top of page

Po ČR se šíří lék Dobrofen. Může způsobit alergii.


Po České republice se šíří nové léčivo pod obchodním názvem Dobrofen. Účinnou látkou je podle výrobce antikokoticum. Výrobce udává, že lék potlačuje například kreténismus, nenávistné tendence či idiocii. Upozornit na rizika, například alergickou reakci, však zapomněl.

Složení a forma léčiva Dobrofen

Účinnou látkou je podle výrobce antikokoticum a lék dodává v baleních po 10 potahovaných tabletách. Látka antikokoticum je na českém trhu poměrně neznámá, největší internetový vyhledávač lmgtfy.com o této látce mlčí.


Dobrofen: účinky uvedené v příbalovém letáku

Výrobce (spolek Třešťský průměr) v příbalovém letáku uvádí:

„Antikokoticum Dobrofen se užívá při projevech kretenismu, záchvatech idiotie a debility, při pocitech hněvu a agrese, při poruše morální integrity, v případě nedostatku soucitu, svědomí, při absenci dobra a dobré nálady. Dobrofen je přípravek se širokým spektrem účinku proti zhovadilostem, svinstvu, hrubosti, smilstvu, zlobě, závisti a sváru. Přípravek potlačí čiré i menší zlo.“

Není znám mechanismus, jak lék potlačuje kretenismus, obsah jodu v tabletách nebyl prokázán. Rovněž o mechanismu potlačení smilstva není nic známo, obsah bromu v tabletách se nepodařilo stanovit.

Nebezpečné vedlejší účinky Dobrofenu

Lék Dobrofen je velmi silným antikokotikem, což může způsobit alergickou reakci. U osob stižených například silným kokotismem v kombinaci s nenávistnými tendencemi může lék vyvolat následující účinky:

  1. opruzení (v celém náladovém spektru)

  2. zarudnutí v obličeji — u některých jedinců ve tvaru pěticípé hvězdy na čele či na tváři

  3. přiznaky podobné příušnicím — nápadné boule v oblasti ušních boltců budí dojem jako by na ucho byl zavěšený pár třešní

  4. těžký anafylaktický šok, taktéž známý jako „konvičkový edém“ (viz níže)

Konvičkový edém může způsobit smrt do několika minut!

O existenci konvičkova edému zatím ve vědeckých kruzích kolují pouze spekulace. Můžeme tedy vycházet z několika spatřených případů. Výskyt konvičkového edému byl prokázán nejen po požití antikokotik, ale také v souvislosti se zrušením některých facebookových stránek. Nejčastější průběh konvičkového edému:

  1. Náhlá zástava řeči a zrudnutí v obličeji (viz výše) — první příznak obrácení metabolismu.

  2. Pacient vydá táhlý dlouhý prd. Tento jev je způsoben prudkým obrácením metabolických procesů v těle. Vše, co původně vycházelo ústy, začne nyní vycházet ze řitního otvoru. Tento jev může snadno uniknout pozornosti! U postižených osob je totiž obsah prdů v podstatě totožný s obsahem, který ještě nedávno produkovali verbálně.

  3. Otok v obličeji a zejména prudký otok mozku, exoftalmus (vystouplé oči z důlků), celkový přetlak v mozkové dutině. Následkem tlaku může dojít k bezvědomí, popř. k výbuchu.

Kde se vzal lék Dobrofen?

Na tento lék poprvé upozornil herecký spolek Třešťský průměr ve svém divadelním představení Svatá rodina. První písemná zmínka je k nalezení na serveru Jihlavské listy. Krátce poté upozornila na lék Dobrofen také Komora záchranářů ZZS ČR na svém facebooku. Od té doby se lék masivně šíří po sociálních sítích, přestože v sítích většiny lékáren dosud není dostupný.

bottom of page