Šestý příbeh: Kolaps na koupališti — PrPom

Šestý příbeh: Kolaps na koupališti

POPP_006_kolapsnakoupalistiJe to už několik let dozadu, ještě předtím, než jsem vystudovala záchranáře a zjistila, jak má ta první pomoc ve skutečnosti vlastně vypadat. Byla jsem ve třetím ročníku na sportovním gymnáziu. Měla jsem čerstvých 18, a v té době jsem byla velká fanynka Baywatch a zajímalo mě cokoliv spojené se zachraňováním. To vše mě předurčovalo k tomu, abych si udělala plavčický kurz a tak se i stalo. Po týdenním kurzu kde první pomoc trvala 2 odpoledne (nyní už vím, že nebyla vůbec rozsáhlá), jsem nastoupila na první brigádu do termálního koupaliště.

Asi na čtvrtý den jsem měla já a jeden starší plavčík službu při horkém 38°C a cca 1m hlubokém bazénu. O osmé večer na nás lidé z bazénu začali křičet, že jedné paní v bazénu je špatně. Okamžitě jsme šli ke schůdkům a viděli, že se ji už snaží vytáhnou ven.

Paní byla v bezvědomí. Společně jsme ji vytáhli ven, 0117_ZZA_Jabok (195)položili na záda do brouzdaliště (voda
tam samozřejmě nebyla) a to bylo tak všechno, co jsme udělali. Ani jeden z nás v té chvíli nevěděl,
co má dělat dál. Paní byla stále v bezvědomí a nereagovala ani na oslovení, ani na dotek. Bolestivý podnět jsme tehdy ani nezkoušeli. Těžko až chrčivě dýchala. Naštěstí po cca minutě a půl, která se v tom momentě zdála neskutečně dlouhá, paní začala dýchat lépe a po chvíli se probrala. Řekla nám, že seděla v té horké vodě asi hodinu a když se postavila, že jde ven, přišlo jí špatně. Dali jsme se jí napít a ještě chvíli seděla u nás a pak odešla. Měli jsme štěstí, že to dopadlo takhle a neskončilo to hůř.

Teprve s odstupem času, když jsem začala studovat urgentní medicínu, mi došlo, co bylo třeba v této situaci dělat. Stačil by obyčejný záklon hlavy a paní by neměla problém s dýcháním, zvednout nohy a hurá – za pár vteřin by byla paní při vědomí. My jako plavčíci jsme měli obrovské štěstí, že se jí nestalo nic vážnějšího, protože v poloze na zádech jsme ji v podstatě skoro nechali se zadusit. Doufám, že můj příběh bude sloužit jako ponaučení pro ostatní, že i jednoduchý úkon, jakým je záklon hlavy, může zachránit lidský život.

(Zdroj: Jana T.)

Pokud jste také poskytovali první pomoc a chcete se o svůj příběh podělit, napište nám tudy. Na vaše příběhy se těší Ivet a Jitka.

2 thoughts on “Šestý příbeh: Kolaps na koupališti

  • V tomto prípade nič nenasvedčuje tomu, že by pani mala problémy so srdcom. S najväčšiou pravdepodobnosťou pobyt v teplej vode spôsobil, že sa pani roztiahli cievy a pri vstávaní sa krv z hlavy nahrnula do dolných končatín a preto zdvihnutie nôh by bolo správne.

  • Není nebezpečné v takové situaci zvedat nohy? Paní by z teplé vody mohla mít i potíže se srdcem nebo ne?

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..