Správné užití zaškrcovadla — neboj se pomoci! — PrPom

Správné užití zaškrcovadla — neboj se pomoci!

ZaškrcovadloZaškrcovadlo je stejně jako oheň dobrý sluha, ale zlý pán. Při nesprávném použití se může snadno proměnit ve škrtidlo. Avšak v první pomoci má stále své místo. Neboj se pomoci! a nauč se používat zaškrcovadlo. Ať je jen dobrým sluhou…

Jak by mělo vypadat?

Všichni jste jej určitě někdy viděli. Jedná se o „pásek“ nejčastěji šedé barvy. Na barvě ale vůbec nezáleží. Stejně dobře poslouží žluté, červené nebo tyrkysové. Na čem ale opravdu záleží je jeho správná šířka. Dnes by již nemělo být k dostání užší zaškrcovadlo než 5 cm. Někteří ale jistě pamatují tenké proužky gumy, možná je máte ještě doma. Tak ty prosím zahoďte a zapomeňte na ně. To není zaškrcovadlo, ale právě škrtidlo. Končetinu dokonale uškrtí, poškodí cévy, nervy a svaly, což může vést až k amputaci samotné končetiny. Rovněž zapomeňte na tkaničky, provázky a podobné nesmyslné náhražky.

Kdy jej použít?

V první pomoci existuje několik případů, kdy zaškrcovadlo použít. Prvním z nich je zástava masivního krvácení z rány na končetinách (tady je zaškrcovadlo při pokusu o zástavu krvácení až na dalekém posledním místě, teprve až vyčerpáte všechny předcházející metody). Druhým důvodem pro užití zaškrcovadla je amputace končetiny s masivní krevní ztrátou (tady je pro změnu na místě prvním).  Dále otevřená zlomenina či cizí těleso v ráně s masivním krvácením.

Na nic jiného se zaškrcovadlo nepoužívá. Ani na uštknutí hadem. Vlastně možná může posloužit jako módní čelenka a budete jej mít stále při sobě.

Kam s ním?

NaPoužití zaškrcovadla v první pomoci - zástava krvácení - PrPom.cz těle existují pouze čtyři místa pro naložení zaškrcovadla. Jsou jimi paže (mezi loktem a ramenem) a stehna (zhruba uprostřed). Výjimkou je amputace končetiny. V takovém případě naložte zaškrcovadlo nad ránu. A proč?

Na končetinách, na výše zmíněných místech je pouze jedna kost. Díky zaškrcovadlu cévu přimáčkneme ke kosti a omezíme tak průtok krve. Na předloktí a bérci probíhají cévy mezi kostmi (jsou tam dvě) a proto se nám to nepodaří.

Výjimku tvoří amputace, kdy vlivem poškození kostí a kloubního spojení je možné cévní struktury stlačit a zastavit tak krvácení.

A jak tedy zaškrcovadlo naložit?

Máte-li správně široké zaškrcovadlo a vyčerpali jste všechny možnosti zástavy krvácení, bude nutné jej použít.

  • Zaškrcovadlo je dobré přikládat přes jednu vrstvu oblečení.
  • Použijte celou šířku zaškrcovadla.
  • První otočkou si zaškrcovadlo přichyťte na končetinu.
  • Další dvě otočky výrazně utáhněte (využijte elasticitu zaškrcovadla).
  • Zbytek pevně domotejte a zajistěte proti povolení (například zastrčením konce pod předchozí vrstvu zaškrcovadla).
  • Označte zaškrcovadlo časem, kdy jste jej přiložili.

Někteří z vás možná pamatují, že je nutné zaškrcovadlo po nějakém čase sejmout. A kolik to bylo minut? Dvacet, patnáct? Zapomeňte na to! Jakmile jednou zaškrcovadlo naložíte, nikdy jej nesundávejte. Mohlo by dojít k masivní otravě krve. Pouze poznamenejte čas a sdělte jej záchranářům. O sundání se již postarají v nemocnici.

Nezapomeňte u masivního krvácení přivolat zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155.

To je všechno?

Zdá se vám to jednoduché? Ve skutečnosti použití zaškrcovadla složité není, pokud jste si to alespoň někdy vyzkoušeli a použijete jej správně. Pro nácvik doporučujeme navštívit některý ze zážitkových kurzů první pomoci.

Špatné použití zaškrcovadla může krvácení zvětšit, příp. může dojít k poškození končetiny.

Bibliografie

Fotografie z kurzů. 2016. Praha: PrPom

POLYMEDshop. Zaškrcovadlo zdravotnické gumové. POLYMEDshop. [Online] [Citace: 21. ledna 2017.] Dostupné z: http://www.polymedshop.cz/static/_foto_zbozi/5/0/7/8/02312._._.o.jpg

2 thoughts on “Správné užití zaškrcovadla — neboj se pomoci!

  • Zaškrcovadlo má při zástavě masivního krvácení svou úlohu jako poslední možnost, nedaří-li se nám toto zastavit tlakovým obvazem. Přesně tak, jak je popsáno v tomto článku. Jakub z PrPom

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..