Předporodní kurz první pomoci u dětí - 8+1 PROČ pro kurz ještě před porodem
- PrPom
- 3. 2.
- Minut čtení: 4
Je vhodné absolvovat kurz první pomoci u dítěte ještě před porodem?
Čekáte miminko? Gratulujeme! Připravujete výbavičku, řešíte kočárek, postýlku, oblečky… ale co takhle připravit se i na to, co dělat, kdyby šlo opravdu do tuhého?

Cílem tohoto článku rozhodně není vás děsit. Spíše jemně upozornit, že to s miminky není vždy sranda a je dobré mít základní přípravu.
Kurz první pomoci pro děti by měl být na seznamu každého nastávajícího rodiče – ideálně ještě před porodem. Proč? Tady je několik důvodů, které vás možná překvapí.
1. Po porodu už prostě nebude čas
Představte si běžný den s novorozencem: krmení, přebalování, uspávání, pláč, uspávání znovu, kojení, přebalování… a tak pořád dokola. Volný čas? Ten už téměř neexistuje!
Najít si pár hodin na kurz první pomoci, když máte doma malého človíčka, je skoro nemožné. Oproti tomu v těhotenství máte ještě relativně klid. Takže se můžete v pohodě věnovat čas učení, co dělat v případě dušení, bezvědomí nebo jiných akutních situací.
2. První rok dítěte je nejrizikovější
Statistiky jsou neúprosné: první rok života dítěte je z hlediska úrazů a nehod nejrizikovější.
Dušení: Miminka objevují svět a nemají žádné zábrany – jakmile se začnou plazit, jejich hlavní mise je všechno ochutnat, včetně knoflíků, korálků nebo drobků na podlaze. Právě dušení malými předměty nebo jídlem patří k nejčastějším příčinám život ohrožujících situací.
Pády: Ukažte na rodiče, kterému nikdy nespadlo dítě. Pravděpodobně takového nenajdete. Jsou to postele a sedačky, když se začnou přetáčet. Později pády ze židlí, ale i parapetů, skříněk nebo při vylézání přes žbrblení od postýlky. Prostě se stane. Je ale fajn vědět, co dělat a hlavně co v několika následujících hodinách pozorovat, abychom vyloučili případné poranění hlavy.
SIDS: Dalším vážným rizikem je syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS). Podle statistik postihuje SIDS ročně tisíce dětí po celém světě a většina těchto případů nastává během prvního půlroku života. Rodiče, kteří absolvují kurz první pomoci, se naučí správné techniky resuscitace i preventivní opatření, která mohou riziko SIDS snížit.
Mezi další nebezpečí patří popáleniny, opaření, febrilní křeče, podchlazení, přehřátí, tržné rány, otravy nebo běžné dětské nemoci.
3. Na kurz se s miminkem jen tak nedostanete
I kdybyste chtěli kurz absolvovat až po porodu, narazíte na zásadní problém: Kam s miminkem? Přerušit kurz každých 20 minut na kojení nebo utišení pláče? To není zrovna efektivní způsob učení. Navíc se rodiče s miminkem jen těžko mohou plně soustředit na lektora.
4. Kurz pomůže i psychicky – odbourá jeden z velkých strachů
Nastávající rodiče mají spoustu obav: zvládneme to? Co když udělám něco špatně? Co když se něco stane?
Kurz první pomoci vám pomůže jeden z těchto strachů eliminovat. Budete vědět, co dělat, když se dítě začne dusit, dostane febrilní křeče nebo přestane dýchat. To vám dodá klid a větší sebejistotu – a to se v rodičovství vždycky hodí.

5. Měli by ho absolvovat všichni, kdo se o dítě budou starat
První pomoc není jen pro maminky a tatínky. Co babičky, dědečkové, tety, strýcové? Čím víc lidí v rodině bude vědět, jak dítěti v případě potřeby pomoci, tím větší máte jistotu, že bude v bezpečí.
6. První pomoc je základní rodičovská dovednost
Naučili jste se přebalovat, správně držet novorozence a poznat, kdy má hlad. Vědět, co dělat v život ohrožujících situacích, je stejně důležité. Navíc se tyto dovednosti hodí i později – malé děti se často zraní a vědět, jak zastavit krvácení nebo jak ošetřit popáleninu, se vám bude hodit dlouhodobě.
7. Když si projdete kurzem v klidu, lépe si ho zapamatujete
Učit se první pomoc pod tlakem (třeba když dítě začne fialovět, protože se dusí kouskem jablka) není ideální. Když si vše projdete předem v klidném prostředí, informace si lépe zapamatujete a v krizové situaci budete reagovat rychleji a jistěji.
8. Lepší prevence než panika
Mnoho rodičů v krizových situacích zpanikaří. To je normální. Ale když máte vědomosti a praxi z kurzu, vaše reakce bude mnohem pohotovější. Místo toho, abyste v šoku hledali základní postup, rovnou začnete jednat.
9. Online kurzy vám dají falešný pocit jistoty
Mnoho rodičů se snaží dohnat první pomoc online kurzy nebo sledováním videí na internetu. Ačkoliv je to lepší než nic, nikdy vás to nepřipraví na skutečný stres a strach, který zažijete, když se vaše dítě začne dusit nebo přestane dýchat. Teoretická znalost je jedna věc, ale bez praktického nácviku získáte jen falešný pocit dovedností. Možná vás online kurz trochu uklidní, ale když nastane krizová situace, pravděpodobně nebudete vědět, jak správně reagovat.
TIP na konec. Dejte si dobrý pozor jaký kurz si vyberete. Nespoléhejte se na jednu hodinu první pomoci v rámci předporodního kurzu k porodu nebo manipulaci s dítětem. Zvláště u dětí je třeba pořádně nacvičit šok s nervy. A to jde jen na kvalitním zážitkovém kurzu.
Nečekejte, až bude pozdě! Pokud jste budoucí rodič, napište si do seznamu úkolů před porodem i kurz první pomoci pro děti. Ideálně se domluvte i s partnerem, babičkou nebo kýmkoli, kdo bude s dítětem trávit čas. Je to jedna z nejlepších investic do bezpečí vašeho miminka – a hlavně do vašeho vlastního klidu.
Tak co, jdete do toho? 😊

Comentários