top of page

Mýtus 55 — Má zlomenou nohu! Odneseme ho!

Hmm…a proč vlastně? Kam ho chcete nést a jak to provedete? Přemýšleli jste někdy o tom, že manipulací můžete poranění ještě zhoršit? A víte, že stolička ze čtyř rukou je nebezpečná a nemá se používat?

Jak to vzniklo?

55_MYTY_transport_skodi_web

Většina z nás se transport se zraněným určitě učila někde na táboře či škole v přírodě. Byla to oblíbená dětská hra. Také vás tak bavily závody v přenášení kamarádů? Proto hodně lidem při pohledu na člověka se zlomenou nohou okamžitě naskočí – aha, musím ho teď rychle odnést někam do nemocnice. Jenomže v reálu je většinou bezpečnější ponechat ho tam, kde je a zavolat pomoc k němu. U určitých typů zlomenin totiž polohování, dlahování či transport nezpůsobí jen bolest, ale mohou vážně ublížit…

Proč je to špatně?

Největším nebezpečím při pohybu se zlomeninou je možnost masivního krvácení. Podél kostí totiž vedou velké cévy, které můžete při manipulaci poranit! Protože se bude většinou jednat o krvácení vnitřní, nemáte šanci ho spolehlivě rozpoznat do té doby, než zraněný začne ztrácet vědomí.

A i kdyby jste to poznali, nemáte ho jak zastavit. Dalším problémem při transportu je způsobení obrovské (zbytečné) bolesti při manipulaci s končetinou. A navíc s postiženým můžete znovu všichni spadnout, obzvlášť v náročnějším terénu.

Znáte transportní stoličku ze čtyř rukou? Bohužel, tato stolička je velmi nebezpečná! Zásadní chybou jsou právě ty čtyři ruce – v případě, že zraněný omdlí, spadne z velké výšky, a to přímo na hlavu, protože ho nikdo nejistí. Vy ho zachytit nestihnete, protože máte obě svoje ruce zapletené pod ním. Pamatujte si proto, že jediná správná stolička je trojúhelníková (tvořená ze tří rukou), kdy čtvrtá ruka je položená na rameno druhého zachránce a tvoří „opěradlo“ bránící pádu zraněného. Zní to složitě? Zadívejte se pozorně na naše logo a už to nikdy nezapomenete :)

Zlomeniny – jak je to správně?

Zrovna v první pomoci u zlomenin platí známé klišé: ,,Méně je více”. Se zraněným manipulujte jen v případě, kdy je to nezbytně nutné, např. hrozí nějaké další nebezpečí. Buďte zvláště opatrní, pokud máte podezření na poranění páteře. Zlomeninu horní končetiny (zápěstí, předloktí, paže) nijak nefixujte, netřeba provádět prehistorické šátkové závěsy. Dotyčný si většinou paži sám drží druhou nezraněnou rukou a  zvolí si takovou polohu, ve které ho to bolí nejm

éně. Pokud byste chtělli dotyčnému ulehčit, stačí ohrnout dolní okraj trička přes paži. (Poté stačí tričko přidržovat za zdvižený lem.)

Pokud máme podezření na ,,zlomenou nohu”, je zde mnohem závažnější riziko rozsáhlého krvácení. Zraněného nikam neodnášejte, poučte ho, aby se co nejméně hýbal a vytočte 155 Záchranáři nejspíš naloží vakuovou dlahu, která končetinu zpevní a omezí v pohybu. Další ošetření zlomeniny probíhá až v nemocnici.

Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si článek ze série Neboj se pomoci, konkrétně by vás mohly zajímat zlomeniny.

Dočetli jste do konce? Výborně! Ale upřímně – myslíte si, že byste nyní zvládli bez pochyb poskytovat první pomoc třeba při náročné túře v přírodě? Že ne? Tak pojeďte do hor s námi! Pravidelně pořádáme kurzy přímo se zaměřením na pobyt v zimních i letních horách. Vše si vyzkoušíte názorně, prakticky a několikrát, abyste žádné pochyby již neměli :) Mimojiné vás naučíme i to, jak transportovat zraněného v případě nouze bezpečně. Návod, jak si vybrat kvalitní kurz první pomoci naleznete zde.


55_MYTY_transport_skodi

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page