Mýtus 38 — Alkohol je v zimě dobrý na zahřátí — PrPom

Mýtus 38 — Alkohol je v zimě dobrý na zahřátí

Jak to celé vzniklo?

Vznik tohoto mýtu má jistě svou racionální podstatu. Všichni totiž víme, že alkohol vyvolává krátkodobý a příjemný pocit zahřátí. Tento pocit však většinou zažijeme v teple domova nebo při krátké procházce zimní krajinou z nějaké té placatky… Jak ale alkohol působí na lidské tělo doopravdy? Je dobré dát si nějakého toho panáčka v závěji?Mýtus 38 — Alkohol je v zimě dobrý na zahřátí

Alkohol na zahřátí co je na tom špatně?

Mýtus 38 — Alkohol je v zimě dobrý na zahřátí

Alkohol v lidském těle vyvolává dva pochody: rozšíření cév a zvýšení krevního tlaku. Na první pohled se to zdá být dobré: „Rozproudit si krev!“ Ano, krev se skutečně rozproudí, ale jaká ta krev bude? Právě odpověď na tuto otázku ročně zabíjí desítky lidí na horách, kterým někdo „pomohl“. Podobným případem jsou bohužel i lidé bez domova, kteří umírají na podchlazení, a to nejen v důsledku své opilosti.

Podchlazení –  jak je to správně?

Podchlazené tělo chrání jen životně důležité orgány a oblasti těla – břicho, hrudník, hlavu. Při opravdu těžkých podchlazeních tak dojde k tzv. „centralizaci krevního oběhu“. Teplá krev pak koluje jen v životně důležitých oblastech těla, zato třeba ruce nebo nohy jsou zásobovány minimálně a krev je v nich chladnější. Proto mají těžce podchlazení lidé omrzlé prsty na nohou i rukou, ale nemají omrzlé třeba břicho.

Mýtus 38 — Alkohol je v zimě dobrý na zahřátíPodáním alkoholu dojde vlivem roztažení cév a zvýšení krevního tlaku k míšení krve centrální (teplé) s krví z periferie (studenou). Výsledek je jasný – poruší se stav „centralizace krevního oběhu“, chladná a teplá krev se smísí dohromady a vnitřní teplota těla se rapidně sníží. I jen trocha alkoholu může tuto křehkou teplotní rovnováhu porušit a člověka už tak podchlazeného během pár minut i zabít.

A alkohol nám nemusí uškodit jen v těchto vypjatých situacích. I při běžné lyžovačce si můžete díky pár panáčkům „na zahřátí“ znepříjemnit den tím, že vám bude úplně zbytečná zima. Nehledě na to, že jako podnapilí můžete způsobit na sjezdovce mnoho škody úrazů takto způsobených je každý rok zbytečně mnoho.

Jste první pomocí znalí, ale máte spoustu přátel, kteří bez placatky ven v zimě nevyrazí? Dejte jim pod stromeček netradiční dárek! Voucher na některý z našich kurzů, třeba právě do zasněžených hor. Nejen že je první pomoc naučíme, ale hlavně si vše osobně vyzkouší :)

3 thoughts on “Mýtus 38 — Alkohol je v zimě dobrý na zahřátí

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..