top of page

Firemní lékárnička — neboj se pomoci!


Firemní lékárnička nemá nikde přesně stanovený obsah, tak jako například autolékárnička. Proto jsme se rozhodli, ukázat vám, jak zhruba může vypadat velmi dobrý základ, který můžete dle specifika činnosti vaší firmy doplnit. Pomoc lze poskytnout jen velmi omezeně bez kvalitního materiálu, proto Neboj se pomoci! a vybav vaši firemní lékárnu pořádně.

Co na to zákon?

Zaměstnavatel je povinen vybavit pracoviště potřebným počtem lékárniček. Přesný obsah lékárničky pro jednotlivá pracoviště stanoví zaměstnavatel, příp. smluvní lékař organizace – dle typu pracoviště, podle vykonávané práce a rizika vzniku příslušného úrazu či poškození zdraví (viz zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů).

Z toho vyplývá, že obsah lékárny je poměrně benevolentní, ale určitý základ by měl být podle nás pro všechna pracoviště společný. Pokud pracujete s dětmi, máme pro vás inspiraci, jak takovou lékárnu přizpůsobit.

Obal

Vhodná je pevná krabice, která je umístěná tak, aby o ni všichni věděli a bylo možno ji ze zdi při potřebě sejmout. (Vybavení lékárničky) Další výhodou pevného obalu je přehlednost jejího obsahu, možnost uzamknutí a větší odolnost vůči zevním vlivům.

Léčiva

Léčiv je celá řada a firem, které je vyrábí ještě více. Zde jsou uvedeny pouze příklady. Fantazii se meze nekladou, a pokud máte jiný oblíbený lék se stejnou účinnou látkou, můžete ho bez problémů použít. U léčiv dejte pozor vždy na alergii, na kterou se aktivně dotyčného ptejte a na dobu expirace. Lékárničku je nutné pravidelně kontrolovat a prošlé léky obměňovat a doplňovat chybějící materiál. U všech léčiv vždy čtěte pozorně příbalový leták.

Je dobré, aby vám zaměstnanec řekl o tom, že u sebe nosí léky, které mu můžete pomoct aplikovat v situaci, kdy je bude potřebovat.

 1. Bolest –Brufen 400, Apo-Ibuprofen 400 Rapid (rychlý účinek; želatinové kapsle), Paralen

 2. Horečka –Paralen, Coldrex nápoje, Modafen

 3. Bolest v krku –Orofar, Jox, Strepsils

 4. Průjmy –Černé uhlí, Endiaron (střevní desinfekce; průjmy s teplotami), Smecta (průjmy bez teplot), Imodium

 5. Projímadla–Guttalax, Fenolax, Glycerinové čípky

 6. Alergie –Zyrtec, Zodac, Xyzal, Analergin, Fenistil gel

 7. Kašel–Ditustat (tablety), Ambrobene 75 Retard (vlhký kašel), Sinecod (suchý kašel);

 8. Ošetření oka –Opthalmo-Azulen, Borová voda

 9. Popáleniny–Water Jel, Panthenol, Fenistil gel

 10. Infarkt –Aspyrin, Acylpyrin. Nově můžete podat 1tbl při podezření na infarkt. Na prvním místě ale zůstává volání ZZS.

 11. Desinfekce –Betadine, Jodisol (obě obsahují jód – alergie), Peroxid vodíku

Materiál

Je potřeba myslet na to, že tady neušetříte. Kvalita je kvalita a v případě, že budete potřebovat ošetřit nějakou ránu, velmi oceníte, když v této stresové situaci nebudete muset řešit to, že nůžky nestříhají, náplast nelepí a obvaz se vám pro jistotu potrhal. Proto obsah kupujte ve zdravotnických potřebách a určitě nekupujte už hotové lékárničky s pochybnou kvalitou.


Sterilní čtverce – materiál, který je základem každého obvazu, dá se přichytit cívkovou náplastí nebo obvazem. Čtverec je tím prvním, po čem saháme, pokud se objeví jakákoliv větší rána.

Obvazy – pokud už použijeme čtverec, budeme ho pravděpodobně potřebovat něčím přichytit, to lze rychle udělat náplastí nebo pohodlněji a trvanlivěji obvazem. Dále jej využijeme při zástavě masivního krvácení. 6ks obvazu se může zdát hodně, ale při poranění více osob naráz se vám mohou hodit.

Šátek – využijeme pro fixaci horní končetiny například při zlomeninách.

Náplasti – hodí se klasické polštářkové, cívka nebo celoplošné.

Nástroje – úhlové nůžky (na obvazy), manikúrní nůžky pro jemnou práci, pinzeta.

Rukavice – neodmyslitelná součást každé lékárničky. Obecně bychom měli s každým pacientem pracovat jako s potenciálně nakaženým! Je dobré mít více než jeden pár rukavic o různých velikostech.


Izotermická folie – prostředek k zajištění tepelného komfortu. Věcička tak důležitá, že jsme jí před časem věnovali i samostatný mýtus včetně odborného článku.

Roušky – klasická ústenka (může se hodit při práci s infekčním pacientem, či prosté ochraně dýchacích cest z nejrůznějších důvodů); PVC roušku ani KPR roušku (pro dýchání z úst do úst při resuscitaci) již do základní výbavy nedoporučujeme, jelikož většinou u KPR nedýcháme.

Zaškrcovadlo – někdo o něm říká, že je prehistorické, ale v zástavě masivního krvácení má stále své místo.

Vybavení není všechno!

Náplň lékárničky je velmi důležitá, ale umíte všechny věci použít, aniž byste museli přemýšlet nad tím, kam to vlastně patří? Nejlepší je přijít na některý z našich zážitkových kurzů první pomoci, kde vás spolehlivě naučíme s veškerým materiálem pracovat.

Bibliografie

Fotografie z kurzů. 2016. Praha: PrPom.

Lékárnička Alu-Viva zásuvková. 2016. . E-SafetyShop [online]. [cit. 2016-05-09].

Vybavení lékárničky: Doporučení: Obsah lékárničky na pracovišti podle rizik. Lékarničky shop [online]. Ostrava [cit. 2016-10-21]. Dostupné z: http://www.lekarnicky-shop.cz/info_k_vybaveni_lekarnicky_na_pracovisti_a_doporuceny_obsah_lekarnicky.php

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page