top of page

Mýtus 96 — Kurz první pomoci stačí absolvovat jednou za život

Jak to celé vzniklo?


Mýtus 96 — Kurz první pomoci stačí absolvovat jednou za život

Pokuste se na chvíli zamyslet, kolik školení první pomoci jste za život absolvovali. Zřejmě půjde o číslo maximálně tak do deseti – kdysi dávno během školní docházky, pak nejspíše v autoškole a ti šťastnější z vás jsou pravidelně proškolováni v zaměstnání. Představte si nyní, že se dostanete do situace, kdy budete muset první pomoc opravdu poskytnout. Třeba se před vámi náhle sesune člověk k zemi nebo projíždíte kolem autonehody. Ruku na srdce: cítíte se na takovou situaci alespoň trochu připraveni? A co kdyby se něco stalo vám a měl by se o vás postarat někdo, kdo prošel školením před 30 lety? A chtěl by vám třeba špendlit jazyk ke rtu, au…

Proč je to špatně?

,,Opakování je matka moudrosti” praví známé přísloví a v první pomoci je to obzvlášť důležité. Když totiž zapomenete například jména českých panovníků, tak maximálně prohrajete nějakou společenskou hru. Pak se je můžete doučit a zahrát si znovu :) Ale když půjde o život (třeba se vám začne náhle dusit dítě), není čas si hledat správný postup ,,na googlu” ani prostor na opravu. Musíte jednat hned, navíc ve velkém stresu. Proto je dle nás výuka první pomoci tak důležitá a mělo by se jí věnovat více prostoru ve všech typech vzdělávání. Doporučené postupy se navíc mění podle aktuálních výsledků výzkumů a teď už nemusí platit to, co jste se učili ve škole (např. hmatat pulz). 

Možná můžete namítnout, že přece zavoláte záchranku a ta vám poradí. Ano, operátoři a operátorky zdravotnické záchranné služby jsou velmi vzdělaní profesionálové a určitě se na ně můžete spolehnout. Ale ten obvaz za vás neumotají a hrudník stlačovat na dálku taky nedokážou. Nebo můžete mít nedejbože vybitý mobil. Navíc spolupráce s alespoň trochu proškoleným laickým zachráncem je vždy lepší, jak nám několik kolegů záchranářů potvrdilo. Tomuto tématu jsme věnovali celý další mýtus.


Mýtus 96 — Kurz první pomoci stačí absolvovat jednou za život

Jak je to správně?

První pomoc je zkrátka důležitá, za tím si stojíme. Abyste ji ovládali, je potřeba se neustále vzdělávat a dovednosti si opakovat. Nebojte, neposíláme vás na nekonečné zdlouhavé přednášky ani si domů nemusíte kupovat encyklopedie. První pomoc se totiž vsedě naučit nedá. Protože ani v reálných situacích sedět nebudete. Naučíte se ji jedině tak, že budete co nejvíce zapojeni. To není jen stlačování hrudníku na figuríně, ale ideálně absolvování výuky pomocí modelových situací, kde si vyzkoušíte reagovat nanečisto. Zkušení lektoři vám následně poskytnou zpětnou vazbu a pomůžou vám zážitek zpracovat.

Jaká je tedy naše rada? Nespoléhejte jen na školu či zaměstnavatele, ale jednoduše berte znalost první pomoci jako svoji osobní zodpovědnost. Jednou za čas vezměte partu přátel a vyražte na nějaký zážitkový kurz! Nebo ještě lépe – navrhněte toto svému zaměstnavateli :) Splní tak hned ,,dvě mouchy jednou ranou”: povinné školení a zábavný teambuilding jako bonus. Návod na to, jak si vybrat správný kurz, naleznete zde. Kvalitních poskytovatelů je naštěstí více, může být i s výhodou je během života prostřídat. Výuka pro vás tak bude pokaždé něčím jiná a netradiční. S většinou ,,konkurentů” se známe a pravidelně setkáváme na vzdělávacích konferencích. Vlastně ani tolik konkurence nejsme,  máme totiž společný cíl: naučit co nejvíc lidí správně poskytnout první pomoc. Protože každý zachráněný život či zdraví se počítá. Pokud si vyberete nás, budeme se moc těšit :)


Mýtus 96 — Kurz první pomoci stačí absolvovat jednou za život
bottom of page