Mýtus 21 — Masivní krvácení je třeba zastavit zaškrcovadlem — PrPom

Mýtus 21 — Masivní krvácení je třeba zastavit zaškrcovadlem

Jak to celé vzniklo?

Důvod je jednoduchý. Zaškrcovadlo bylo a stále je k vidění na mnoha místech — ve válečných filmech, zastaralých propagačních materiálech a také v autolékárničkách.

Jde hlavně o vliv vojenské medicíny na laickou první pomoc. Mezi podobné praktiky patří totiž i dlahování zlomeniny v terénu, transport zraněného za každou cenu nebo pokus o propíchnutí krku propiskou. Ano, ve válečné medicíně mají určitě takové prostředky své místo, ale do civilní první pomoci nepatří.

Mýtus 21 — Masivní krvácení je třeba zastavit zaškrcovadlemProč je to špatně?

Mýtus 21 — Masivní krvácení je třeba zastavit zaškrcovadlemZaškrcovadlo je ve skutečnosti tím posledním řešením, po kterém byste v případě zástavy masivního krvácení měli sáhnout. Jedná se o poměrně drastickou metodu, která může mít velmi vážné následky — třeba amputaci postižené končetiny.

Dalším neduhem jsou typy zaškrcovadel, které můžeme najít v lékárničkách. Máme tím na mysli 1 cm tenké pásy gumy. Tak ty rozhodně nepoužívejte! Tato „zaškrcovadla“, která bychom měli nazývat spíše „škrtidly“ (tzn. nezaškrcují, ale uškrtí), mohou nevratně poškodit měkké tkáně končetiny. Právě ty mohou být také příčinou následných amputací. Spáchají totiž nemálo škody v místě zaškrcení… Podobnou službu vykonají také dráty, provázky a tkaničky. Proto v extrémních případech používejte jen zaškrcovadlo k tomu určené a dostatečně široké — tedy minimálně 5 cm.

Zaškrcovadlo jak je to správně?

Pokud potřebujete zastavit masivní krvácení, metodou první volby jsou „prsty do rány“. I zde ale nezapomeňte hlavně na své vlastní bezpečí. Vyzvěte postiženého, ať si ránu svými prsty drží sám, zatímco si vy navléknete rukavice. Poté už tlačte vší silou prsty v rukavici přímo do krvácející rány. Pokud jste schopni tento úchop udržet po delší dobu, klidně můžete takhle setrvat až do příjezdu záchranky. Tu samozřejmě nezapomeňte co nejdříve kontaktovat, a to na čísle 155.

Mýtus 21 — Masivní krvácení je třeba zastavit zaškrcovadlem

Druhou metodou pro zástavu masivního krvácení je přiložení tlakového obvazu. Využijete jej ve chvíli, kdy postižený krvácí i přes tlak prstů do rány. Stejně tak jej naložte  i v případech, kdy potřebujete mít volné ruce — postižený s vámi přestal komunikovat a vy mu potřebujete zaklonit hlavu, abyste zjistili, jestli dýchá normálně. Nebo v situaci, kdy jdete otevřít zamčené vchodové dveře záchranářům či je na místě nehody více zraněných osob.

Jak takový tlakový obvaz správně vytvořit?

Jeden smotaný obvaz použijte jako tlakovou vrstvu a dejte jej přímo na ránu. Dalším obvazem začněte obmotávat končetinu. Vytvářejte dostatečný tlak, ten ještě zesílíte překřížením obvazu v místě obvazu prvního. Nebo je možné si pořídit kvalitní obvaz se dvěmi polštářky, které savou vrstvu nahradí. Je nutné dát si pozor, aby krev nikde nevytékala a také zakrýt celý první obvaz i ze stran. Pokud i po domotání tohoto obvazu začne krev znovu znatelně téct, přiložte další vrstvu stejným způsobem. A až v extrémním případě, tedy při prosáknutí 2 vrstev tlakového obvazu, naložte nad krvácející ránu zaškrcovadlo.

Správný způsob naložení zaškrcovadlaMýtus 21 — Masivní krvácení je třeba zastavit zaškrcovadlem

Zaškrcovadlo se přikládá pouze na tato místa na těle:

 • střed paže
 • střed stehna.

Paže a stehno jsou tvořeny pouze jednou kostí, je tedy možné stlačit zaškrcovadlem krvácející cévu proti tvrdé kosti, a tak krvácení kvalitně zastavit. Oproti tomu na předloktí a na bérci jsou cévy ukryty mezi dvěma kostmi, proto zde zaškrcovadlo nepoužívejte.

Po naložení zaškrcovadla už se zaškrcovadlem nijak nemanipulujte. Jednou naložené zaškrcovadlo zůstává naložené až do příjezdu záchranářů. Máte-li u sebe tužku nebo fix, vedle zaškrcovadla na paži nebo stehno napište čas, kdy jste končetinu zaškrtili. Je to důležitý údaj pro lékaře v nemocnici. Pokud máte po ruce něco studeného, neváhejte končetinu chladit. Existují také taktická zaškrcovadla, která používají hlavně vojáci. 

Závěrem…

Mýtus 21 — Masivní krvácení je třeba zastavit zaškrcovadlem

Zapamatujte si, že užití zaškrcovadla je nejextrémnějším způsobem zástavy masivního krvácení.

Masivní krvácení se v prvé řadě snažte zastavit tlakem svých prstů v rukavici přímo do krvácející rány. Klidně takhle vyčkejte do příjezdu záchranářů. Pokud tato metoda již není dostatečně funkční nebo potřebujete mít volné ruce, naložte tlakový obvaz. Dostatečně obvaz utahujte, jedině tak vytvoříte kýžený tlak na krvácející ránu. Až poslední možností bude naložení zaškrcovadla nad krvácející ránu. Pamatujte si, že se zaškrcovadlo může naložit jen na střed paže nebo střed stehna. Jednou naložené zaškrcovadlo už do příjezdu záchranky nepovolujte!

Mýty o první pomoci jsou hlavně o tom, co rozhodně nedělat. Jak se ale vlastně dělá první pomoc? O tom píšeme seriál článků Neboj se pomoci! Po přečtení tohoto mýtu by vás mohl zajímat zejména článek „Zástava krvácení“. Pokud se chcete zbavit přežitků a učit se první pomoc prakticky, moderně a zážitkově, navštivte některý náš kurz první pomoci.

4 thoughts on “Mýtus 21 — Masivní krvácení je třeba zastavit zaškrcovadlem

 • Krásný den, Marku, díky za váš komentář.

  Věříme, že vojenští paramedici mají své fungující postupy, laická první pomoc má zase své. V některých aspektech se potkávají, v jiných nikoli. Jistě se shodneme na tom, že vždy záleží na mechanismu konkrétního úrazu a také na tom, jak konkrétní rána vypadá. Při amputaci například v zápěstí/kotníku se může zaškrcovadlo naložit na předloktí/bérec a dobrý efekt to jistě má. V případě masivního krvácení z předloktí/bérce doporučujeme v krajním případě naložit zaškrcovadlo na paži/stehno. Obecně je nejlepší laikům vše zjednodušit na maximum, proto takto o krvácení a amputacích učíme. Přijďte se někdy na náš zážitkový kurz první pomoci podívat a naši výuku tak poznat :-)

  Mějte krásný den!

 • Vojenští paramedici nasazují co nejblíže k trupu NEBO 5-10 cm nad ránu. Záleží na okolnostech. ;-)

 • Zdravím Vás, Martine, díky za super dotazy!
  Použití turniketů nám přijde skvělé a má také pár rizik. Na trhu potkáváme turnikety, které jsou nekvalitní kopií originálních výrobků a nefungují správně. S některými se laik musí nejprve naučit manipulovat. A tak podobně.
  Cenově se turnikety zatím pohybují o řády výše než zaškrcovadla. To je důvod (ne jediný), proč v autolékárničkách zatím turnikety nevozíme. A to je důvod, proč učíme primárně práci se zaškrcovadly (která jsou v každém autě) a nikoliv s turnikety (které jsou v případě běžné civilní nehody nedostupné).
  Střed stehna či paže je místem, kde dochází k nejvíce efektivní kompresi tkáně a omezení krevního oběhu. Případnou následnou amputaci neřešíme. Umístění zaškrcovadla co nejblíže trupu znamená, že vážně poškodíme (uzavřením oběhu) větší část končetiny, například i tu, která je nezasažená a zdravá. To se nám jeví jako zbytečné.
  Obecně není možné srovnávat naše postupy s vojenskou medicínou. Ta se řídí zcela jinými postupy, má jiné cíle, jinou distribuci poranění a jiné pomůcky. Často se stává, že voják něco tvrdí, my tvrdíme něco zcela jiného, a obě strany mají pravdu. A to jen proto, že na začátku dojde k neporozumění, zda se bavíme o první pomoci civilní, nebo válečné.

 • Jaký je váš postoj k použití turniketů?
  Správný turniket zaškrtí ránu do 30s jednou rukou (o čemž si mohu s jinými metodami nechat zdát), rozměrově je relativně malý a v exponovaných místech(auto/dílna) jej mohu mít připravený.
  Proč střed stehna/paže? Jde o „přípravu“ na teoretickou amputaci, kdy nohu nelze uříznout kdekoli, anebo to má jiný důvod? Totiž vojenští paramedici nasazují co nejblíže k trupu, a tak mne zajímá argumentace.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..