Mýtus 24 — Pokud je člověk v bezvědomí, ale dýchá, podložíme mu hlavu. — PrPom

Mýtus 24 — Pokud je člověk v bezvědomí, ale dýchá, podložíme mu hlavu.

Jak to celé vzniklo?Mýtus 24 — Pokud je člověk v bezvědomí, ale dýchá, podložíme mu hlavu.

Dnes tady máme skutečný mýtus, opravdový nebezpečný omyl, který dokáže člověka v bezvědomí spolehlivě zabít. Mezi záchranáři se tento postup někdy označuje jako kabelkový syndrom“ nebo polštářek do rakve“.

Osoby, které se nachomýtnou u bezvědomí, totiž často sáhnou po kabelce, nákupní tašce nebo třeba bundě, kterou bezvědomému strčí pod hlavu. Jsou hnány neznámou potřebou podložit člověku hlavu, aby přece neležela někde na špinavém chodníku.

Podložení hlavy – proč je to špatně?

Úkolem zachránců u bezvědomého je zajistit volné průchodné dýchací cesty. Jediný způsob, jak toho můžeme dosáhnout, je provést záklon hlavy. Toho docílíte ideálně tlakem jedné ruky na čelo a tahem prsty druhé ruky za bradu.

Mýtus 24 — Pokud je člověk v bezvědomí, ale dýchá, podložíme mu hlavu.Kabelka pod hlavou způsobí ale přesný opak, tedy předklon hlavy a tím dokonalý uzávěr dýchacích cest. Pokud je totiž hlava bezvědomého vodorovně nebo v předklonu, ochablý kořen jazyka uzavře dýchací cesty.

Faktické pohodlí bezvědomého vás také nemusí nijak výrazně trápit. To, že postižený leží na špinavé zemi, jistě těch pár minut do příjezdu záchranky počká. Pokud byste chtěli řešit ale něco opravdu smysluplného, starejte se o tepelný komfort postiženého zabalte ho do teplého oblečení nebo do izotermické fólie. Hlavu ale ničím nepodkládejte!

Bezvědomí – jak je to správně?

Pokud jste svědky náhlého kolapsu nebo naleznete ležící osobu, postupujte podle následujících kroků:

Mýtus 24 — Pokud je člověk v bezvědomí, ale dýchá, podložíme mu hlavu.

  • Dbejte o svou vlastní bezpečnost, buďte opatrní.
  • Zavolejte si na pomoc jiné kolemjdoucí.
  • Člověka hlasitě oslovte a zatřeste s jeho rameny.
  • Pokud leží na břiše, šetrně jej otočte na záda.
  • Zakloňte mu hlavu – tlakem na čelo a tahem za bradu.
  • Nakloňte se nad postiženého a zkontrolujte, zda dýchá normálně.
  • Mýtus 24 — Pokud je člověk v bezvědomí, ale dýchá, podložíme mu hlavu.Pokud dýchá normálně, udržujte záklon hlavy až do příjezdu záchranářů. Volejte 155 a kvalitu dýchání neustále kontrolujte.
  • Pokud nedýchá normálně (chrčí, má lapavé dechy, nedýchá vůbec), vytočte 155 a začněte resuscitovat. Shánějte se po AED. V resuscitaci se pravidelně střídejte. Nepřestávejte stlačovat hrudník až do převzetí resuscitace záchranáři.

Mýty o první pomoci jsou hlavně o tom, co rozhodně nedělat. Jak se ale vlastně dělá první pomoc? O tom píšeme seriál článků Neboj se pomoci! Po přečtení tohoto mýtu by vás mohl zajímat zejména článek „Bezvědomí”. Pořád ale platí, že žádné čtení vás první pomoc pořádně nenaučí. Nedá se to zařídit jinak, než že přijdete na zážitkový kurz :)

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..