PRŮZKUM: Výuka první pomoci v českých autoškolách — PrPom
12. 11. 2019

PRŮZKUM: Výuka první pomoci v českých autoškolách

PRŮZKUM: Jak se učí první pomoc v autoškolách?

 • Absolvovali jste výcvik v autoškole v roce 2013 a později?
 • Chcete, aby bylo na českých silnicích bezpečněji?
 • Věnujte 15 minut a vyplňte následující dotazník.

Výzkum monitoruje kvalitu výuky první pomoci v českých autoškolách.

PRO ÚČAST VE VÝZKUMU KLIKNĚTE ZDE.

Průběžné výsledky výzkumu první pomoci v autoškolách najdete zde.

Současný stav výzkumu: PROBÍHÁ SBĚR DAT

 • Hledáme kolegu — nejlépe studenta sociologie či jiného výzkumníka, který by měl chuť využít společně získaná data k napsání bakalářské práce. (Na diplomku je to asi příliš úzké téma.)
 • Podpořte výzkum! Pokud nás chcete podpořit, sdílejte prosím tuto stránku na facebooku. Pokud dotazník vyplní i někdo z Vašich známých, získáme tak kvalitnější data a tím i lepší informaci o tom, jak to s výukou první pomoci v autoškolách doopravdy vypadá. Děkujeme!

Výzkumný problém a cíl výzkumu

Základním kamenem našeho průzkumu jsou zatím ojedinělé informace, že v českých autoškolách vypadá výuka první pomoci tak, jak je to popsáno v tomto článku, nebo ještě hůře. Domníváme se, že situace je tak závažná, že to ohrožuje lidské životy.

Cílem je zjistit, jaká je kvalita výuky první pomoci v českých autoškolách, a to zejména v následujících oblastech:

 • zda výuka obsahuje všechny základní život zachraňující úkony
 • zda je výuka dostatečně praktická
 • zda je výuka doplněna o simulace / modelové situace
 • kdo vlastně první pomoc v autoškolách vyučuje
 • zda výuka studenty autoškoly baví
 • zda ji účastníci hodnotí jako přínosnou… atd.

Naším záměrem je také vnést do veřejného diskurzu nezpochybnitelné údaje o tom, jaká je skutečná situace. V případě zjištění, že kvalita výuky není dostatečná, bude pro zájmové skupiny a organizace (BESIP, ÚAMK, Asociace autoškol a další) možné v dané problematice vyvíjet systematičtější tlak na zákonodárce, aby se situace řešila.

Výzkumný design a způsob sběru dat

Kvantitativní reprezentativní šetření v několika (nebo všech) krajích ČR formou elektronického dotazníku. Dotazováni budou absolventi autoškol, kteří obdrželi řidičské oprávnění v posledních dvou letech (předpokládáme navázání spolupráce se zainteresovanými organizacemi, které nám pomohou se sběrem dat). Dotazování může být doplněno o data získaná přímo od autoškol.

Nechci vyplňovat dotazník, ale zajímají mě výsledky!

Pokud se výzkumu nemůžete zúčastnit (protože jste v roce 2013 až 2015 neabsolvovali výcvik v autoškole), ale zajímá Vás, jak to dopadne, zadejte do formuláře svůj kontakt a my se Vám ozveme s výsledky.

(Pokud se přihlásíte tímto formulářem, nebudou Vám chodit obecné novinky, ale jen ty, které se týkají připravovaného průzkumu.)

VÝSLEDKY

Pokud jsi student, který by si na toto téma chtěl napsat např. bakalářskou práci, pak jsi člověk, kterého hledáme! Ozvi se nám na info@prpom.cz!


2 thoughts on “PRŮZKUM: Výuka první pomoci v českých autoškolách

 • Ano, přesně tak. A v okamžiku, kdy jsme si vědomi, že systém je v tomto ohledu zcela nefunkční, snažíme se provést výzkum, který na to poukáže. Data, která se nám zatím podařilo získat, jsou ve všech směrech doslova alarmující.

 • každý absolvent autoškoly musí umět poskytnout první pomoc.
  mělo by se to kontrolovat!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..