top of page

Alergická reakce — neboj se pomoci!


Alergická reakce, ať už na pyly, či něco jiného, může být jen otravnou záležitostí, ale v některých případech se může rozvinout těžká celková reakce, kterou nazýváme anafylaxe. Tento stav je život ohrožující, proto Neboj se pomoci! a přečti si, jak se máš u alergických reakcí zachovat a rozpoznat, kdy už se jedná o závažný stav.

Alergie a její projevy

Alergie je vystupňovaná (až život ohrožující) obranná reakce na vstup cizorodé látky do organismu. Nejtěžší formou alergické reakce je tzv. anafylaxe provázená selháním krevního oběhu. (Hasík, 2017)

Alergie se rozvíjí na celou řadu věcí, od potravin (nejčastěji oříšky, mořské plody či ovoce), pylů, prachu, hmyzího bodnutí až po léky a může mít různé příznaky.

Alergické reakce dělíme na méně závažné, které se projeví jen místními příznaky a na alergie závažné, kdy dochází k tzv. celkové reakci těla na daný alergen.

Lokální projevy alergie – mírná alergická reakce

Mezi nejčastější příznaky patří zarudnutí spojivek, slzení, pálení očí. Dále se může objevit alergická rýma či zarudnutí a mírný otok v místě bodnutí hmyzem.

Celkové projevy alergie – závažná alergická reakce, anafylaxe

Příznaky závažné alergické reakce už nepostihují jen jedno místo, ale je to reakce celého organismu. Může se objevit kopřivka, otoky na kůži, nevolnost, zvracení, pocit slabosti, omdlévání. Z dýchacích obtíží si může dotyčný stěžovat na pocit knedlíku v krku, obtížné dýchání až těžkou dušnost.

První pomoc u alergických reakcí

Mírná alergická reakce

Ptejte se, zda už se to dotyčnému někdy stalo a nemá-li u sebe nějaké léky, které si při takových obtížích má vzít (antihistaminika ve formě tablet, masti, očních či nosních kapek) a doporučte mu jejich aplikaci. Pokud u sebe léky nemá, můžete užít svoje zásoby z lékárničky.

Závažná alergická reakce, anafylaxe

  1. Přivolejte zdravotnickou záchrannou službu (155). Pokud se jedná o osobu, která již měla těžkou alergickou reakci v předchozí době a ještě nemá příznaky těžké alergické reakce, přesto volejte 155 a nečekejte, až se stav zhorší.

  2. Pokud je dotyčný dušný, uložte ho do polosedu se zapřenýma rukama. Cítí-li se postižený slabě, na omdlení, uložte ho na záda se zvednutýma nohama.

  1. Shánějte se po autoinjektoru s adrenalinem pod firemním názvem EpiPen. Je-li postižený alergik, může ho nosit u sebe. Buď si ho aplikuje sám, nebo ho aplikujete vy. Návod k aplikaci naleznete na obalu. Aplikujte do zevní strany stehna a nechte zabodnuté 10 s, aby se látka vstřebala do svalu. Místo vpichu pak lehce masírujte. Aplikovat můžete i přes tenké kalhoty či džíny.

  2. Stále hlídejte celkový stav pacienta. Zda je při vědomí a dýchá normálně. Stav hlídejte až do příjezdu záchranné služby. Pokud je pacient v bezvědomí, ale dýchá normálně, přistupujte k němu jako k bezvědomí. Pokud ztratí vědomí a přestane dýchat normálně, zahajte resuscitaci.

První pomoc u alergické reakce není složitá. Zásadní je rozeznat, zda se jedná o závažnou či mírnou alergickou reakci a včas adekvátně jednat. Abyste si byli v první pomoci jistí, nestačí si přečíst článek o tom, jak se to dělá. Nejlepší je zkusit si to nanečisto na jednom ze zážitkových kurzů první pomoci.

Bibliografie

HASÍK, Juljo, 2017. Standardy první pomoci. Praha: Český červený kříž. ISBN 978-80-87729-17-5.

Alergická rýmá trápí 3 miliony Čechů, 2017. In: OnaDnes.cz [online]. Praha: Mafra [cit. 2017-02-19]. Dostupné z: http://ona.idnes.cz/alergicka-ryma-trapi-tri-miliony-cechu-nelecena-vam-muze-zpusobit-astma-1a2-/zdravi.aspx?c=A100408_115305_vase-telo_ves

Short-dated EpiPenJr®, 2017. In: Allergy Canada LTD [online]. [cit. 2017-02-19]. Dostupné z: https://shop.allergycanada.com/shop/shop-by-product/product-article-detail/detail/short-dated-epipenjr/6886fb1a-ba1c-714c-0102-051df505c6b1#.WKn1FvnhDIU

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page