Epileptický záchvat — neboj se pomoci! — PrPom

Epileptický záchvat — neboj se pomoci!

první pomoc při epileptickém záchvatuSvětový den boje proti epilepsii má své místo v kalendáři 26. března. Pojďte tento den oslavit tím, že získáte nové znalosti o tomto onemocnění. Jak vlastně vypadá epileptický záchvat a jak se chovat, pokud se s ním v životě setkáte?

Tam se někdo klepe! Asi má epilepťák.

Epilepsie je onemocnění mozku, při kterém neurony vydávají „špatné“ signály do těla, které na to reaguje různým způsobem. Z toho vyplývá, že ne každý epileptický záchvat bude vypadat stejně. Asi nejčastější představou je člověk, který leží na zemi a třese se. Zde musíme být opatrní s tím, zda se opravdu jedná o epileptický záchvat.

Křeče jsou totiž příznakem mnoha dalších onemocnění. Proto pokud vidíte třesoucího se člověka, nedělejte hned
závěr, že se jedná o epilepsii, pokud to o něm nevíte. Co je dalšími příčinami křečí si můžete přečíst v našem článku.

Malý epileptický záchvat

Malého záchvatu si nemusíte ani povšimnout. Člověk při něm zůstává při vědomí, ale uvidíte, že se nechová zcela normálně. Nemusí vám odpovídat na otázky, vidíte, že je „duchem nepřítomný“, může opakovat nějaké zvuky. Tyto
záchvaty většinou vymizí během několika minut.

Velký epileptický záchvat

Při tomto typu záchvatu upadá dotyčný do bezvědomí, má křeče celého těla. Můžete si všimnout pěny u pusy či toho, že se postižený pokousal. Někdy při záchvatu povolí svěrače a může dojít k pomočení či pokálení. Výjimkou není ani zvracení. Záchvatu mohou předcházet příznaky tzv. aura, kterou dotyčný může poznat ještě před tím, než se záchvat rozvine. (První pomoc při záchvatu)

Jak postupovat při záchvatu

 1. Odstraňte všechny předměty, které by mohly dotyčnému způsobit poranění. Pokud osoba upadá do bezvědomí, pomozte jí bezpečně dolehnout na zem.
 2. V žádném případě nebraňte průběhu záchvatu. Na dotyčného si nijak nelehejte, ani mu neotevírejte násilně ústa, mohli byste zbytečně ublížit jemu i sobě. Vyčkejte do konce záchvatu.
 3. Pokud je dotyčný stále v bezvědomí, zkontrolujte, zda dýchá normálně. Pokud ano, držte záklon hlavy a vyčkejte na záchrannou službu. Pokud dotyčný začne zvracet, otočte ho na bok na nezbytně nutnou dobu, aby zvratky mohly odcházet. Pak otočte zpět na záda a kontrolujte dýchání.
 4. Po návratu vědomí zkontrolujte, zda nedošlo k nějakému poranění.

Kdy zavolat záchranku?

 • Jedná-li se o velký záchvat trvající déle než 5 minut.
 • Pokud se druhý velký záchvat objeví s odstupem méně než jedné hodiny od prvního.
 • Připojí-li se menší záchvaty v rozmezí 20–30 minut nebo se v tomto rozmezí častěji opakují.
 • Pokud porucha vědomí, například zmatenost, trvá déle jak 5 minut.
 • Pokud se postižený při záchvatu zranil nebo se necítí dobře.
 • V případě, že se jednalo o první záchvat v životě.
 • V případě, že se jedná o neznámého člověka a není tedy možné rozlišit, zda se jedná o epilepsii či křeče jiného původu. (Marusič, 2013)

Mějte na paměti, že křeče nerovnají se epilepsie. Pokud budete volat záchrannou službu, popisujte jen stav, který vidíte, například nereaguje, leží na zemi a celý se třese. Někdy méně je více, což platí obzvlášť v tomto případě. Vaše hlavní úloha je zajistit bezpečnost během záchvatu a zhodnotit, zda je potřeba volat odbornou pomoc.

Bibliografie

Fotografie z kurzů. 2016. Praha: PrPom.

První pomoc při záchvatu. In: Epilepsie [online]. Praha [cit. 2016-03-23]. Dostupné z: http://www.epilepsie.cz/pro-pacienty/rubrika/24-Prvni-pomoc-pri-zachvatu/index.htm

MARUSIČ, P., BRAZDIL, M. a kol. 2013. Soubor minimálních diagnostických a terapeutických standardů u pacientů s epilepsií. EpiStop 2013. s. 20. ISBN 978-80-903979-6-5

8 thoughts on “Epileptický záchvat — neboj se pomoci!

 • Krásný den, Václave. Diazepam lze podávat i do svalu, nicméně vstřebání je pomalejší než přes gastrointestinální systém (tedy ústy či rektálním podáním). Tudíž odpověď je „NE“ – rektální podání je nejúčinnější a jiná forma diazepamu (např. roztok na ústní sliznici) aktuálně neexistuje.
  Můžete se zeptat svého ošetřujícího lékaře na přípravek Buccolam, účinná látka midazolam (což je látka obdobná diazepamu), který lze podat jako roztok na ústní sliznici. Nicméně je možné, že pro léčbu vašich obtíží nebude Buccolam vhodný.
  Mějte se krásně.
  Verča z PrPom

 • Po prodělání iCMP jsem prodělal 3 epi-záchvaty, pokaždé s aurou, lze záchvat ještě ve fázi aury zastavit měl jsem diazepam rektální čípky, ale u stolu v kavárně je aplikace nemožná, existuje lék v jiné formě s bleskovým účinkem, který při užití ve fázi aury zabrání rozvinutí záchvatu?

 • Krásný den, Marto,

  je těžké Vám poradit takhle na dálku. Nejlepší bude, když bez zbytečného odkladu navštívíte svého praktického lékaře nebo neurologa, u něhož jste sledována. Ten Vám provede potřebná vyšetření a stanoví ten nejlepší léčebný postup.

  Za PrPom Lenka

 • Dobrý den. Mám druhý měsíc zhoršující se problémy a chci se zeptat, jestli to může být slabý epilepticky záchvat. Mám několika vteřinové zesilující hučení v hlavě a občas se objeví i třes. Jsem při vědomí.

 • Dobrý den Matěji, především chválíme za zastavení a snahu pomoci člověku v nouzi, obzvlášť ve vašem věku. Je super, když mladí lidé nejsou lhostejní k okolí :) Neuvádíte, zda s vámi dotyčný nějak komunikoval a řekl, co se mu přihodilo nebo jen ,,vstal a odešel“. Vždy myslete nejdříve na své bezpečí a nebojte se při podobných situacích volat linku 155, kde Vám poradí, jak se zachovat. Pokud si nejste jistý postupem první pomoci, doporučujeme navštívit kurz, kde Vám vše podrobně vysvětlíme a budete mít možnost si vše prakticky vyzkoušet. Přejeme hezký den :)

 • dobrý den,dneska jsem tento případ.Je mi 15 let a nevím jestli jsem udělal všechno co se má,jsem tkz.furt šoku jestli se mu někde něco nestalo ,dojdu k přiběhu ,jel jsem na bruslích a vidím člověka na zemi a třepat se a hodně dusit. Tak jsem dojel kněmu zacal jsem si sundavat brusle ,mluvil jsem na něj,nemohl mluvit ..otočil jsem na bok anechal jsem at to vykasle pote si sam odsebe sedl a zacal z hlubooka dychat ..tak znovu na nej mluvit …po dvou minutach a sel pryc ..tak jsem ho sledoval ..bych chvilku byl zmateny a pak sel smerem na tram. zastavku … udelal jsem vsechno spravne? děkuji za odpověd

 • Dobrý den, Ireno,

  moc nás mrzí, co se Vašemu známému přihodilo. O jeho zdravotním stavu Vás ale nejlépe informují lékaři v nemocnici. Vše záleží na tom, co přesně se mu přihodilo. Bez dalších informací nejsme bohužel schopni více poradit.

  Doufáme, že se stav brzy zlepší.

 • Dobry den chtela sem se zeptat dnes nam odvezli znamiho ktery dostal epileptycky zachvat jeho pritelky ne udajne byla snim ale nevedela co na delat a on zustal v konatu jelikoz udajne prestal dychat a pry se ho nedari probudit muze mit nejake nasledky nebo se nemusi probudit vubec

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..