top of page

Mýtus 59 — Otevři mu pusu, jestli nemá zapadlý jazyk

Jak to celé vzniklo?

59_MYTY_videt_zapadly_jazyk

Všichni víme, že člověku v bezvědomí zapadá jazyk – tak to přece musí být vidět, ne? Ne! On totiž nezapadá celý jazyk tak, že by se jeho špička otočila a pokusila prozkoumat hrtan, ale zapadá jeho kořen. Jinými slovy ta část, která není po otevření dutiny ústní vidět.Proč je to špatně?

Podívejte se pořádně na přiložený obrázek – je z něj zřejmé, že dýchací cesty se uvolní obyčejným záklonem hlavy. Pozice špičky jazyka za zuby je v obou případech stejná, v prvním případě však člověk dýchat nemůže a v druhém ano.


59_MYTY_videt_zapadly_jazyk

Kontrola dutiny ústní byla často obhajována možností přítomnosti cizího tělesa v ústech, které by mohlo být vdechnuto.  Co se zbytků potravin (třeba bonbonů) týká: pokud je dotyčný skutečně vdechnul, dusil se a upadl do bezvědomí – vězte, že jsou již dostatečně hluboko na to, abyste je mohli vyndat. Nikdy na vás nebude na jazyku čekat žvýkačka, která si přeje být vyjmuta… Otevíráním pusy hlavně ztrácíte čas, který můžete využít jinde. Nejsou nutné ani žádné pravěké postupy jako tahání za špičku jazyka (stejně se vrátí…), snaha o uvolnění zubních náhrad (většinou drží dobře) nebo dokonce „šťourání se“ prsty v puse postiženého a následné ,,přišpendlování” jazyka ke rtu. Mohlo by se vám totiž taky stát, že zraněný dostane celotělové křeče a prsty vám zkousne.

Bezvědomí – jak je to správně?

59_MYTY_videt_zapadly_jazyk

Vždy na prvním místě myslete na vlastní bezpečnost. Pak přijďte k postiženému, oslovte jej, zatřeste s ním, případně otočte na záda, a zakloňte hlavu. Dostatečného záklonu hlavy docílíte tak, že budete jednou rukou tlačit na čelo a prsty druhé ruky budete táhnout bradu nahoru. V záklonu hlavy vyšetřete dýchání, rozhodněte, zda je normální či nikoliv a samozřejmě volejte 155. Pokud bezvědomý dýchá stejně jako vy, pak dýchá normálně – stále udržujte záklon hlavy, kontrolujte dýchání a čekejte na příjezd záchranné služby. V případě, že dýchá nenormálně (chrčí, lapá po dechu, nedýchá vůbec či si nejste jisti), pak je třeba zahájit neodkladnou resuscitaci!

Pojďte se naučit první pomoc správně, moderně a bez zbytečností, které si stejně nezapamatujete — zkuste nějaký zážitkový kurz první pomoci.

bottom of page