Mýtus 61 — Dusí se! Prořízneme mu krk a strčíme tam brčko.

Jak to celé vzniklo?

myty_PP_61_tracheostomieMohou za to filmy! Ani nespočítám, v kolika filmech bylo možné vidět rozříznutí krku kapesním nožíkem a zasunutí brčka z právě dopitého drinku… Také bezpochyby všichni nosíme v náprsní kapse stařičkou Versatilku, kterou v případě vlastního dušení, neváháme rozšroubovat a vrazit si ji někam do krku — vždyť jde přeci o život, ne? Ano, ale až ve chvíli, kdy tento úkon provedete…

Proč to nefunguje?

Tento úkon, zvaný „tracheostomie“, patří do rukou odborníků, a to ne ledajakých, tento zásah smějí provádět jen proškolení lékaři, většinou pracovníci ZZS nebo ARO, ne kdejaký obvoďák. A ani lékaři tento postup nevolí rádi, spíš se uchýlí k intubaci nebo jiné méně invazivní metodě.

Ale zpátky z medicínských výšin. Důvodem, proč tento úkon nesmíte provést je to, že toho můžete strašně moc poškodit. Vždy vzpomínám na slova jednoho kolegy, lektora první pomoci, který na otázku: „A mám mu teda říznout do krku a něco tam strčit?“, chladně odpovídá: „Jo, tak řezat do krku byste chtěl?! Tak ano, ale objeďte mu ten krk tou rybičkou kolem dokola — v jeho vlastním zájmu!“ Pojďme se tedy podívat, co všechno je možné poškodit. Namátkou: štítnou žlázu, která je jako všechny endokrinní žlázy bohatě cévně zásobena; obě krkavice, tepny, které pod velkým tlakem ženou krev do mozku; krční žíly a především bohatě větvenou přední krční žílu; dále v krajních partiích probíhají odbočky bloudivého nervu… — je to prostě moc.

První pomoc při dušení vs. rakovina

Prosím, pusťte si následující video, ještě než budete číst dál. Ze začátku to vypadá, že téma s první pomocí vůbec nesouvisí, ale závěrečné titulky přinášejí pravdivé a kruté poselství — nepodceňujeme neznalost první pomoci.

Jak je to správně?

Pokud spatříte dusícího se člověka, tak:

  1. Okamžitě k postiženému přistupte a upravte jeho polohu. Správná poloha je ve stoje s široce rozkročenýma nohama a ohnutým trupem. Lidé často tuto polohu zaujmou sami — těleso má snazší cestu ven a dušení má větší uvolňovací efekt. Pokud člověk slyšitelně kašle, tak žádné další úkony neprovádíme! Kašel je nejlepší obrannou reakcí organismu.
  2. Pokud člověk přestává slyšitelně kašlat a je slyšet už pouhé sípání, zahajujeme záchranné manévry:

a)   Prudké údery do zad (Gordonův manévr) — provádíme hrotem dlaně, mezi lopatky, směrem k hlavě. Síla úderů musí být dostatečná. Úder provedeme 5×.

b)  Stlačování nadbřišku (Heimlichův manévr) — pěst jedné ruky přiložíme pod hrudní kost (do oblasti bránice), volnou dlaní druhé ruky pěst překryjeme a prudce stlačíme 5× k sobě.

3.  Tyto manévry neustále opakujeme a střídáme. V případě, že těleso není vypuzeno
a postižený v bezdeší ztrácí rovnováhu a začíná padat, dopomůžeme mu na zem. Zakloníme hlavu, zkontrolujeme dech (pravděpodobně nebude přítomen) a v případě zjištěného nenormálního dýchání či bezdeší, neprodleně zahájíme resuscitaci.

Obecně platí pravidlo, že dýcháme jen do osob, u kterých nemáme obavu z přenosu nemocí (rodina, kolegové, spolužáci…). Toto pravidlo je neměnné a respektuje, že zdraví zachránce je na prvním místě. Dovolím si však připomenout, že u osob které se dusili (nebo tonuli) je provádění umělého dýchání velmi vhodné. Je totiž možné, že se podaří těleso prodechnout do jedné z plic
a uvolníme tak druhou.

Téma je poměrně vážné a proto se ho jistě hodí trochu odlehčit. V následujícím
videu je mírně lechtivým způsobem zobrazena metodika Heimlichova manévru. Tak, ať se líbí.

Pokud se chcete učit první pomoc s lektory, kteří vědí, o čem mluví, ale zároveň se nebojí brát výuku s humorem a jsou pro vás schopni připravit reálné modelové situace, ve kterých si budete moci vše na vlastní kůži vyzkoušet, zkuste některý náš zážitkový kurz první pomoci.

Článek ke stažení v PDF zde.

2 thoughts on “Mýtus 61 — Dusí se! Prořízneme mu krk a strčíme tam brčko.

  • Milá Broňo, v případě, kdy píšeme laickým jazykem, nebo se o to aspoň snažíme, používáme ten pojem, který je nejrozšířenější a laici jej nejspíše znají. Pokud se budete pokoušet propíchnout krk propiskou a zavést tam nějakou tenkou trubičku, tak teoreticky by se jednalo nejspíše o koniopunkci. Jenže to pouze v případě, kdyby se dotyčný laik opravdu trefil do lig. conicum, což mi přijde dost nepravděpodobné. Vzhledem k tomu, že nejspíš použije hrubou sílu a „prostě se tam nějak probourá“, spíše by to asi byla „tracheopunkce“, aby byl ten pojem stejně široký, jako možnosti, které laik má. Navíc, předpokládáme, že sílu neodhadne a propíchne to až do jícnu. Čili by to pak byla tracheo-oesophago-punkce. A vznikl by tzv. tracheooesophageální píštěl.

    Tohle všechno jsme mohli napsat. A byla by to pravda. Ale koho z laiků tohle zajímá? Nikoho. No tak prostě říkáme „tracheostomie“, protože to všichni znají a kvůli několika filmům je to velmi populární. Tak se na nás nezlobte :)

  • Není to spíš koniotomie? Myslím, že tracheostomie je umělý vývod z dýchací trubice.

Napsat komentář