Jak na impregnaci? | Část II. — PrPom

Jak na impregnaci? | Část II.

Na problematiku impregnace obuvi jsme se zaměřili v minulém díle, ale jak je to s oblečením?

Jak impregnovat oděv?

Impregnujte pouze to, co je čisté!

Oděv, stejně jako obuv je také vhodné impregnovat čistý (vypraný). Někteří mají představu, že gore-texová bunda se přece nepere, protože ji uškodím, to není tak úplně pravda. Membrána upocené a špinavé bundy nemůže fungovat správně a co teprv, když ji v tomto stavu ještě naimpregnujete.

Ovšem záleží, v čem ji budu prát. Ale v dnešní době už není problém sehnat v jakémkoliv outdoorovém obchodě či v lepší drogerii přípravek na šetrné praní sportovního, funkčního či membránového oblečení. Zajímavou alternativou může být i marseillské mýdlo.

Impregnovat 2v1 ano či ne?

Existují impregnační přípravky i do pračky, případně i tzv. 2 v 1, kdy např. bundu vyperou i naimpregnují. Sice si strašně zjednodušíme práci, ale toto řešení bych používala, jen u starých kousků oblečení. Membrána má přece jen zvenku a z vnějšku jinačí vlastnosti. Také vnějšek a vnitřek bundy je z jiného materiálu, a impregnací do pračky to „naimpregnuje“  zvnějšku i zvnitřku stejně. A rozhodně je lepší nechat podšívku bez impregnace i kvůli transportu potu.

Mokré mapky na membránovém oděvu? Čas na obnovení impregnace.

Osobně bych spíše doporučila na vypranou bundu nanést impregnaci ve spreji pouze z vnější strany. Tady pří výběru impregnace pozor. Existují různé typy impregnací i na stany, celty, batohy apod., ale rozhodně se ujistěte, že používáte tu impregnaci určenou na membránové oblečení! Jinak se vám může stát, že zničíte vlastnosti membránového oděvu.

Nastříkat a aktivovat teplem

Pokud máte vhodnou impregnaci ve spreji, jak postupovat? Na vypranou bundu naneste z vnějšku poctivou vrstvu, až se dělají na povrchu loužičky. Ale pozor, tady to nekončí. Většina impregnací na oděv se aktivuje teplem! Nebuďte hrdinové a přečtěte si návod. Ideální aktivace teplem se děje přežehlením žehličkou (vypnu napařování a dát tam šetrný režim, můžu přežehlit i přes kus látky) další možnost je aktivace v sušičce. Po této proceduře by opět z oděvu měla stékat voda jako když byl daný kousek nový.

A co když membrána už “nemembránuje”?

Protéká vám neustále vaše bunda? Ujistěte se, že jste si vybrali membránu s vhodnými parametry pro vaše aktivity. Nezapomeňte, že i gore-texu jsou různé druhy a některý je lepší na aerobní aktivity a některý na náročné horolezecké výstupy…. Toto by mělo být i jedno z kritérií při nákupu bundy či jiného oděvu.

Poznámka

Tento článek vznikl na přání účastníků zážitkového kurzu „První pomoc v zimních horách“, který již od roku 2014 pořádáme v Krušných horách. Právě chystáme další ročník zimního horského kurzu — pojeďte s námi! Více informací zde. Autorkou článku je lektorka první pomoci Gabča Tóthová.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..