Kdo je to vlastně „hrdina“? — PrPom
7. 7. 2019

Kdo je to vlastně „hrdina“?

Co se vám vybaví, když se řekne slovo „hrdina“? Nějaká konkrétní osobnost? Filmová role? Postava z historie? Je to třeba Robinson, Ironman nebo Nicholas Winton? Winston Churchill, Karel IV., Jára Cimrman nebo Harry Potter? Nebo českoslovenští hokejisté v roce 1968?

A co když se řekne „hrdinství“? Jaké činy nebo situace se vám vybaví? Byli třeba hasiči, horníci, vojáci a potapěči u Černobylu v roce 1986 hrdinové? Byli hrdiny angličtí civilisté zachraňující spojenecké vojáky z Dunkerque? Byli hrdinové třeba T. G. Masaryk, J. A. Komenský nebo Jan Hus?

Je několik možností, jak dnes lidé vnímají koncept hrdinství. Většina lidí si představí spíše SUPERHRDINU, který umí létat, házet auty, má laserové oči, a tak podobně.

Kdo je opravdový hrdina? Ten, který uzvedne auto, nebo ten, který pomůže u dopravní nehody?

Méně časté už je představit si hrdinu jako obyčejného člověka, který dělá obyčejné věci. Je vnímavý ke svému okolí – pustí sednout těhotnou ženu v tramvaji, zastaví na dálnici a pomůže vám vyměnit kolo. Je připravený na nečekané situace – poskytne první pomoc u dopravní nehody. Je sebejistý – zastane se šikanovaného kamaráda A tak dále.

Davy lidí proudí znovu a znovu do kin, aby se identifikovali se svými superhrdiny, prožívají příběh Kapitána Ameriky, Thomase Andersona (Neo), Batmana nebo Thora. A přitom si zapomínají odnést z těchto blockbusterů to nejdůležitější – jak uplatnit koncept hrdinství ve svém každodenním životě?


Kam dál?

Otázka zní: Jakým hrdinou se chcete stát vy?

SUPERHRDINOU? Hledejte QR kód se slovem „SUPERHRDINA“.

HRDINOU? Hledejte QR kód se slovem „HRDINA“.


PS: Pokud chcete, pište do komentářů pod tímto článkem, kdo je pro vás osobně hrdina a co pro vás znamená slovo hrdinství. Těšíme se na vaše odpovědi :)

PPS: Pokud jste tuto stránku načetli ze zvědavosti, nebo třeba náhodou, klikněte SEM.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..