Mýtus 52 - Vyučovat první pomoc musí vždy lékař — PrPom

Mýtus 52 – Vyučovat první pomoc musí vždy lékař

Jak to celé vzniklo?

Celý omyl pochází pravděpodobně z dob, kdy veškeré klíčové činnosti ve zdravotnictví vykonával lékař a zdravotní sestra jen plnila jeho příkazy. Od té doby se praxe české medicíny ale výrazně posunula. Mnoho lidí se této změně nicméně přizpůsobuje jen velmi obtížně. Vyžadují lékaře u všeho a vždy. Ostatně mýtus, že v každé sanitce sedí lékař, ten už jsme tu také měli — přečíst si jej můžete ZDE.Mýtus 52 – Vyučovat první pomoc musí vždy lékař

Proč je to špatně?

Výuka první pomoci, přestože se v Česku bere často na lehkou váhu, není ničím jednoduchým. A chce-li někdo první pomoc učit opravdu kvalitně, pak rozhodně nestačí, že je vystudovaný lékař nebo třeba zdravotnický záchranář. V ideálním případě by totiž měl mít všechny tyto zkušenosti a dovednosti:

 • Základní zdravotnické vzdělání a hodnotné aktuální medicínské znalosti.
  Ty ale lektor musí umět dobře aplikovat a hlavně prezentovat laické veřejnosti. Běžný laik totiž vysokoškolský výklad se spoustou latinských slov opravdu nevyužije. Dobrý lektor první pomoci by se měl také orientovat v aktuálních, ne desítky let starých, doporučeních a podle nich by měl laickou veřejnost učit.
 • Zkušenost s reálnými pacienty.
  A to pokud možno velmi pestrou, nejlépe z oblasti záchranné služby, urgentního příjmu nebo ARO. Takový lektor pak přesně ví, jak akutní stav, o kterém zrovna učí, vlastně reálně vypadá.
 • Dobré lektorské kompetence a zkušenosti.
  Sebelepší záchranář, který je doslova nabušený praxí a bude Vás celých 5 hodin bavit neskutečnými příběhy, Vás ale může nechat reálnou první pomocí zcela nedotčené. A přitom je to záchranář profesionál a svou práci dělá už mnoho let a jistě dobře… Problém je v tom, že lektorské kompetence se sbírají dlouhá léta a dobrým lektorem se určitě nestanete jen po víkendovém školení.
 • Zkušenosti se zážitkovými metodami výuky.
  První pomoc se totiž jinak dostatečně dobře naučit nedá. A zážitkový způsob výuky s sebou nese různé komplikace, leckdy i rizika. Se zážitkem při výuce se musí zacházet velmi citlivě. Je totiž zcela v moci lektora, zda se na základě jím zprostředkovaného zážitku bude příště účastník lépe potýkat s vlastním stresem, nebo zda se bude první pomoci bát ještě více než dosud.
 • Dobrou metodiku.
  Lektor potřebuje mít dostatečně propracovaný postup, jak prostřednictvím zážitku a dalších metod bude posouvat účastníka kurzu po schůdcích poznání až k vytouženému cíli.Mýtus 52 – Vyučovat první pomoc musí vždy lékař

Kurz první pomoci — jak je to správně?

Asi se ptáte, jaké kurzy první pomoci jsou ty správné. Rozhodně nehodláme tvrdit, že jsou to jen a jen ty naše.

Pokud si chcete vybrat kurz první pomoci, který bude kvalitní, se kterým budete spokojeni a kde se opravdu něco naučíte, k úspěchu Vám pomůže splnit jen několik jednoduchých pravidel:

 1. Neberte jiný kurz než zážitkový. Dobrý kurz první pomoci by měl vždy obsahovat praktický nácvik, a ne jen tak ledajaký. Nejlepší metodou jsou realisticky vypadající modelové situace. Tím, že jen několikrát zmáčknete hrudník na figuríně, se toho moc nenaučíte. Rozhodně nebudete připraveni zachránit někomu život třeba při vážné autonehodě…
 2. Ověřte si reference a zkušenosti poskytovatele. Přitom ale nezapomínejte, že jen vzdělání rozhodně nestačí. Je třeba nalézt rozumné zkušenosti i v oblasti lektorování, nejlépe v zážitkové pedagogice.
 3. Kurz by měl mít dostatečnou délku. Pokud trvá jen 2 hodiny a přitom slibuje, že Vás naučí první pomoc, není něco v pořádku. Výuka zážitkem prostě něco stojí – a nejde jen o peníze, ale také o čas. Vzdejte se naivní představy, že Vás dvouhodinová přednáška naučí pracovat s vlastním stresem, zorientovat se v šokující, překvapivé a nepříjemné situaci, kdy ostatní panikaří, a ještě přitom někoho zachránit.

Zkrátka a dobře, pokud se chcete naučit první pomoc a nechcete vyhazovat peníze oknem, je třeba chvíli vybírat, než uděláte rozhodnutí, kterého později nebudete litovat.

Rádi Vás uvidíme na některém z našich ZÁŽITKOVÝCH kurzů první pomoci. A slibujeme, že se nudit určitě nebudete. Právě naopak! Kompletní nabídku našich kurzů najdete ZDE.

Mýtus 52 – Vyučovat první pomoc musí vždy lékař

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..