top of page

Mýtus 72 — Klíště napatlám indulonou a vytočím proti směru hodinových ručiček

Jak to celé vzniklo?

Mýtů o tom, jak odstranit přisáté klíště, je celá řada. Spory o směru vytáčení, vyviklání, vytažení či rychlém vyškubnutí jsou staré jako klíště samo. Báchorky o používaném „mazivu“ snad ještě starší. Ať už jde o indulonu, olej (slunečnicový nebo extra panenský olivový), slivovici (nejlepší dezinfekci vůbec, že) nebo v extrémním případě i o zubní pastu. 

Mýtus 72 — Klíště napatlám olejem a vytočím proti směru hodinových ručiček

Proč je to špatně?

Klíšťata se vyskytují v trávě a nízkých keřích, kde čekají na svého hostitele. Klíště má na svém malém tělíčku několik struktur:

  1. Ochranný chitinový štít – díky němu je tak obtížné klíště rozmáčknout.

  2. Speciální smyslový orgán – díky němu vnímá přítomnost hostitele a dokáže ho vyhledat.

  3. Tykadla – s jejich pomocí klíště nalezne na těle nejvhodnější místo k uchycení a přisátí.

  4. Kusadla – s nimiž klíště prořezává pokožku hostitele.

  5. Sosáček se zpětnými háčky – umožňuje sání a velmi pevné přichycení k hostiteli.

Klíšťata přenášejí lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Riziko nákazy stoupá s časem, proto objevené klíště co nejdříve odstraňte. 

Klíště také neumí zvracet. Má sice trávicí trakt, ale osvalení kolem něj nestojí za řeč, natož, aby dokázalo vyvolat obrácené peristaltické vlny. Navíc, klíště nemá dávicí reflex, tudíž z anatomického ani fyziologického hlediska zvracet nemůže.

Jak je to správně?


Poněkud poetickou formou vypráví příběh klíštěte krátký film, který jsme objevili na internetu: https://www.youtube.com/watch?v=RxDONo2dq3s

Pokud najdete na těle přisáté klíště, dojděte do domácí lékárničky pro jodovou dezinfekci  (např. Betadine) a zakápněte jej. Na vytažení doporučujeme použít speciální pinzetu na klíšťata. Po vytažení místo opět zakápněte jodovou dezinfekcí. Jen pozor, aby dotyčný neměl alergii na jód, pak mějte doma dezinfekci s jinou účinnou látkou.  

A teď pozor, největší pravda o klíštěti zní takto: „Pokud umíte vytáhnout klíště tak, aby vytažený živočich měl sosáček, za ním jakési přívěsky (vzdušnice) a především osm nohou (je to přeci pavoukovec), tak máte vyhráno.“ Jakým způsobem toho docílíte, jestli po/proti směru hodinových ručiček nebo vykláním, je zcela na vás. Klidně u své metody zůstaňte, ale klíště vyndejte celé a  ránu vždy vydezinfikujte.

Závěrem…


Důležité je hlavně to, abyste po dobu několika týdnů pravidelně sledovali místo, kde bylo klíště přisáté. (Pokud klíšťat bylo více, neváhejte si napsat den a místo přisátí klíštěte a záznam uschovat.) Zarudnutí, které se zmenšuje, je v pořádku, ale zarudnutí, které se zvětšuje a má uprostřed světlejší místo je problém. Takové zarudnutí se dokonce může objevit kdekoli na těle. Pak musíte rychle mazat – ne klíště, ale mazat k lékaři. Stejně tak sledujte bedlivě možné příznaky jako bolesti hlavy, únava, bolesti kloubů, zvracení, bolesti svalů nebo náhlou změnu výrazu ve vaší tváři. Takové příznaky mohou nastat i dlouhou dobu po přisátí klíštěte, třeba i za několik měsíců. S návštěvou lékaře pak zbytečně neotálejte a informujte jej o výskytu klíštěte.  

A na závěr ještě jedno video – jeden z nejslavnějších telefonátů na tísňovou linku, který se kdy v Česku odehrál, se týká právě klíštěte. Přejeme příjemnou zábavu a nahrávku berte, prosím,  s rezervou :)


Zdroje informací a obrázků 

  1. Klíště obecné – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%AD%C5%A1t%C4%9B_obecn%C3%A9

  2. Autor: James Lindsey at Ecology of Commanster, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1669738

  3. ALFA VITA Pinzeta na klíšťata Sada s antibakteriálními ubrousky – Lékárna.cz. Lékárna.cz | Zdraví nás baví [online]. Copyright © 2019 Pears Health Cyber, s.r.o. [cit. 07.08.2019]. Dostupné z: https://www.lekarna.cz/pinzeta-alfa-na-klistata-sada-s-antibakterialnimi-ubrousky/?gclid=CjwKCAjw7anqBRALEiwAgvGgm0Gp_eTmL56yf3RJmt-9WvujbKEupGqxwfMmY-oMVpNiPSf_RojZAhoC7wYQAvD_BwE

bottom of page