Začátkem května se náš tým vypravil na Turistickou základnu Libušín, spadající pod křídla SVČ Labyrint Kladno. Základna nám svou polohou, vybavením a lidmi učarovala, a už teď víme, že se sem vypravíme s dalšími kurzy. Školili jsme kolem 20 pracovníků, kteří svůj čas věnují především dětem :-)
První část semináře byla poměrně standardní – povídání o základech první pomoci. Všechno jsme si ovšem hned vyzkoušeli, buď na sobě vzájemně, nebo na figurínách. Přesto, že šlo o základy, dozvěděli jsme se i mnoho nového. Od dob, kdy jsme se to učili ve škole, se leccos změnilo.
Nejpodnětnější částí kurzu byly modelové situace. Účastníci nehody byli namaskovaní velmi přesvědčivě, takže vypadali jako opravdu ranění. Ukázalo se, že ačkoli situace nebyla reálná, stejně člověk nedokázal zachovat úplnou rozvahu. Při dopravní nehodě jsme nevěnovali téměř žádnou pozornost účastníkovi nehody, který z auta vypadl či vylezl, a opile pobíhal kolem. To, že by ho mohlo přejet kolemjedoucí auto, nás vůbec nenapadlo. Byl zjevně nezraněný a my řešili důležitější věci – kontrolovali dýchání ostatních a resuscitovali toho, kdo nedýchal.
V dalších modelových situacích jsme si vyzkoušeli, jak zasahovat při masivním krvácení, astmatickém záchvatu, popáleninách nebo šoku. Pevně doufám, že bychom po tomto dni dokázali zasáhnout účinněji.
Poznatky, které klientovi uvízly v hlavě:
- Jako první dávejte pozor na sebe – zraněný zachraňující je k ničemu.
- Jak poznáte, že zraněný dýchá správně? Nemusíte si pamatovat, kolik vdechů za minutu je v pořádku. Měl by dýchat podobně jako vy.
- Pokud nechcete dávat umělé dýchání člověku, kterého neznáte, nemusíte. Důležitější je masáž srdce.
Katka Vágnerová, SVČ Labyrint