top of page

Mýtus 56 — Kolem první pomoci se točí celý svět

Jak to celé vzniklo?

Mýtus 56 — Kolem první pomoci se točí celý svět

I my, tým PrPom, se musíme dál vzdělávat. Ať už v cílené zpětné vazbě, principech zážitkové pedagogiky nebo se věnujeme nejnovějším tipům a trikům k lepší a efektivnější výuce první pomoci. Proto se pravidelně scházíme a absolvujeme nejrůznější školení týmu. Takové školení si přímo žádá nějaký kulinářský majstrštyk – a protože k dobrému vínu neexistuje nic lepšího, než dobrá paštika s čerstvě opečeným chlebem a kyselými okurkami domácí výroby, rozhodli jsem se s vámi dnes podělit o recept :-)

Proč to nefunguje?

První pomoc je sice naše doména, ale všeho příliš škodí… I my občas potřebujeme vypnout, dobře se naladit a trochu sebevzdělat, abychom byli i nadále dobrými lektory a z neustálého opakování kurzů a informací po krátké chvíli nevyhořeli.

A tak si pojídáme paštiku, pijeme skvělé ročníkové rosé či prémiovou senchu a zamýšlíme se nad tím, co bychom zase pomluvili, jaký mýtus bychom smetli ze světa a… tak nějak to přišlo samo. Rozhodli jsme se ukázat, že nejsme do oboru nezdravě zažraní a umíme ho odlehčit.

Nemusíte se bát, že dalších padesát mýtů budou jen samé recepty, příští neděli už zase pojedeme v první pomoci vesele dál.

Jak je to správně?

Ingredience

–       1 kg drůbežích jater (kuřecí jsou nejlevnější, husí nejlepší…)

–       250 g másla (máslo, žádný odporný margarín)

–       1 kelímek smetany na vaření (standardně 12 % tuku, ale můžete si přilepšit…)

–       1 dl whisky / bourbonu / brandy / ořechový likér (s brandy chutná asi nejlépe)

–       1 pytlíček želatiny (nebo želatinové plátky, pokud jste na ně zvyklí)

–       2 větší cibule

–       3 stroužky česneku

–       mandle / brusinky / provensálské koření

–       sůl, pepř, tymián (mnoho), oregano (tak aby se neřeklo)

–       extra panenský olivový olej

Postup


Cibulku osmahneme v hlubší pánvi (nejlépe wok) na olivovém oleji dozlatova a přidáme játra pokrájená na drobné kousky. Restujeme, dokud se povrch zcela nezatáhne a poté kontrolujeme jatýrka na řezu, každá kostička by měla být ve středu ještě lehce růžová, ale po ochutnání, byste neměli již cítit chuť nedovařeného masa. Prostě úprava well-done (= do bezvědomí) nesvědčí ani vnitřnostem.

Pokud máme jatýrka ve výše popsaném stavu, přilijeme vybraný alkohol, který necháme zcela vysmažit – pokud jste nedočkaví, můžete flambovat. Zde také přichází chvíle pro rozpuštění celé kostky másla (doporučujeme pokrájet, nikoliv předem rozpouštět!) Nyní přidáme veškeré koření: čerstvě mletý pepř, čerstvě mletou sůl, dostatek tymiánu a lehce oregana, prolisujeme česnek.

Necháme rozvonět, stáhneme plamen, vlijeme smetanu, vmícháme připravenou želatinu, necháme propojit a plamen vypneme. Pomocí tyčového mixéru velmi jemně rozmixujeme – pozor, slabším povahám se může dělat špatně – vůbec tato masová kašička nevypadá vábně…

Ochutnáme, dle potřeby dokořeníme a zvolíme variantu paštiky – buď přidáme kousky mandlí / sušených a proslazených brusinek / provensálské koření. Vyberte vždy jednu, ať nejste jak pejsek a kočička…

No a teď už jen zbývá nalít směs do nějaké formy. Nejlepší zkušenost máme se silikonovým srnčím hřbetem, avšak experiment s formou na bábovku, dokonale vyloženou potravinářskou folií, také nedopadl špatně. Nyní už zbývá jen paštiku dobře prochladit (nejlépe přes noc) a je to.

Pro servírování můžete zvolit tradici – kyselá okurka a paštika sama, či si vyšvihnout nějaký salátek. Výtvor se také velmi dobře doplňuje s rajčaty nakrájenými na kolečka, olivovým olejem a čerstvou bazalkou. Jako přílohu zvolte čerstvý opečený chléb či bílou francouzskou bagetu rozpečenou s pár kapkami olivového oleje a lehce zaprášenou provensálským kořením. Víno by mělo být výrazné – nejlépe červené plné a kulatě uzavřené chuti. Lehká vína totiž silná paštika zcela přebije.

Nezapomeňte, že pracujete s nožem, mixérem a plamenem – v kuchyni se ošklivé úrazy stávají velice často, proto před vařením raději navštivte náš zážitkový kurz první pomoci :-)


Mýtus 56 — Kolem první pomoci se točí celý svět
bottom of page