top of page

Mýtus 40 — Když je venku pod nulou, můžu jít bruslit na rybník.

Jak to celé vzniklo?

Snad každý z nás někdy vyzkoušel bruslení na zamrzlém rybníce. Jaká krása nemuset se mačkat na přeplněném zimním stadionu, viďte? Je to sice krásné, ale také hodně nebezpečné. Každou zimu slýcháme o nějakém neštěstí při bruslení na nedostatečně zamrzlém rybníce. Jak se toho  vyvarovat?


Mýtus 40 — Když je venku pod nulou, můžu jít bruslit na rybník.

Led – teplota a tloušťka

Platí pravidlo „5, -5, 10”. Co to znamená? Pokud bude alespoň po dobu 5 dnů venkovní teplota -5 ℃ a méně, tak se mocnost ledu zvýší na 10 cm a vy můžete vyrazit, skoro bez obav, bruslit ven na vodní plochu. Je třeba si ale i tak dávat pozor a led řádně prozkoumat.

Led o tloušťce 3 cm již udrží dospělého nepohybujícího se člověka, vstup na tento led je ale nebezpečný. Led o mocnosti 3–8 cm již udrží člověka v pomalém pohybu bez dopadů – zvládne tedy obyčejnou chůzi. Pro bruslení je vhodný led silnější než 8 cm, přičemž za ideální bezpečnostní tloušťku se považuje 15 cm.

Co si z toho odnést?

Pokud chcete bruslit v přírodě, je třeba poctivě sledovat vývoj počasí a mít na paměti pravidlo „5, -5, 10”. Led je třeba ještě před vstupem na něj pečlivě prozkoumat a vyvarovat se silným pohybům u břehů, kde bývá led nekompaktní. Vhodnou výbavou jsou též samovyprošťovací pomůcky pro případ propadnutí. A i zde platí zcela zásadní pravidlo pro všechny zimní sporty, a sice nikdy nevyrážet úplně sám. Pomoc druhého by se vám v nejhorších situacích mohla hodit.

Čtení článků vás moc nenaučí, pokud se chcete dozvědět více o problematice sportovních aktivit v zimě, jeďte s námi na kurz První pomoc v zimních horách.  

#Omrzliny #Podchlazení #Prvnípomocvhoráchapřírodě

bottom of page