Přednáška: první pomoc pohledem sociální psychologie a Matrixu — PrPom

Přednáška: první pomoc pohledem sociální psychologie a Matrixu

Tuto přednášku jste mohli slyšet/vidět 12. listopadu 2016 na prvním ročníku konference „Výuka první pomoci zážitkem„, kterou organizoval ZDrSEM. Ondřej si tam z účastníků konference tak trochu „vystřelil“. Nejedná se o přepis přednášky, ale o přípravu, která se od reálně vysloveného může trochu lišit.

Chcete vědět, jak přednáška vznikala? Podívejte se na Ondřejův blog.

Úvod

Úvodem — přednáška o první pomoci pohledem sociální psychologie a Matrixu — Ondřej Koudela, PrPomDobrý den, dámy a pánové, rád bych ještě před samotnou prezentací vysvětlil tu dámu v červeném za mnou. Asi všichni znáte film Matrix. Spíš jen pro jistotu připomenu, v jaké situaci se tam tahle dáma objevuje. Neo, hlavní hrdina, se prochází v systému Matrix, kde mu hrozí neustálé nebezpečí od takzvaných „agentů“. Tahle dáma v klíčovém okamžiku odláká jeho pozornost a vzápětí už na něj zezadu míří zbraň.

V prostředí této konference jsem předpokládal především účastníky s pochopením pro výuku zážitkem a chutí si hrát. A tak jsem si pro vás malou hru připravil. Kdykoliv se v této prezentaci objeví tato dáma v červeném, je třeba, abyste okamžitě zareagovali. Vstaňte, otočte se na kolegy za vašimi zády a udělejte na ně “BENG”. Výstřel se však ozve jedině tehdy, když nachytáte své kolegy nepozorné a čelem k vám. Pokud jsou k vám otočení zády, dávali pozor a vy střílet nemůžete.

Pokud jste úplně vzadu, nezbývá vám, než se vzdát. Prostě jste si nevybrali dobré místo.
Pojďme si to teď vyzkoušet. Připravení? Teď! (…) Tak, jste připravení a teď můžeme k věci.

První pomoc a její problémy v ČR

První pomoc pro firmy — zážitkový kurz pro SKF od PrPomŘekněte… jaké má podle vás první pomoc v ČR problémy? Osobně mám pocit, že většina potíží, které jste tu dnes na konferenci jmenovali, má společný základ:

Systém

Systém — přednáška o první pomoci pohledem sociální psychologie a Matrixu — Ondřej Koudela, PrPomSystém. A systém nám komplikuje výuku první pomoci hned ve dvou směrech. Jednak je to systém společenský (tedy jak lidé fungují coby součást společnosti) a jednak systém legislativní, právní, vzdělávací, prostě administrativní. Pojďme se na tyhle dvě hlediska podívat blíže.

První pomoc a sociální psychologie

Philip Zimbardo — přednáška o první pomoci pohledem sociální psychologie a Matrixu — Ondřej Koudela, PrPomZnáte tohoto pána? Jistě, je to Philip Zimbardo. Možná to ani sám neví, ale má mnoho důležitých poznatků o první pomoci. Jestli nevíte přesně, kam ho zařadit, napovím vám, že to byl hlavní strůjce takzvaného Stanfordského experimentu. Toho, kde se studenti, účastníci experimentu, rozdělili na vězně a dozorce a necelé dva týdny fungovali v těchto rolích v umělém vězení. Experiment se dramaticky zvrtl, účastníci se během několika dnů vžili do svých rolí, objevila se šikana, reálné fyzické tresty a zašlo to tak daleko, že musel být celý pokus zastaven.

Mohli bychom se zde bavit o tom, jaká rizika se nabízejí při školení zážitkem. Byl by to vynikající příklad. Pojďme se však posunout k jeho další práci.

Zimbardo obecně pracuje s pojmy jako zlo a hrdinství. A ty jsou pro nás dnes naprosto klíčové. Jistě jste mnohokrát přemýšleli nad typickým obrazem lidí, kteří procházejí kolem člověka, v nouzi. A zcela ho ignorují. Jsou to zlí lidé? A když ne, kde se v nich to zlo bere? Proč tolik aut projede kolem zjevné dopravní nehody a nezastaví? Jak je možné, že prostý úředník Eichmann poslal na smrt tisíce lidí a mohl potom klidně spát?
Existují teorie, které toto naše jednání vysvětlují. Bystander effect, teorie konformity, kognitivní disonance nebo takzvané “zkreslení sloužící sobě” (self-serving bias). A tak postupně dospíváme k obecnému vysvětlení, že zlo jako takové je nejčastěji tvořeno mlčící, tiše souhlasící většinou.

Ještě se k tomu vrátíme.

Škola, autoškola, práce

Škola, autoškola, práce — přednáška o první pomoci pohledem sociální psychologie a Matrixu — Ondřej Koudela, PrPomDruhá poloha systému, kde nastávají potíže, je ta administrativní. V Čechách existuje právní vakuum, nebo spíše chaos, ohledně výuky první pomoci. Běžný Čech má během svého života projít výukou první pomoci minimálně ve třech institucích. Ve škole, v autoškole a v práci.

Asi se se mnou shodnete, že současný systém ve všech těchto třech aspektech naprosto selhává.

Jenže — co s tím?

Lady in red

The lady in red — přednáška o první pomoci pohledem sociální psychologie a Matrixu — Ondřej Koudela, PrPom

Hrdinové

Hrdinové — přednáška o první pomoci pohledem sociální psychologie a Matrixu — Ondřej Koudela, PrPomPotřebujeme hrdiny. Ne ty akční, kteří zastaví kulky rukou. Ale ty běžné hrdiny, kteří teď, jak doufám, sedí i mezi námi. Ty, kteří vystoupí z davu, překonají bariéru mlčící většiny a pomohou člověku v nouzi.

Takové hrdiny dokážeme vytvořit. Spousta z nás už má vyzkoušeno, že když se první pomoc učí zážitkem, generuje lidi, kteří jsou pak často schopni vystoupit z davu a konat tam, kde by jiní jen sklopili zrak a prošli kolem.

A tady by moje přednáška mohla skončit. Mohli bychom se prostě jen pochválit za to, jak jsme skvělí, že učíme první pomoc zážitkem a tím tvoříme hrdiny, kteří pomáhají potřebným. Ale zapomněli jsme na systém.

Antihrdinové

Antihrdinové — přednáška o první pomoci pohledem sociální psychologie a Matrixu — Ondřej Koudela, PrPomŘekněte mi: co se naučí průměrný student poté, co projde českým vzdělávacím systémem? No, asi tušíte. Nevyčnívat z davu, držet krok s většinou, přizpůsobovat se tlaku většiny a být konformní vůči autoritám. A první pomoc? Tam to taky není žádná sláva. Takže nám vzniká spíš takový antihrdina, který bude mít tendenci stát se součástí mlčícího a ignorujícího davu.

A jak řekl Edmund Burke: “Ke triumfu zla stačí, aby mnoho dobrých lidí neudělalo nic.”

Lady in red

The lady in red — přednáška o první pomoci pohledem sociální psychologie a Matrixu — Ondřej Koudela, PrPom

Systém 2.0

Systém 2.0 — přednáška o první pomoci pohledem sociální psychologie a Matrixu — Ondřej Koudela, PrPomPojďme si na rovinu říci, že současný systém, zejména ten administrativní, nám nevyhovuje. Tvoří příliš mnoho antihrdinů a málo nám pomáhá vychovávat tolik potřebné hrdiny.

Call to action

Výzva k akci — přednáška o první pomoci pohledem sociální psychologie a Matrixu — Ondřej Koudela, PrPomJak už zde bylo řečeno, ocitáme se v situaci, kdy máme možnost volby. Můžeme se stát součástí té mlčící většiny, a nebo můžeme zkoušet aktivně změnit systém k lepšímu. Některé organizace, které jsou tu dnes zastoupeny, už za sebou mají rozhodnutí, že společně navážou spolupráci a pokusí se současný stav změnit. Děkujeme jim za to a hlásíme se k nim.

Závěr

Závěr — přednáška o první pomoci pohledem sociální psychologie a Matrixu — Ondřej Koudela, PrPomA pokud i vy budete mít zájem, dejte o sobě prosím vědět. Budeme rádi, když nás bude víc.

Děkuji Vám za pozornost.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..