Jak to celé vzniklo?
Mohou za to filmy! Schválně, v kolika filmech jste viděli dramatické rozříznutí krku kapesním nožíkem a následné zasunutí brčka z právě dopitého drinku? :) Asi nemusíme dlouho polemizovat, že zrovna do tohoto úkonu se na ulici pouštět opravdu nebudeme…
Proč je to špatně?
Tento výkon, zvaný „koniopunkce“, patří jednoznačně do rukou odborníků! A i pro lékaře je to postup jen v krajní nouzi, kdy se nedaří dýchací cesty zajistit méně invazivní metodou, např. intubací. Obnáší totiž příliš mnoho rizik. Je možné poškodit například: štítnou žlázu, jícen, tzv. ,,bloudivý nerv”, ale hlavně krční tepny (tzv. ,,krkavice”) a žíly, které se vinou v blízkosti místa řezu. V krkavicích proudí krev pod opravdu velkým tlakem a jejich porušením byste mohli zraněného ohrozit na životě!
Dušení cizím tělesem – jak je to správně?
Správná poloha člověka dusícího se cizím tělesem je ve stoje s široce rozkročenýma nohama a ohnutým trupem (často tuto polohu zaujme sám). Pokud ne – vyzvěte ho k tomu a když ještě aktivně kašle, s ,,mlácením do zad” chvíli vyčkejte, aby se mohl postižený co nejvíc sám nadechovat a pokusit se těleso vykašlat.
Pokud vidíte, že to nezabírá (kašel se oslabuje, je slyšet sípání, dotyčný se nemůže nadechnout), následují záchranné manévry:
- Prudké údery do zad — provádíme hrotem dlaně, mezi lopatky, směrem k hlavě. Síla úderů musí být dostatečná. Úder provedeme 5×.
- Stlačování nadbřišku — pěst jedné ruky přiložíme pod hrudní kost (do oblasti bránice), volnou dlaní druhé ruky pěst překryjeme a prudce stlačíme 5× směrem k sobě a nahoru.
Tyto manévry neustále opakujeme a střídáme. V případě, že postižený začíná ztrácet vědomí, dopomůžeme mu na zem. Položíme ho na záda, zakloníme hlavu, zkontrolujeme dech a v případě zjištěného nenormálního dýchání neprodleně zahájíme resuscitaci (u dušení je vhodné zahájit 5 umělými vdechy). Samozřejmostí je před zahájením resuscitace zavolat záchrannou službu.
Čtením se první pomoc nenaučíte. Pokud si nejste jisti, jak ji správně provádět (nejen při dušení), doražte na nějaký zážitkový kurz. Vypuzovací manévry například u miminek se provádí trochu jinak a je vhodné si je nacvičit na figuríně.
To, že akční filmy neodpovídají realitě, všichni víme. Určitě by nikoho ani nenapadlo vyskakovat z rychle jedoucího auta, běhat po střeše vlaku (přičemž byste se jednou rukou stihli prát s neznámým padouchem a druhou telefonovat s přítelkyní) nebo si třeba sestavit vlastní stoj na létání a zkusit s ním skočit ze skály :) Berte proto, prosím, i první pomoc ve filmech s velkou rezervou a zejména do invazivních výkonů se nepouštějte. Jako vaši potenciální ,,zranění” vám budeme velmi vděční :)
.
Dobrý den, pokud jste silný alergik měl byste mít předepsaný epipen – mějte ho všude s sebou a poučte lidi ve svém okolí. Pokud epipen není – člověk ještě při vědomi pak je první pomoc následující: uvolnit oděv (košile, kravata apod..) poloha polosed, psychologická první pomoc (uklidnění), popř. lokální chlazení krku. Samozřejmě co nejdříve volat 155 a poslouchat rady dispečerů.
Postižený padá do BEZV? Přístup jako k BEZV = záklon hlavy a vyšetření dechu. Dýchá normálně? Držím záklon a oznamuji změnu stavu dispečerce. Pokud nedýchá normálně zahajuji KPR a oznamuji dispečerce.
Žádný dírky nikam neděláme!
Záchranka zajištuje dýchací cesty dostupnými prostředky na místě případně volí koniotomii. Samozřejmě podává léky na obnovení zkolabovaného oběhu, antihistaminika a kortikosteroidy atd.
A co třeba při silné alergické reakci, kdy se mi ucpou horní cesty dýchací a krk?
Pěkný den, Jonáši, děkujeme za komentář. Ano, rozeznáváme rozdíl mezi všemi pěti Vámi vyjmenovanými pojmy, jsme si ale jisti, že laik nerozezná ani jeden, ve veřejnosti je asi nejznámější tracheostomie. Souhlasím, že z vyjmenovaných metod je koniopunkce k tomu určenou kanylou nejbezpečnější metodou. Je ale třeba klást si otázku, zda člověk u sebe toto vybavení má, zda jej opakovaně používá… takové možnosti mají jen lékaři intenzivních pracovišť nebo ZZS, kteří stejně raději volí jinou metodu zajištění dýchacích cest. Naše články míří bez výjimky na laiky, kde se nedá předpokládat ani nošené vybavení, ani opakovaná zkušenost s úkonem. Proto použití této metody laikům zapovídáme.
Pokud to bude někdo dělat v první pomoci, tak bude vždy provádět konitomii kvůli nejnižšímu riziku. Neni důvod proč by to netrefil, když ví co dělá, nebo ho někdo navede. Když neví co dělá, tak proč by podobný zákrok proboha někdo dělal? : D A jinak pojmy: Koniopunkce neni koniotomie a tracheotomie neni tracheopunkce a ani tracheostomie-každý z těch pojmů znamená něco jiného.
Milá Broňo, v případě, kdy píšeme laickým jazykem, nebo se o to aspoň snažíme, používáme ten pojem, který je nejrozšířenější a laici jej nejspíše znají. Pokud se budete pokoušet propíchnout krk propiskou a zavést tam nějakou tenkou trubičku, tak teoreticky by se jednalo nejspíše o koniopunkci. Jenže to pouze v případě, kdyby se dotyčný laik opravdu trefil do lig. conicum, což mi přijde dost nepravděpodobné. Vzhledem k tomu, že nejspíš použije hrubou sílu a „prostě se tam nějak probourá“, spíše by to asi byla „tracheopunkce“, aby byl ten pojem stejně široký, jako možnosti, které laik má. Navíc, předpokládáme, že sílu neodhadne a propíchne to až do jícnu. Čili by to pak byla tracheo-oesophago-punkce. A vznikl by tzv. tracheooesophageální píštěl.
Tohle všechno jsme mohli napsat. A byla by to pravda. Ale koho z laiků tohle zajímá? Nikoho. No tak prostě říkáme „tracheostomie“, protože to všichni znají a kvůli několika filmům je to velmi populární. Tak se na nás nezlobte :)
Není to spíš koniotomie? Myslím, že tracheostomie je umělý vývod z dýchací trubice.