Jak to celé vzniklo?
Tento mýtus se řadí mezi ty nesmysly, při kterých nejde o život. Je však krajně nepříjemné, když ve chvíli, kdy vaši blízcí trpí a vy si myslíte, že jsou přímo ohroženi na životě, vám dispečerka v telefonu sdělí, že k vám záchrannou službu nepošle. Navíc vám dá zcela nehoráznou radu, a sice ať do nemocnice jedete MHD, sednete do vlastního auta, nebo si zaplatíte taxi.
Proč záchranka vždycky nepřijede?
Důvodů je více, ale jeden vítězí — stav, ke kterému ji voláte, je prostě prkotina. Nebo se zas až o takovou banalitu nejedná, ale chvíli počká, protože všechny posádky řeší mnohem vážnější případy, a tak k vám sanitka sice přijede, ale o něco později.
Mějte tedy na paměti, že záchranná služba je tu sice pro nás všechny, ale o odeslání sanitky na místo zásahu rozhoduje zkušený dispečer nebo dispečerka. Právě proto, aby se nestalo, že všechny sanitky vyjedou k naprostým banalitám na jednom konci kraje, zatímco na druhém budete dlouho resuscitovat bez jakékoli zdravotnické pomoci. Pokud daný stav ošetření záchranáři skutečně potřebuje, pomoci se vám dostane. A když to bude potřeba, dispečer/ka vám v případě nouze pošle třeba i leteckou záchranku z jiného kraje.
Jak je to správně?
Používejte selský rozum. Pokud rána, kterou jste si právě způsobili, extrémně nekrvácí, nebo na sobě či blízkých nepozorujete známky akutního stavu a je vám prostě divně (a je vám divně už posledních pár dnů, poněvadž na vás prostě něco leze…), popřemýšlejte: Nedojedete do nemocnice sami? Nebo ještě lépe – nepočká to do rána k vašemu praktickému lékaři?
Jasně, nejste lékaři a můžete situaci podcenit. Pokud váháte, linku 155 určitě kontaktujte. Zevrubně popište stav postiženého, odpovězte co nejpřesněji na všechny otázky dispečera/ky a rozhodnutí nechte na nich. Za prvé, mají na to plné právo. A za druhé, přesně vědí, co dělají.
Další cestou je ovládat první pomoc, do níž zdaleka nepatří jen resuscitace nebo pomoc při autonehodě. Smysluplný a kvalitní kurz první pomoci vám přinese vhled do základní laické diagnostiky a vy pak budete umět rozpoznat, kdy volat záchranku a kdy jen toho taxíka.
Mýty o první pomoci jsou hlavně o tom, co rozhodně nedělat. Jak se ale vlastně dělá první pomoc? O tom píšeme seriál článků Neboj se pomoci! Po přečtení tohoto mýtu by vás mohl zajímat zejména článek – „Přivolání odborné pomoci“. Pořád ale platí, že žádné čtení vás první pomoc pořádně nenaučí. Nedá se to zařídit jinak, než že přijdete na zážitkový kurz :)
Zdroje obrázků
1. ZZSHMP. ZOS. ZZSHMP. [Online] 2011. [Citace: 3. říjen 2014.] http://www.zzshmp.cz/Content/gallery/zos/dsc_1194.jpg.