládne, postupuje o 2 políčka zpět.
 • (36) Resuscitace! Co nejrychleji zjisti, kde je nejbližší AED a postup o 2 políčka vpřed. Pokud se ti to nepovede, tak o 1 políčko zpět.
 • (37a = je k dispozici auto) Nehoda! Vyhledej v autě autolékárničku. Během tvého hledání pokračují ostatní ve hře. Jakmile ji najdeš, přines ji ke hře a společně se všemi hráči si ji prohlédněte. Pokud v autě autolékárnička není, všichni hráči se posunou o 8 políček zpět. Pokud je autolékárnička prošlá, nebo v ní něco chybí, všichni se posunou o 4 políčka zpět. Pokud je autolékárnička v pořádku a jedná se o standardní nekvalitní autolékárničku, zůstávají všichni na místě. Pokud autolékárnička obsahuje kvalitní nůžky a kvalitní obvazy, postupují všichni o 2 políčka vpřed a ty navíc ještě o další 2 políčka. (Doporučení: Po skončení úkolu vraťte autolékárničku na správné místo do vozidla. Pokud máte více aut, pro úkoly je střídejte.)
 • (37b = není k dispozici auto) Resuscitace! Aktivuj jakoukoliv pomůcku, která pomůže udržet rytmus 100 až 120 stlačení za minutu! Metronom v aplikaci Záchranka: 4 políčka vpřed. Písnička Staying alive: 3 políčka vpřed. Jiná písnička nebo jiný metronom: 2 políčka vpřed. Pokus trefit to svépomocí (tleskáním, zpěvem): 1 políčko vpřed.
 • (39) Ticho léčí! Od tohoto okamžiku nesmí žádný hráč promluvit. Každý hráč může začít opět mluvit až v okamžiku, kdy vstoupí na nějaké další akční pole. Pokud nějaký hráč pravidlo poruší, vrací se zpět na toto pole a tím platí zákaz mluvení opět pro všechny.
 • (42) Křeče! Dával jsi první pomoc člověku v křečích. Pokoušel ses mu otevřít ústa a vložit mu mezi zuby opasek. Za trest nesmíš do konce hry vůbec používat svou dominantní ruku.
 • (43) Rukavice! Všichni hráči si musí okamžitě navléci vyšetřovací rukavice. Kdo byl nejrychlejší, postupuje o 5 políček vpřed. Druhý nejrychlejší o 4, třetí o 3, čtvrtý o 2, pátý nejrychlejší o 1 pole kupředu. Kdo rukavice vůbec nemá, postupuje o 4 pole zpět. Kdo zvládne nějakou uspokojivou improvizaci (igeliťák, kondom apod.), postupuje o 1 pole vzad. Rukavice si ponechte na rukou! Sejmout je můžete až když vstoupíte na nějaké další akční políčko. Pokud někdo aktivuje toto pravidlo a vy už rukavice máte, postupujete o 3 políčka vpřed.
 • (44a = je k dispozici auto) Nehoda! Dobrovolník se posadí do auta na místo řidiče nebo spolujezdce, připoutá se bezpečnostním pásem a poté je bezvládný a nepomáhá. Vytáhni jej z auta pomocí rautekova manévru a odtáhni jej alespoň 5 metrů od auta (můžeš používat obě ruce, navzdory všem jiným pravidlům). Úspěch = ty o 7 políček vpřed, dobrovolník o 3 políčka vpřed. Neúspěch = ty o 2 políčka vzad, dobrovolník se nepohne. (Upozornění: pokud rautekův manévr provádíte nesprávně, můžete si přivodit úraz. Buďte opatrní, zejména na svá záda, a ohleduplní k dobrovolníkovi.)
 • (44b = není k dispozici auto) Záchranka! Na jeden nádech se pokus co nejvícekrát vyjmenovat všechna tísňová čísla a jejich názvy. Doporučené znění je toto: „155 – záchranka, 158 – policie, 150 – hasiči, 112 – taky hasiči.“ Kolikrát se ti to podaří, o tolik políček postupuješ vpřed. Za každou chybu o jedno políčko zpátky.
 • (46) Záchranka! Na svém telefonu proveď testovací hovor v aplikaci Záchranka. Postupuješ o 4 políčka vpřed. Pokud aplikaci záchranka nemáš vůbec nainstalovanou, postupuješ o 4 políčka zpět. Pokud ji máš nainstalovanou, ale ne aktivovanou, postupuješ o 2 políčka zpět.
 • (47) Otrava metanolem! Okamžitě se všichni napijte alkoholu! Rychle vypijte alespoň 1 panáka, nebo aspoň malé pivo, nebo alespoň deci vína. Kdo nezvládne, postupuje o 3 políčka zpět.
 • (49) Průjem! Při každém hodu kostkou (včetně tohoto) musí tento hráč doběhnout na WC a zpět. Činí tak do té doby, než se mu podaří v rámci svého tahu hodit trojku.
 • (51) Dýchá normálně? Předveď na dobrovolníkovi správné vyšetření dechu. Dobrovolník má za úkol ležet bezvládně na zemi na zádech a dýchat normálně. Pokud máš vše bez chyby a správně jsi spočítal počet dechů, jdeš o 3 políčka vpřed, dobrovolník o 1 pole vpřed. Pokud uděláš chybu, za každou jdeš o jedno pole zpět a dobrovolník nepostupuje.
 • (52) Ústup! Dostaň dobrovolníka z nebezpečí. Vybraného dobrovolníka odtáhni pomocí rautekova manévru alespoň 8 metrů daleko od hrací plochy (v tomto případě můžeš používat obě ruce bez ohledu na jiná pravidla). Dobrovolník je bezvládný a nesmí pomáhat. Pokud to zvládneš, postupuješ o 5 políček vpřed, dobrovolník postupuje o 2 políčka. (Upozornění: pokud rautekův manévr provádíte nesprávně, můžete si přivodit úraz. Buďte opatrní, zejména na svá záda, a ohleduplní k dobrovolníkovi.)
 • (55) Podchlazení! Podchlazený hráč musí ke svému oděvu přidat alespoň 2 další vrstvy (na alespoň 60 % povrchu těla). Ostatní hráči mu mohou pomoci tím, že mu zapůjčí oděv. Jako vrstva se počítá také deka, nebo izofólie (pokud s ní hráč pokryje alespoň trup a nohy). Podchlazený se může svléci až když mu padne pětka.
 • (58) Resuscitace! 8 minut bez přestávky prováděj nepřímou srdeční masáž na figuríně, nebo na vhodné pomůcce (polštář, overbal). Ostatní mezitím pokračují ve hře. Pokud to nezvládneš, nebo odmítneš, postupuješ o 4 políčka zpět.
 • (61) Kolaps! Dobrovolník si lehne na záda na zem, je bezvládný a dýchá normálně. Správně k němu přistup a vyšetři vědomí a dech. Pokud vše provedeš správně, postupuješ o 5 políček vpřed, dobrovolník o 2 políčka vpřed. Pokud něco popleteš, za každou chybu postupuješ o 1 políčko vzad a dobrovolník se nepohne.
 • (63) Umělé dýchání! Předveď správné provedení 5 umělých vdechů. Na figuríně, nebo na jiné pomůcce (plyšák): zůstáváš na místě. Na jiném hráči: Dobrovolník postupuje o 4 políčka vpřed, ty postupuješ o 6 políček. V případě závažné chyby se vracíš o 2 políčka zpět.
 • (65) Krvácení! A je masivní! Dobrovolníkovi tlač celé jedno kolo na ránu, protože nemáš tlakový obvaz. Rána je na horní straně pravého stehna, asi v polovině jeho délky. Za obětavost při zástavě krvácení postupuješ o jedno políčko vpřed.
 • (68) Krvácení! Místo abys ihned zastavil masivní krvácení tlakem přímo v ráně, meditoval jsi nad tím, zda je tepenné nebo žilní. Troubo. Jedno kolo nehraješ.

Závěr

Autorem této hry je Ondřej Koudela a PrPom, s. r. o. Hra vznikla v Krušných horách v sobotu 30. listopadu 2019. Cílem hry je především výuka, nácvik a dril postupů v první pomoci. Tato internetová stránka bude průběžně aktualizována a vždy na ní najdete nejnovější verzi pravidel. Stejně tak se v PrPom pečlivě staráme, aby byly aktuální i všechny články o první pomoci, na které hra odkazuje.

Pokud se vám hra líbila, nebo něco nefungovalo, zanechte komentář na této stránce dole. Rád si to přečtu a případně hru upravím :)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..