Kdy (ne)sundávat helmu? U mnohých lidí stále panuje nejistota v otázce, zda motorkáři při dopravní nehodě sundávat helmu či nikoliv. Přitom odpověď je jednoduchá. Je-li dotyčný v bezvědomí a nevím, jestli dýchá normálně, neboj se pomoci a sundej mu helmu. V tomto článku si vysvětlíme postup správného sundávání helmy.
Úplně na začátku si vysvětlíme, kdy je vhodné helmu sundat a kdy ji můžeme ponechat.
Je-li dotyčný při vědomí a komunikuje s námi, necháme helmu na hlavě, zabráníme poraněnému ve zbytečných pohybech a poskytneme mu psychologickou první pomoc do příjezdu zdravotnické záchranné služby.
V případě, že s námi poraněný nekomunikuje, ověříme si, jestli dýchá normálně. To lze mnohdy zjistit pouze odklopením hledí helmy. Pokud si i tak nebudeme jistí, zda dýchá normálně nebo je evidentní, že normálně nedýchá, musíme helmu sundat, abychom mohli zprůchodnit dýchací cesty. Bez ohledu na to, zda došlo k poranění páteře. Pokud nebude dýchat a vy se budete bát sundat helmu a zahájit resuscitaci, oběť dopravní nehody se stane skutečnou obětí v pravém slova smyslu a může zemřít kvůli vaší nečinnosti.
Jak na to?
V případě, že se stanete svědky dopravní nehody motorkáře, je v tomto případě extrémně důležité zavolat si na pomoc druhou osobu. Co nejbezpečnější sundání helmy můžeme zajistit pouze ve dvou zachráncích. Pokud jste na místě sami a je důvod k sundání helmy, pokuste se jej co nejšetrněji sejmout sami. Prodleva ve zprůchodnění dýchacích cest a případném zahájení resuscitace musí být co nejkratší.
- Před sundáním helmy. Nejdůležitější je, zajistit svou vlastní bezpečnost u dopravní nehody. Přistupte k postiženému zezadu a uchopte mu hlavu i s přilbou pevně tak, aby nedocházelo k pohybům hlavy. Až v této fázi oslovte postiženého. Je to z důvodu, abychom minimalizovali pohyb hlavy. Normálním reflexem člověka je, že má tendenci otočit hlavu za zvukem. Pokud postižený nereaguje na oslovení, ověřte si, zda dýchá normálně.
- Odklopte hledí helmy. Mnohdy to stačí k ověření dýchání. Pokud nedýchá normálně nebo si tím nejste jisti, postupujte dále. První ze zachránců stále fixuje hlavu. Po zjištění, jestli je dotyčný při vědomí a zda dýchá normálně či nikoliv přivolejte zdravotnickou záchrannou službu.
U některých typů helem (integrální) lze (někdy je to i nutné pro bezpečné sejmutí helmy) odklopit celou obličejovou část vzhůru či do strany. Mechanismus pro odklopení bývá označen výrazně červenou barvou. (Požáry.cz)
- Rozepněte zapínání. Toto je opět krok, který provádí druhý zachránce. První drží hlavu, aby zabránil zbytečným pohybům. Přezka pro uvolnění řemínku bývá zpravidla označena červeně a je na první pohled viditelná.
- Sejmutí helmy. První zachránce stále fixuje hlavu. Druhý zachránce zasune obě své ruce co nejhlouběji do helmy. Ideálně až k uším a přebírá zodpovědnost za fixování hlavy proti pohybu. Nejlepší je, dostat uši poraněného mezi palec a ukazovák zachránce, kdy ostatními prsty fixujeme hlavu. První ze zachránců šetrným tahem sejme helmu. Polohu rukou může druhá zachránce upravovat s postupným sundáváním helmy tak, aby došlo k co nejmenšímu pohybu hlavy. Nejnebezpečnější jsou pohyby hlavy do stran či rotace.
- Kontrola a zprůchodnění dýchacích cest. Po sundání helmy zprůchodněte dýchací cesty záklonem hlavy (bez ohledu na riziko poranění páteře) a zkontrolujte dýchání. V případě, že poraněný nedýchá normálně, zahajte neprodleně resuscitaci.
Sundání motorkářské helmy by nemělo být strašákem a v případech, kdy je to nutné, by mělo být co nejrychlejší a nejšetrnější. Abyste zmírnili obavy z poskytování první pomoci, doporučujeme navštívit zážitkový kurz první pomoci.
Bibliografie
Jak správně sejmout ochrannou přilbu. 2011. Požáry.cz [online]. [cit. 2016-17-11]. Dostupné z: http://www.pozary.cz/clanek/45690-jak-spravne-sejmout-ochrannou-prilbu/
Sundávání helmy. 2016. Ty to zvládneš [online]. [cit. 2016-11-17]. Dostupné z: http://www.tytozvladnes.cz/galerie/sundavani-helmy
Vlastní fotografie. 2016. Litoměřice: Lukáš Zechel.