Jak to celé vzniklo?
„A co když mu u resuscitace zlomím žebra?” Tak tuhle větu slýcháváme na kurzech hodně často. Má původ v obavách laiků, že by postiženému při resuscitaci mohli ublížit. Opak je ale pravdou. Praskání žeber není důvodem k přerušení, natož k ukončení resuscitace.
Proč je to špatně?
Resuscitace je život zachraňující úkon. Provádějte ji vždy u člověka, jenž nereaguje na hlasité oslovení ani zatřesení a po zprůchodnění dýchacích cest záklonem hlavy nedýchá normálně.
Principem resuscitace je stlačování středu hrudníku, a to nepřetržitě až do převzetí záchranáři. Pokud stlačujete hrudník opravdu důrazně a silně, může snadno dojít k vykloubení žeber od hrudní kosti, tím spíš jde-li o staršího člověka. Toto je doprovázeno nepříjemným zvukem, takovým tlumeným lusknutím, které může laického zachránce vyděsit natolik, že resuscitaci radši přeruší.
A nyní hlavní otázka — zda praskání vůbec vadí? Ne, nevadí. Život je otázkou priorit. Ani první pomoc není výjimkou. Nějaká ta zlomenina je celkem malichernost, pár týdnů po úspěšné resuscitaci bude bolet, ale to je tak všechno. Pokud ale budete pokračovat v resuscitaci, dáte postiženému šanci na život!
Jak je to správně?
Jak správně popisují osvětové plakátky, rozmístěné po vozech hromadné dopravy, jejichž tvůrcem je Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy „Člověk, který se stlačení hrudníku nebrání, Vaši pomoc potřebuje.“ Pokud jste tedy svědky stavu, kdy postižený nedýchá normálně, okamžitě zahajte resuscitaci stlačováním středu hrudníku. Pokračujte v resuscitaci, i kdyby jste pod stlačujícím se hrudníkem slyšeli či cítili jakékoli lupání.
Nezapomeňte kontaktovat záchrannou službu na čísle 155. V resuscitaci se pravidelně střídejte. Shánějte se po AED — automatizovaném externím defibrilátoru. Jde o defibrilátor určený právě laikům. Najdete jej na spoustě veřejných míst jako jsou letiště, nádraží, obchodní centra či sportovní haly. Umístění přístroje, na některém z těchto prostranství, poznáte podle zeleného obrázku s nápisem AED
a obrázkem srdce s bleskem. AED je také součástí některých vozů hasičů, policistů či strážníků. Proto se nevyděste, přijede-li vám na pomoc k resuscitaci ještě před záchranáři právě třeba proškolený strážník s AED. Použití AED je opravdu jednoduché. Nalepte postiženému dvě elektrody podle obrázkových návodů na nich přímo na hrudník. Řiďte se všemi hlasovými pokyny přístroje. Vždy při podávání výboje přístrojem odstupte od postiženého do dostatečné vzdálenosti. Po podání výboje opět pokračujte ve stlačování hrudníku.
Mýty o první pomoci jsou hlavně o tom, co rozhodně nedělat. Jak se ale vlastně dělá první pomoc? O tom píšeme seriál článků Neboj se pomoci! Po přečtení tohoto mýtu by vás mohl zajímat článek “Resuscitace s použitím AED”. Pořád ale platí, že žádné čtení vás první pomoc pořádně nenaučí. Nedá se to zařídit jinak, než že přijdete na zážitkový kurz :)