Už mi to leží v hlavě nějakou dobu. Blíží se světový den první pomoci 2015 — koná se vždy druhou sobotu v září. Což si v podmínkách soudobé České republiky překládám jako den ignorance, alibismu a našeho zaostávání za moderním světem. Máte mě za pesimistu? Myslíte si, že je to patetické? Tak to jste bohužel mimo. Češi nejen první pomoc neumějí — ale díky několika opatřením ani umět nemohou. Nemají se jí kde naučit.
Teď už se zvedáte ze židle — jistě tvrdíte něco jako že „první pomoc se přece učí každý — ve škole, v práci, v autoškole…“. No jasně — ale jak? Pojďme se na to podívat!
Výuka první pomoci v autoškolách
Situace v této oblasti je zcela katastrofální. Výuka první pomoci není žádným způsobem kontrolována a autoškoly nejsou žádným způsobem nuceny ani k tomu, aby dodržely podmínky jim udělené akreditace (podle které mají věnovat výuce první pomoci věnovat směšné dvě hodiny času). I ty dvě hodiny se většině autoškol zdají moc — a tak se často setkáváme s mnoho let starými výukovými filmy, či s průpovídkou „první pomoc si přečtete v testech“. Za vše hovoří průběžné výsledky, které přinesl náš výzkum výuky první pomoci v autoškolách. Jeden příklad za všechny:
Výuka první pomoci na školách
Zprávy o tom, že by na školy pronikaly principy zážitkové pedagogiky, bohužel nemáme. První pomoc je součástí vzdělávacího programu OČMU (ochrana člověka za mimořádných událostí) a je pro něj vyhrazeno 6 hodin ročně na druhém stupni ZŠ. Většina výuky se pravděpodobně odehraje v lavicích ve třídě — takže i kdyby studentům byly předávány kvalitní informace, kvůli zvolené metodě se nic nenaučí. (Více informací: výuka první pomoci přednáškou může být i nebezpečná…) Takže ve škole taky nic.
Školení první pomoci ve firmách
Firemní školení první pomoci přednáškou je také běžná věc. A bohužel, není to to nejhorší, co se firmám podařilo vymyslet. Někteří poskytovatelé pracovně lékařských služeb dokonce nabízejí výuku první pomoci e-learningem! To už je v podstatě jen taková šaráda zakončená razítkem. (Asi tušíte, jak bude zaměstnanec s takovým razítkem postupovat, až se ocitne u dopravní nehody…)
Ano, existují osvícené firmy, které si všimly, že zážitková výuka první pomoci jim šetří peníze a čas, protože za jednu cenu a za jeden den stihnou zároveň první pomoc a kvalitní teambuilding. Ale takových je zatím bohužel málo.
Světový den první pomoci přinese i pozitivní zprávy
Abych napsal také něco pozitivního: České republice se dostalo velké pocty — 29. až 31. října 2015 se bude v Praze konat výroční zasedání Evropské resuscitační rady (pro více informací o akci klikněte na baner). Hlavní událostí, na kterou netrpělivě čeká odborná veřejnost, je, že budou vydány Doporučené postupy pro resuscitaci 2015, které budou platit dalších 5 let.
Můžeme jen doufat, že tato událost bude výrazně medializována a první pomoci bude věnována alespoň dočasně větší pozornost. Budeme se snažit vlnu mediálního zájmu podpořit — např. tím, že vydané Guidelines 2015 (zkrácený a v ČR vžitý název pro Doporučené postupy pro resuscitaci) co nejrychleji přeložíme do Češtiny a vydáme je na webu i facebooku.
Jsem rád, že díky Evropské resuscitační radě jsem mohl na Světový den první pomoci napsat aspoň něco pozitivního. Trochu se bojím, jak to bude příští rok, ale snad se situace zlepší a bude o čem psát.