Mýtus 89 — Většinu zranění a úmrtí v horách mají na svědomí horolezci — PrPom

Mýtus 89 — Většinu zranění a úmrtí v horách mají na svědomí horolezci

Jak to celé vzniklo?

Mýtus 89 — Většinu zranění a úmrtí v horách mají na svědomí horolezci

Selský rozum a mediální masáž vytvářejí iluzi, že za většinou zranění a úmrtí v horách stojí oni nezodpovědní horolezci, ferratisti a podobní adrenalinoví nadšenci. Protože oni jsou ti, co se pohybují v nebezpečných a exponovaných terénech, kde každá chyba znamená jistou smrt… Omyl!

Proč je to špatně?

Horolezecký terén či jakákoliv náročnější výprava do vertikál budí větší respekt a vybízí alespoň k základnímu plánování, zkušenostem a vybavení. Na druhou stranu „obyčejná“ pěší turistika takto vnímána není. Je výrazná tendence turistiku zlehčovat, nehledět na terén a náročnost, podceňovat plánování i vybavení a neřídit se předpovědí počasí a podmínkami na trase.

Österreichisches Kuratorium für Alpine Sicherheit vydává za každou sezónu statistická data o mrtvých a zraněných v Rakousku. Podle nich byla nejčastější sportovní disciplína, při které došlo ke zranění nebo smrti, právě turistika.

Mýtus 89 — Většinu zranění a úmrtí v horách mají na svědomí horolezci

Nejčastější příčinou úmrtí bylo srdeční selhání, které bylo hned následováno pádem, uklouznutím nebo zakopnutím. Pád, uklouznutí a zakopnutí byly také hlavní příčinou zranění v rakouských horách.Můžeme hádat, zda je to způsobeno nevhodnou obuví a vybavením (např. uklouznutí na sněhovém poli může být fatální) či nevhodným plánováním túry a nepřizpůsobení se okolním podmínkám. Roli zajisté může hrát i přecenění vlastních sil.

Mýtus 89 — Většinu zranění a úmrtí v horách mají na svědomí horolezciMýtus 89 — Většinu zranění a úmrtí v horách mají na svědomí horolezci

Jak je to správně?

Nepodceňujte turistiku. Nezapomeňte se před odjezdem do oblasti věnovat i plánování trasy a vymyslete možné varianty pro případ špatného počasí. Mějte s sebou dobře vybavenou lékárničku. Je třeba i zvážit, zda není nutné speciální vybavení a neméně důležitou roli hrají i účastníci ve vaší skupině. Zvládnou naplánovanou trasu všichni? Mají na ni dost zkušeností? A ve stejném duchu vyhodnocujte situaci i ráno před túrou a v každém dalším okamžiku. Zdá se vám to již moc plánování? Nebojte se vyrazit s někým zkušeným. Neznáte-li nikoho ve svém okolí, využijte  služeb profesionálů. Přece jenom: safety first. Chcete být na pobyt v horách připraveni? Pak můžete využít naše zážitkové kurzy, na kterých se věnujeme nejen první pomoci, ale i bezpečnému pohybu v terénu. Budeme se těšit :)

Mýtus 89 — Většinu zranění a úmrtí v horách mají na svědomí horolezci

Zdroje informací a obrázků:

  1. https://www.alpinesicherheit.at/

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..