Mýtus 3 — V každé sanitce je lékař — PrPom

Mýtus 3 — V každé sanitce je lékař

Jak to celé vzniklo?Mýtus 3 - V každé sanitce je lékař

jandera

Každý jsme viděli seriál Sanitka, kde doktor Jandera pověsí na hřebík slibnou kariéru chirurga a rozhodne se věnovat svůj život ježdění ve Škodě 1203 v bílém plášti a zachraňovat životy. 

Ne, pardon, jezdit úplně ke všemu — od sebevraha, přes bolesti břicha, až k pádu letadla. 

Ano, dříve tomu tak skutečně bylo. Klasickou posádku oné škodovky tvořil řidič (zpravidla bez zdravotnického vzdělání, proškolen praxí a machr za volantem), zdravotní zřízenec (často lidé, kteří nezvládali práci nemocničních zřízenců, měli malér, škraloup a byli odejiti…) a lékař (stejný jako dnes, tedy absolvent VŠ, často s lety nemocniční praxe). Je si tedy třeba uvědomit, že lékař byl v tehdejší posádce jediný zdravotnicky vzdělaný odborník.

Proč lékař v sanitce dnes někdy není?

Zásadní důvody jsou dva — úspora peněz a skutečně extrémní nedostatek lékařů, kteří jsou ochotni vzít na ZZS (tj. zdravotnická záchranná služba) alespoň pár služeb, natož lékařů zaměstnaných na záchrance na plný úvazek.

Další důvody jsou ryze praktické, tj. lékař je dnes v naprosté většině případů zbytečným a „převzdělaným“ článkem záchrany pacienta na místě výjezdu. Zdravotnická záchranná služba jezdí v naprosté většině k úplným banalitám, na jejichž odvoz by často stačilo jen taxi. (Proč tomu tak je? Čtěte zde.) Drsných zásahů u autonehod, které vídáme v televizi, je podstatně méně. Navíc vysokoškolsky vzdělaní záchranáři si i při akutním stavu pacienta dokáží hravě poradit

Jak je to dnes?

Existují dva režimy, ve kterých funguje pozemní záchranná služba v ČR: RZP/RLP nebo RZP/RV. Systém si volí zřizovatelé, tedy jednotlivé kraje.

Systém RZP/RLP

Tento systém využívá klasických velkých sanitních vozů s nosítky a veškerým vybavením, rozdíl je však v posádce, o jejímž vyslání na místo zásahu rozhoduje vždy dispečer/ka operačního střediska dle konkrétní situace:

rv pardubice

RZP (rychlá zdravotnická pomoc) vyjíždí k méně závažným případům, kde není potřebný zásah lékaře, nejčastěji jezdí v tomto složení:

 • řidič/řidič-záchranář — absolvent kurzu Řidič ZZS nebo VOŠ/VŠ oboru Zdravotnický záchranář
 • záchranář/sestra — absolvent VOŠ/VŠ oboru Zdravotnický záchranář nebo zdravotní sestra (nejčastěji v oboru ARO/JIP)

RLP (rychlá lékařská pomoc) vyjíždí k vážným případům, kde je zásah lékaře nutný, nejčastěji v tomto složení:

 • řidič (výjimečně řidič-záchranář) — nejčastěji absolvent kurzu Řidič ZZS nebo (výjimečně) VOŠ/VŠ oboru Zdravotnický záchranář
 • sestra/záchranář – absolvent VOŠ/VŠ oboru Zdravotnický záchranář nebo zdravotní sestra (nejčastěji v oboru ARO/JIP), asistuje lékaři při péči o pacienta
 • lékař — absolvent VŠ oboru Všeobecné lékařství, nejčastěji v následujících specializacích: urgentní medicína a medicína katastrof, anesteziologie, interní lékařství, chirurgie, kardiologie, traumatologie, všeobecné praktické lékařství

Konkrétní sestavení posádek záleží na pravidlech, která určuje zřizovatel, v ČR kraje,  a na personálních možnostech jednotlivých územních středisek, které ve většině případů nejsou nikterak příznivé.

Systém RZP/RV

ml320

Potkávací systém RZP/RV (RV = Rendez-Vous, z fr. místo schůzky/setkání) je nejekonomičtějším a nejsmysluplnějším systémem, kterým lze ZZS provozovat. Šetří provozní náklady, poradí si s nižším počtem lékařů, ovšem za lepší distribuce lékařské péče.

Operační středisko ZZS přijme tísňovou výzvu. Pokud operátor/ka není přesvědčen/a o nutnosti okamžitého výjezdu lékaře (ten je  primárně určen jen pro opravdu závažné stavy: bolesti na hrudi, poruchy vědomí, resuscitace, vážně dopravní nehody, záchvaty dechové tísně u dětí aj.), posílá na místo jen klasickou „velkou“ sanitku (RZP), tedy posádku v obsazení řidič a záchranář. Pokud tato posádka zvládne vyřešit danou situaci v rámci svých kompetencí, následuje ošetření a  eventuální transport pacienta do nemocnice.

Pokud ale záchranáři RZP na místě zjistí, že stav je závažnější, než se zdálo, nebo se stav pacienta náhle zhoršil, dovolávají si na místo zásahu i vozidlo s lékařem (RV). Jedná se o speciálně upravené osobní vozidlo, které není vybaveno pro transport pacienta, posádku tvoří řidič a lékař. Lékař na místě poskytne další potřebné ošetření (podání léků, zajištění dýchacích cest aj.) a pokud se rozhodne být přítomen během dalšího převozu pacienta do nemocnice, pak spolu s ním nastupuje do „velké“ sanitky RZP. Pokud však lékařský zásah na místě stačí a transport pacienta během převozu zvládne posádka RZP, nebo transport pacienta do nemocnice vůbec nutný není, lékař je hned volný k dalšímu výjezdu.

sprinterZávěrem…

Systém fungování jednotlivých složek IZS nebo konkrétních krajských celků ZZS je komplikovaný organizmus, který se neustále vyvíjí. Všechny změny, testování metodických pokynů ze zahraničí a vlastní invence jednotlivých krajských záchranek, vždy vedou ku prospěchu pacienta. Ať už na místo zásahu přijede pozemní sanitka nebo přiletí vrtulník, ať už přijede na místo lékař nebo záchranář, vždy se jedná o profesionály.  A nezapomeňte, prosím, na to, že ČR má neoddiskutovatelně jeden z nejlepších záchranných systémů v Evropě, věřte mu tedy, funguje opravdu skvěle! Vy se zatím snažte pomyslnou dobu příjezdu profesionální pomoci zkrátit tím, že správně poskytnete laickou první pomoc.

Mýty o první pomoci jsou hlavně o tom, co rozhodně nedělat. Jak se ale vlastně dělá první pomoc? O tom píšeme seriál článků Neboj se pomoci! Po přečtení tohoto mýtu by vás mohl zajímat zejména článek – „Přivolání odborné pomoci“. Pořád ale platí, že žádné čtení vás první pomoc pořádně nenaučí. Nedá se to zařídit jinak, než že přijdete na zážitkový kurz :)

Zdroje obrázků

 1. Česká televize. Příteli, chvátej, SOS… Kultura ČT 24. [Online] 25. listopad 2009. [Citace: 26. září 2014.] http://img.ct24.cz/cache/291×517/article/13/1259/125815.jpg.
 2. Žoček, Radek. Rychlá lékařská pomoc v systému Rendez-Vous. Wikipedie — otevřená encyklopedie. [Online] 1. leden 2008. [Citace: 26. září 2014.] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7f/Sanitky%2C_sestava_Rendez-Vous%2C_ZZS_PAK.jpg.
 3. ZZS HMP. Rychlá zdravotnická pomoc RZP. ZZS HMP. [Online] 2011. [Citace: 26. září 2014.] http://www.zzshmp.cz/Content/gallery/rzp/thumbs/thumbs_dsc_0737.jpg.
 4. Rychlá lékařská pomoc RLP. ZZS HMP. [Online] 2011. [Citace: 26. září 2014.] http://www.zzshmp.cz/Content/gallery/rlp-galerie/thumbs/thumbs_dsc_0641.jpg.

4 thoughts on “Mýtus 3 — V každé sanitce je lékař

 • Hezký den,
  děkujeme za dobrou poznámku. Rekontrukci tohoto mýtu plánujeme v řádu 14 dní. Určitě tuto poznámku umístíme do zrekonstruovaného textu.

 • jen doplnění, dalším systémem, ve kterém funguje ZZS je LZS (letecká záchranná služba)

 • Míro, díky za pravdivý komentář. A taky za ten kompliment v závěru :-) Situace je taková, že nějaké RV posádky jezdí opravdu už skoro ve všech krajích. Zároveň ale, pokud vím, také stále v mnoha krajích na některých stanovištích vyjíždějí ve starší sestavě RLP. Nebo už opravdu ten proces postoupil tak daleko, že RLP posádka už je k vidění v jediném posledním kraji? Vážně je to tak?

 • Zdravím,
  jen bych si dovolil lehce opravit informace o RV-systému. V dnešní době má téměř každá ZZS RV systém. Jediná krajská ZZS u které to nebudu tvrdit na 100% je v Ústeckém kraji :-)

  S pozdravem, Míra, Brno :-)

  P.S: jinak super stránky a pěkná práce, nám profesionálům ulehčujete práci a pomáháte společnosti :-)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..