Astmatický záchvat - neboj se pomoci! — PrPom

Astmatický záchvat – neboj se pomoci!

astmatický záchvat, poskytnutí první pomoci

Neboj se pomoci! a nauč se, jak správně postupovat, pokud se setkáš s člověkem, který má astmatickým záchvat. Astma je nejčastější chronické onemocnění dětského věku (10–15%). Celkový počet lidí trpících astmatem v České republice se odhaduje na 800 tisíc. (Humpl, 2008). Je tedy velká pravděpodobnost, že se za život s takovým člověkem setkáte. Víte, co máte dělat?

Je astmatický záchvat to samé co astma?

Průduškové astma je charakterizováno opakovaným zužováním průdušek v reakci na různé podněty, obvykle podněty přicházející z vnějšího prostředí. (Pohunek, 2015). Astma je onemocnění celoživotní, které se dá velmi dobře kontrolovat léky. Občas přijde ale silný podnět, který vyprovokuje průdušky natolik, že se stáhnou a člověku se obtížně dýchá. Tomu pak říkáme astmatický záchvat.

Jak takový astmatický záchvat vypadá?Astmatický záchvat vzniká na základě různých podnětů: pyly, roztoči, teplo, chlad, stres, fyzická námaha. Ať už je příčina jakákoliv, příznaky budou velmi podobné.

Nejčastěji se bude jednat o dítě, výjimkou nejsou samozřejmě ani dospělí. Člověk bude dušný, hlavně při výdechu, jeho dýchání bude rychlé a mělké. Někdy můžete dokonce slyšet pískání při dýchání, či suchý dráždivý kašel. Dotyčný bude vypadat vyděšeně a po chvíli kašlání bude unavený. Co bude osobu ohrožovat nejvíce, je postupné vyčerpání, ztráta vědomí a v konečné fázi zástava dechu. Tomu se samozřejmě snažíme předejít.

Co mám tedy dělat?

  1. Umožněte volné dýchání
  • Uvolněte oděv kolem krku.
  • Zajistěte přívod čerstvého vzduchu.
    polosed
  • Odstraňte alergeny, pokud jsou příčinou záchvatu (zvíře, květina, atd.).
  1. Správná poloha
  • Pomozte osobě do polosedu se zapřenými rukami o stehna.
  • Dotyčného nepokládejte, dýchalo by se mu hůře.
  1. Podejte léky
  • Pokud má dotyčný u sebe léky v podobě inhalátoru, pomozte mu
    inhalátor, ventolin
    je aplikovat.
  • Aktivně se na ně ptejte, dotyčný je většinou nosí u sebe.
  • Dávku dejte jen takovou, kterou má osoba předepsanou od lékaře. Pokud vám ji dotyčný není schopný říci, nechte si ji ukázat na prstech.
  1. Přivolejte záchrannou službu
  • Nedojde-li po podání předepsaných léků během několika minut ke zlepšení stavu.
  • Probíhá-li záchvat závažně, jinak než obvykle.
  • Jedná-li se o první záchvat u jinak zdravého dítěte či dospělého. (Hasík, 2012)
  1. Jednejte, změní-li se stav
  • Pokud upadne člověk do bezvědomí a dýchá normálně, řešte situaci jako bezvědomí.
  • Pokud upadne člověk do bezvědomí a nebude dýchat normálně, zahajte resuscitaci.

Abyste si byli v první pomoci jistí, nestačí si přečíst článek o tom, jak se to dělá. Nejlepší je zkusit si to nanečisto na jednom ze zážitkových kurzů první pomoci.

Bibliografie

Fotografie z kurzů. 2016. Praha: PrPom.

Astma, Ventolin, Inhaler, Breathe. 2016. In: Pixabay: Free stock photo [online]. [cit. 2016-06-11]. Dostupné z: https://pixabay.com/en/asthma-ventolin-breathe-inhaler-1147735/

Ventolin (salbutamol). 2014. In: Netdoctor [online]. England [cit. 2016-06-11]. Dostupné z: http://www.netdoctor.co.uk/medicines/allergy-and-asthma/a8236/ventolin-salbutamol/

HUMPL, Lukáš. 2008. Průduškové astma, astmatický záchvat. In: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje [online]. [cit. 2016-06-11]. Dostupné z: http://www.uszsmsk.cz/Default.aspx?clanek=3361

POHUNEK, Petr. 2015. Průduškové astma – 6. díl: 8. Jak se astma léčí (3) – postupy při akutním záchvatu. In: Česká iniciativa pro astma [online]. Meditorial [cit. 2016-06-11]. Dostupné z: http://www.cipa.cz/informace-o-astmatu/pruduskove-astma-6-dil-55

HASÍK, Juljo. 2012. Standardy první pomoci. 2., přeprac. vyd. Praha: Český červený kříž. ISBN 978-80-87729-00-7.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..