Ukázka první pomoci pro studenty Gymnázia Mnichovo Hradiště — PrPom

Ukázka první pomoci pro studenty Gymnázia Mnichovo Hradiště

GMH logoV dubnu se na Gymnáziu v Mnichově Hradišti konaly přijímací zkoušky. A tak potřebovali zabavit několik desítek studentů na celé dopoledne. Připravili jsme si ochutnávku z našich kurzů. Studenti tedy trávili den hodně netradičně a mimo zážitku si odnesli nové vědomosti o poskytování první pomoci. A nejen vědomosti, ale hlavně dovednosti. Více již paní ředitelka a samotní studenti ve zpětné vazbě níže. Děkujeme a těšíme se na další podobné akce!

Úterý 18. dubna – první pracovní den po velikonočních svátcích – mělo na Gymnáziu Mnichovo Hradiště k běžnému vyučovacímu dni opravdu daleko. Nejenže sem dorazilo přes 40 páťáků z okolních základních škol na přijímací zkoušky do osmiletého studia, ale i na stávající gymnazisty čekal ten den neobvyklý program, a to kurz první pomoci. Ve dvou dvouapůlhodinových blocích prošli kurzem základních dovedností v této oblasti všichni studenti  – jen maturanti zůstali v lavicích a strávili  jeden z posledních dnů středoškolského studia intenzivní přípravou na blížící se zkoušku dospělosti. Jejich mladší spolužáci postupně procházeli pěti stanovišti (4 venku v poblíž školy a 1 v aule) zaměřenými na první pomoc v různých konkrétních situacích – např.  při autonehodě, infarktu, mozkové mrtvici či epileptickém záchvatu. Učili se od profesionálů – kurz první pomoci pro gymnázium zajistila agentura PrPom/Zážitkové kurzy první pomoci,  a to i díky sponzorskému příspěvku jedné z místních firem.

PhDr. Lenka Sosnovcová, ředitelka, Gymnázium Mnichovo Hradiště

A jak to vnímali studenti? Pár postřehů ze septimy:

Na prvním stanovišti jsme probrali dopravní nehody – dozvěděli jsme se, jak zareagovat, pokud budeme svědky nehody, a jak pomoci co nejrychleji a nejefektivněji.

… lektorka nás seznámila se stavy ohrožujícími člověka, které nejsou zapříčiněny úrazem – jedná se o infarkt, cévní mozkovou příhodu neboli mrtvici, křečové záchvaty a o možné problémy u diabetiků. Ve všech případech je důležité co nejdříve zavolat záchrannou službu a popsat situaci tak, jak ji vidíme, a ne co si sami o tom myslíme. S člověkem, kterému poskytujeme první pomoc, je dobré hovořit, a tím mu dodávat jakousi psychickou podporu.

Na sále školy se nacházelo stanoviště zaměřené na to, jak správně poskytnout první pomoc lidem v bezvědomí. Každý si vyzkoušel, jak postupovat, když najdeme bezvládnou osobu – od pokusu navázat kontakt, který předejde omylu a nedorozumění, přes  stabilizaci polohy bezvládného, až po snahu obnovit jeho životní funkce.

Na figurínách jsme si zkoušeli resuscitaci masáží srdce – a využili jsme při tom své fyzické schopnosti do maxima.

Na závěr jsme byli poučeni, jak zastavit krvácení – lektorka nám zdůraznila, že je nutné dbát i na svou vlastní bezpečnost, a z těchto důvodů bychom  s sebou ideálně měli nosit gumové rukavice. Praktickým testem toho, co jsme se naučili, pro nás bylo poskytnutí pomoci namaskovanému figurantovi.

Fotografie z této povedené akce naleznete zde

UKAZPP_GymMH

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..