Zážitková pedagogika a první pomoc — PrPom

Zážitková pedagogika a první pomoc

Zmatek na místě nehody - zážitkové teambuildingové kurzy první pomoci od PrPom —  zážitková pedagogikaZážitková pedagogika nebo učení zážitkem je metoda stará již mnoho let a za jednoho z jejích zakladatelů je považován Kurt Hahn a jeho projekt „outward bound“. V České republice položila základy učení zážitkem především Prázdninová škola Lipnice.

V současné době je již zážitková pedagogika ukotvena jako samostatný studijní obor a její nástroje se postupně šíří. Dokonce trochu pronikají i do poněkud letargického systému českého školství

Mimochodem, metody zážitkové pedagogiky se často využívají při teambuildingu — tyto dva pojmy jsou si pochopitelně velmi blízko. Právě zážitková pedagogika může za to, že kvalitní výuka první pomoci vždy působí jako teambuilding.

Zážitková pedagogika a první pomoc

Učení první pomoci zážitkem u nás probíhá tak, že účastník kurzu je postaven do situace tvářící se ve všech směrech jako reálná. Přichází na místo, kde jsou skutečné osoby s profesionálně namaskovanými poraněními a jejich zdravotní stav se vyvíjí podle toho, jak jsou ošetřeny.

Po ukončení zásahu dostávají zasahující tzv. zpětnou vazbu. Jedná se o skupinovou diskusi vedenou lektorem, při které se účastník dozví jak kvalitně zásah provedl. Od figurantů se dozví, jak na ně působilo jeho jednání, a jak se cítili, když jím byli ošetřováni. Instruktor vede debatu tak, aby byla pro všechny strany přínosná a umožnila zúčastněným rozvíjet jejich dovednosti v poskytování první pomoci.

Zpětná vazba po zásahu  —  zážitkové teambuildingové kurzy první pomoci od PrPom —  zážitková pedagogikaDalší naší specialitou je, že se účastníci vystřídají i v pozici figuranta a rozhodčího (dohlíží za pomoci lektora na kvalitu zásahu a hodnotí ji). To umožní každému zažít si na vlastní kůži i pozici ošetřovaného. Účastník zjistí, jak se cítí ošetřovaný „pod jeho rukama“ a tento fakt mu umožňuje se dále rozvíjet. Díky pozici rozhodčího pak účastníci vidí, jak obtížné je někdy takový zásah ohodnotit, a lépe pak zpětnou vazbu přijímají.

V současné době neexistuje efektivnější metoda učení než zážitková pedagogika. Poskytování první pomoci se nedá zvládnout jen za pomoci vědomostí nabytých v sedě. V souladu se rčením…

„Co slyším, to zapomenu.
Co vidím, to si zapamatuji.
Co zažiji, to pochopím.“

… učíme první pomoc tou nejvíce praktickou formou, jak je to možné.

Zaujalo vás téma zážitková pedagogika? Vše co se děje kolem pojmu zážitková pedagogika můžete sledovat také na facebooku — např. na facebookové stránce „Zážitková pedagogika“

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..