Mýtus 19 — Nebudu ho resuscitovat, co když má poraněnou páteř? — PrPom

Mýtus 19 — Nebudu ho resuscitovat, co když má poraněnou páteř?

Jak to celé vzniklo?

Ze strachu. Lidé se bojí pomoci. A když už by pomoci chtěli, neví jak, nebo je napadá spousta důvodů, proč právě v téhle konkrétní situaci oni pomoci nemohou. Žloutenka, HIV, poraněná páteř…

Od účastníků našich kurzů často slýcháváme při jakékoli zmínce o nutné manipulaci s bezvědomým tuhle otázku — „Ale co když má něco s páteří?“ Pojďte se i vy tohohle strašáku zbavit!

Mýtus 19 - Nebudu ho resuscitovat, co když má poraněnou páteř?

Nebudu ho resuscitovat, co když má poraněnou páteř? — Proč je to špatně?

Mýtus 19 — Nebudu ho resuscitovat, co když má poraněnou páteř? Představte si situaci, kdy spatříte člověka v montérkách s helmou na hlavě zhrouceného na chodníku. Na fasádě domu je vystavené lešení. Prohlédli jste pozorně své okolí, zda vám nehrozí nějaké nebezpečí. Zavolali jste si o pomoc kolemjdoucí. Postižený nereaguje ani na oslovení,  ani na zatřesení, je v bezvědomí.

Pravděpodobně spadl z lešení. Co teď? Bojíte se úrazu páteře natolik, že postiženému ani nezakloníte hlavu? Jen zavoláte záchrannou službu a počkáte třeba i více než dvacet minut na příjezd záchranářů? A co když ten člověk nedýchá normálně a má být nepřetržitě resuscitován? Mozkové buňky začínají odumírat po nějakých 5 minutách…

Jak je to správně?

  • Vždy se rozhlédněte po okolí, ujistěte se o svém bezpečí — to je samozřejmě vždy na prvním místě.
  • Zavolejte si o pomoc své okolí.
  • Nezapomeňte zavolat záchranku na čísle 155. Řiďte se pokyny dispečera/ky.Mýtus 19 — Nebudu ho resuscitovat, co když má poraněnou páteř?
  • Postiženého hlasitě oslovte, zatřeste s jeho rameny.
  • Pokud leží na břiše nebo na boku, šetrně jej přetočte na záda.
  • Zakloňte mu hlavu tlakem na čelo a tahem za bradu. Vyšetřete dýchání.
  • Pokud zjistíte, že postižený nedýchá normálně —  začněte stlačovat hrudník.
  • Pokud zjistíte, že postižený dýchá normálně — držte hlavu v záklonu až do příjezdu záchranářů a dýchání neustále kontrolujte.

Závěrem…

Mějte na paměti, že pokud páteř zlomena být měla, tak zlomena je. Nic už s tím nenaděláte, ale ani toho už moc víc nenapácháte. Stav je vážný, ale s trochou rozumu a šetrným jednáním se to zvládnout dá.

V horším případě člověk sice skončí na vozíku, ale bude žít. Nerozhodujte už rovnou za něj. Nebuďte lhostejní.

Nemějte strach pomoc druhému poskytnout. Strach z trestního stíhání je zbytečný. Laický Mýtus 19 — Nebudu ho resuscitovat, co když má poraněnou páteř? zachránce totiž neodpovídá za trvalé následky, nebo za smrt postiženého. Zákon je v České republice nastaven opravdu motivujícím způsobem, trestá ale lhostejnost.

Pokud nevíte, jak se v konkrétní situaci přesně zachovat, nebojte se zavolat na záchrannou službu. Zkušené dispečerky a dispečeři k vám nejen pošlou sanitku se záchranáři, ale také vám poskytnou cenné rady.

Mýtus 19 — Nebudu ho resuscitovat, co když má poraněnou páteř? První pomoc se dá buď naučit, nebo pochopit. První cesta nedovoluje improvizovat, což je ovšem stěžejní. Pokud se tedy o život zachraňujících úkonech chcete naučit i přemýšlet, a ne jen tupě obvazovat či skákat na resuscitační figuríně, přihlaste se na některý z našich kurzů. S modelovými situacemi si totiž dáváme skutečně dost práce — mají scénář a figuranti se chovají přesně podle toho, jak zachránci postupují. Časem tak pochopíte, že je jedno, zda se jedná o nahranou modelovku odehrávající se na imaginární dálnici či reálnou situaci zasazenou do domova důchodců. Stavy a úrazy jsou samozřejmě jiné, vaše úkony také, ale principy pomoci se nemění. Nevěříte? Přesvědčte se o tom sami na některém z našich zážitkových kurzů!

Mýty o první pomoci jsou hlavně o tom, co rozhodně nedělat. Jak se ale vlastně dělá první pomoc? O tom píšeme seriál článků Neboj se pomoci! Po přečtení tohoto mýtu by vás mohl zajímat článek „Poranění páteře“.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..