top of page

Kde vznikají mýty o první pomoci? V autoškolách!


Naše lektorka

Eliška Blažková si v nedávné době dělala řidičský průkaz a tak se nevyhnula ani přednášce o první pomoci v autoškole. Připravte se na horor – doslova masakr motorovou pilou…

Zkušenost s výukou první pomoci v autoškole

Nejsem si úplně jistá, čím instruktor autoškoly začal, asi to byla nějaká klasická úvodní věta, něco o důležitosti první pomoci a samozřejmě připomenutí, že jsme ze zákona povinni poskytnout první pomoc. Pokusil se zopakovat si s námi také tísňová čísla.

Praktická výuka? Zapomeň…


Následoval podivný blok, který bych nazvala asi „Krytí ran a další spousta věcí“. Zde nám učitel v autoškole vyjmenoval nějaké druhy zranění a možnosti, jak je ošetřit. Jedna z prvních věcí, která mě zaujala, bylo vysvětlení ukončení obvazu – je prý možné ho rozstřihnout nůžkami z lékárničky a zavázat, přilepit náplastí, jen zastrčit nebo v případě nouze použít svorku na papíry či sponku do vlasů. Když pominu, že polovina z těch věcí buď zdržuje, nebo nefunguje, nic z toho nám instruktor nepředvedl, natož abychom se to sami naučili.

Zastavení krvácení a zaškrcovadlo – první mrtví


Navazovala práce se škrtidlem. Popis, jak by se škrtidlo mělo správně přikládat, seděl. Pak však instruktor autoškoly pokládá otázku: „Po jaké době povolíte škrtidlo?“ a odpověděl si sám: „Po 15 minutách,“ – a já měla chuť zaškrtit jeho. Nakonec jsem ochraptěle vyštěkla: „Nezlobte se, ale už Vás musím opravit! Škrtidlo přece jako laik nemůžete nikdy sundat, to můžou sundat jedině záchranáři, až když si toho člověka náležitě ošetří.“ Hleděl na mě vyjeveně: „To jsem nikdy neslyšel.“ A to byl teprve začátek…

„A víte, proč se nesmí sundávat?“ Instruktor autoškoly jen zavrtěl hlavou. „No protože když to škrtidlo přiložíte, ta končetina, na kterou jste ho dal, začne pomalu odumírat. Když to škrtidlo pak povolíte, všechny ty látky a humus, co se v končetině nashromáždil, rozešlete do celého těla, což pacientovi uškodí a může i zemřít.“ Na to měl spoustu námitek, například že on by ho povolil, protože nechce riskovat, že ho potom ten člověk zažaluje za to, že, nemá ruku.

(Pozn. editora: zde se nemusíme ve skutečnosti bát – nebude nás mít kdo žalovat, protože pacient s povoleným škrtidlem nejspíše vykrvácí, nebo zemře na rozvrat metabolismu….)

Do vězení za neposkytnutí první pomoci, nebo za rozstříhané kalhoty?


Instruktor autoškoly dále pokračoval, že je to jako když se řeší, jestli se má stříhat oblečení při špatné přístupnosti k poranění. (Pozn. editora: o tom, že nůžky ve většině autolékárniček nepřestříhnou ani silnější šev, nepadlo ani slovo.) Prý zná případ, kdy poraněný zažaloval zachránce za to, že mu rozstřihl kalhoty za 3000 Kč. Když jsem to poslouchala, měla jsem chuť se probodnout propiskou (pozn. editora: instruktor autoškoly by tento zoufalý sebevražedný pokus pravděpodobně nazval „tracheostomie“).

Závěrečný trest instruktora autoškoly: VIDEO O PRVNÍ POMOCI

Když konečně přestal mluvit, pustil nám video. Při sledování filmu jsem měla pocit, že tvůrci toho filmu byli snad samotní učitelé z autoškoly. A jejich cíl byl asi ten, že člověk zemře nudou a ještě se vůbec nic nedozví.

Nakonec výuku všichni přežili – uf!

Utrpení, které jsem v autoškole musela podstoupit, se ani nedá nazvat přednáškou z první pomoci, mimo jiné proto, že instruktor sám nikdy první pomoc neposkytoval. Možná si jednou nebo dvakrát vyzkoušel zmáčknout figurínu na nějakém podprůměrném kurzu – bez praktického nácviku, bez modelových situací. Ani tuto dovednost se nám ale nepokusil předat.

Pokud si myslíte, že to, co jste se dozvěděli na přednášce v autoškole, stačí a je to správně, jste na omylu. Já bych vám doporučila si v nejbližší době zaplatit nějaký kurz první pomoci. Třeba to je cesta, jak změnit smutnou bilanci, kdy na špatnou nebo žádnou první pomoc umírá ročně stejný počet lidí jako na rakovinu.

Děsivá bilance (poznámka editora)


Děkuji Elišce, která přinesla takovou oběť. Bohužel, zpráv o tom, že takto nebezpečná, lajdácká a nezodpovědná výuka první pomoci probíhá i v dalších autoškolách, máme hromady. Co s tím? Chtějte to, co jste si zaplatili. Platíte za autoškolu tisícovky korun – chtějte výuku první pomoci, která vás opravdu připraví!

Mýty, které se objevily v článku

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page