impregnace

Jak na impregnaci? | Část I.

Nevíte si rady s impregnováním? Vyznáte se ve všech těch lahvičkách a nápisem „impregnace“, co jste si domů z obchodu přinesli? Pojďme si v  tom konečně udělat jasno!

Jak impregnovat obuv?

Ať už se jedná o jakoukoliv obuv, je třeba ji impregnovat čistou. Nejlépe poslouží napuštěné umyvadlo/lavor a kartáček, a botu pěkně vydrbejte. To, že se namočí, nevadí. Důležité je nechat ji postupně vyschnout. Není vhodné dávat umytou pohoru k topení, na slunce apod. Bota se skládá z několika různých materiálů: guma, švy, kůže, textil…. a každý z nich schne jinak rychle. Rychlé usušení je pro nás sice fajn, ale mohlo by dojít např. k rozlepení švů apod.

Hlavně nikde nedávejte botu na horské chatě ke kamnům. Mezitím někdo přiloží a z podrážky máte kus spečené gumy (kolega Ondřej s tím má osobní zkušenost). Zároveň je vhodné i na celkové vysušení boty vyndat vložku a nechat ji vyschnout. Ať už po denním použití, kdy se noha potila, nebo po mytí. Sušení vlhké boty výrazně urychlíte tím, že dovnitř nacpete zmuchlané noviny (natáhnou do sebe vlhkost).

Boty uschly, fajn. Jak a čím je teď impregnovat?

Než se se pustíte do impregnace, je dobré se zamyslet nad následujícími otázkami.

Mám obuv:

  • celokoženou?
  • mix kůže a textilu?
  • textilní?

Mám obuv:

  • s goretexovou nebo jinou membránou?
  • bez membrány?
  • už je mám nějáký ten pátek a membrána už nefunguje?

Do jakých podmínek jedu?

  • Jedu do tepla a asi tam sprchne?
  • Asi bude hodně pršet?
  • Jedu do zimních hor, kde budu chodit více dní ve sněhu?

Každá impregnace funguje jinak. Navíc existují i další způsoby, jak impregnovat do podmínek, např. zimních hor, kdy potřebuji, aby bota opravdu nepustila žádnou vodu dovnitř a na prodyšnosti až tak nezáleží. Postupy i doporučení se zde mohou poněkud lišit, ale hodím sem pár tipů získaných dlouholetou zkušeností v horách, nebo v kontaktu se zákazníky

Textilní obuv — impregnace ve spreji

Na obuv textilní je nejvhodnější používat impregnaci ve spreji, dobře impregnuje a poměrně pohodlně se aplikuje. Neplatí ovšem na kůži. Občas lze samozřejmě použít, ale problém je, že pokud chcete, aby kožená bota dlouho sloužila, nepraskla apod., tak ji potřebujete uchovat vláčnou a vyživenou, a to impregnace ve spreji nedělá.

Proto, je-li obuv složená z kůže i z textilního materiálu, je zcela v pořádku kožené části obuvi natřít vyživujícím přípravkem (některé firmy to označují jako kondicionér) nebo přípravkem na bázi včelího vosku.

Celokožená obuv — impregnace na bázi včelího vosku

Na kůži jsou přípravky na různé bázi. Na trhu můžete najít přípravek jen na vyživení kůže, který zachovává kůži vláčnou, ale moc ji neimpregnuje. Pak jsou přípravky na bázi včelího vosku, které kůži zároveň vyživí a zároveň naimpregnují. Obě tyto varianty nemají vliv na prodyšnost, tedy ji nesnižují.

Přípravek na bázi včelího vosku se někdy hůře nanáší, někdo ho nechává rozehřát, někdo ho nanáší prsty. Prsty jsou teplé, a tedy se substance lépe vstřebává do kůže. Někteří výrobci si i poradili s impregnací do náročnějších podmínek a do přípravků na bázi včelího vosku přidávají „něco navíc“ a přípravek lépe impregnuje, ale také snižuje prodyšnost.

 

Impregnace do extrémních podmínek

Na impregnaci do extrémů existuje i jednoduchý návod, vzít přípravek na bází včelího vosku, vzít si k ruce fén a zafénovat mnohem větší vrstvu vosku do kůže. Teplem se totiž přípravek lépe vsakuje a lze aplikovat i větší vrstvu. Někdo dokonce i nechá nahřát botu u otevřené trouby zapnuté na nejnižší režim a taktéž do nahřáté boty aplikuje větší vrstvu impregnace. Variantu s troubou moc nedoporučuji, znáte to, někdo mezitím zatelefonuje a z boty je pečeně…

Než se ale rozhodnete aplikovat velkou vrstvu impregnace, rozhodně se zamyslete nad tím, zda to dané podmínky vyžadují a zda vám nevadí, že bota bude o něco méně prodyšná, ale zase, že vám bude vyhovovat, že v

mokré mapy = nedostatečná impregnace

zimních podmínkách a ve sněhu se do ní vlhkost prostě nedostane. A nezapomínejte impregnovat botu i ve švech.

Jak často mám boty impregnovat?

Jak často by se mělo impregnovat? Klidně před každým použitím. Kůže by měla zůstat pořád vláčná. Jak to ale poznám? Takový hodně jasný indikátor je, pokud se na kůži začnou dělat mokré mapy, šup naimregnovat!

Poznámka

Tento článek vznikl na přání účastníků zážitkového kurzu „První pomoc v zimních horách“, který již od roku 2014 pořádáme každou zimu v polovině února v Krušných horách. Právě chystáme další ročník zimního horského kurzu — pojeďte s námi! Více informací zde. Autorkou článku je lektorka první pomoci a horská průvodkyně Gabča Tóthová.

Kdo impregnuje, tomu je hej!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..