Mýtus 10 — Při uštknutí jedovatým hadem je potřeba končetinu zaškrtit nad ránou. A ještě předtím vysát jed. — PrPom

Mýtus 10 — Při uštknutí jedovatým hadem je potřeba končetinu zaškrtit nad ránou. A ještě předtím vysát jed.

Jak to celé vzniklo?

V minulosti se skutečně doporučovalo po kousnutí naším jediným českým jedovatým hadem — zmijí obecnou, danou končetinu zaškrtit. K dalším doporučením patřilo masírování okolí rány, tření či odsávání jedu vlastními ústy. Dokonce jste se mohli dočíst, že je prý dobré ránu vypláchnout, naříznout a nějaký ten kousek otráveného masa odříznout…

Proč je to špatně?

Zaškrcení místaMýtus 10 — Při uštknutí jedovatým hadem je potřeba končetinu zaškrtit nad ránou. A ještě předtím vysát jed.

Užití zaškrcovadla je vždy extrémním postupem. Využíváme jej při úrazových amputacích nebo pokud selžou všechny postupy zástavy masivního krvácení a pomoc je daleko. Použitím zaškrcovadla dochází  k nevratnému poškození měkkých tkání. Ve výsledku tedy riskujeme ohrožení končetiny jako takové, a to i vlivem místního působení velké koncentrace jedu. Takže zaškrcovadlo po uštknutí hadem NEpoužívejte.

Masírování a tření okolí rány

Nejdůležitějším principem správné první pomoci po uštknutí je omezení pohybu na minimum, tak zpomalíme i krevní oběh postiženého. Tření a masírování rány naopak způsobí nežádoucí prokrvení, rychleji proudící krev navíc začne s sebou strhávat jed a rozvádět jej po zbytku těla.

Vysávání jedu ústy

Naše zdraví je na prvním místě. Jistě ne všechny jedy působí, i pokud jsou požity ústy, ale kdo ví. Navíc je to, no… prostě nechutné, co myslíte?

Rozřezávaní místa

Zde už nevidíme kouska logiky. Ničemu to nepomůže, ba naopak. Bolestí způsobíte postiženému stres, vlivem stresu dojde ke zvýšení krevního tlaku a rychleji proudící krev rozvede jed ještě rychleji. Jsme tedy tam, kde jsme byli u masírování, navíc ale máme ještě ošklivou otevřenou ránu, a tu mít nechceme!

Jak je to správně?

Jako vždy na prvním místě myslíme na svou bezpečnost. Druhým krokem by mělo být kontaktování záchranné služby pod číslem 155.

Hlavním  úkolem další první pomoci je co nejvíce omezit vstřebávání jedu. Postižený by se neměl pohybovat, měli bychom jej co nejvíce uklidnit, končetinu je dobré nechat volně viset podél těla. Vyplatí se také odstranit jakékoli šperky, hodinky, náramky či prstýnky a ránu chladit, končetina totiž nejspíš brzy oteče.

Pamatujte, že stres je hlavní nepřítel. Nesnažte se ho zahnat ani  podpůrnými látkami — kofein a alkohol jsou úplně zapovězeny, obě totiž také zvyšují krevní tlak.

Mýty o první pomoci jsou hlavně o tom, co rozhodně nedělat. Jak se ale vlastně dělá první pomoc? O tom píšeme seriál článků Neboj se pomoci! Po přečtení tohoto mýtu by vás mohl zajímat článek “Uštknutí hadem”. Pořád ale platí, že žádné čtení vás první pomoc pořádně nenaučí. Nedá se to zařídit jinak, než že přijdete na zážitkový kurz :)

Mýtus 10 — Při uštknutí jedovatým hadem je potřeba končetinu zaškrtit nad ránou. A ještě předtím vysát jed.

Zdroje informací:

  1. Hadí uštknutí | uLékaře.cz. Největší online lékařská poradna | uLékaře.cz [online]. Copyright © 2007 [cit. 01.06.2018]. Dostupné z: https://www.ulekare.cz/prvni-pomoc/hadi-ustknuti-17
  2. HASÍK, Juljo. 2012. Standardy první pomoci. 2., přeprac. vyd. Praha: Český červený kříž. ISBN 978-80-87729-007.

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..