top of page

Astmatický záchvat – neboj se pomoci!

Neboj se pomoci! a nauč se, jak správně postupovat, pokud se setkáš s člověkem, který má astmatickým záchvat. Astma je nejčastější chronické onemocnění dětského věku (10–15%). Celkový počet lidí trpících astmatem v České republice se odhaduje na 800 tisíc. (Humpl, 2008). Je tedy velká pravděpodobnost, že se za život s takovým člověkem setkáte. Víte, co máte dělat?

Je astmatický záchvat to samé co astma?

Průduškové astma je charakterizováno opakovaným zužováním průdušek v reakci na různé podněty, obvykle podněty přicházející z vnějšího prostředí. (Pohunek, 2015). Astma je onemocnění celoživotní, které se dá velmi dobře kontrolovat léky. Občas přijde ale silný podnět, který vyprovokuje průdušky natolik, že se stáhnou a člověku se obtížně dýchá. Tomu pak říkáme astmatický záchvat.

Jak takový astmatický záchvat vypadá?Astmatický záchvat vzniká na základě různých podnětů: pyly, roztoči, teplo, chlad, stres, fyzická námaha. Ať už je příčina jakákoliv, příznaky budou velmi podobné.

Nejčastěji se bude jednat o dítě, výjimkou nejsou samozřejmě ani dospělí. Člověk bude dušný, hlavně při výdechu, jeho dýchání bude rychlé a mělké. Někdy můžete dokonce slyšet pískání při dýchání, či suchý dráždivý kašel. Dotyčný bude vypadat vyděšeně a po chvíli kašlání bude unavený. Co bude osobu ohrožovat nejvíce, je postupné vyčerpání, ztráta vědomí a v konečné fázi zástava dechu. Tomu se samozřejmě snažíme předejít.

Co mám tedy dělat?

 1. Umožněte volné dýchání

 2. Uvolněte oděv kolem krku.

 3. Zajistěte přívod čerstvého vzduchu.

 1. Odstraňte alergeny, pokud jsou příčinou záchvatu (zvíře, květina, atd.).

 2. Správná poloha

 3. Pomozte osobě do polosedu se zapřenými rukami o stehna.

 4. Dotyčného nepokládejte, dýchalo by se mu hůře.

 5. Podejte léky

 6. Pokud má dotyčný u sebe léky v podobě inhalátoru, pomozte mu

je aplikovat.

 1. Aktivně se na ně ptejte, dotyčný je většinou nosí u sebe.

 2. Dávku dejte jen takovou, kterou má osoba předepsanou od lékaře. Pokud vám ji dotyčný není schopný říci, nechte si ji ukázat na prstech.

 3. Přivolejte záchrannou službu

 4. Nedojde-li po podání předepsaných léků během několika minut ke zlepšení stavu.

 5. Probíhá-li záchvat závažně, jinak než obvykle.

 6. Jedná-li se o první záchvat u jinak zdravého dítěte či dospělého. (Hasík, 2012)

 7. Jednejte, změní-li se stav

 8. Pokud upadne člověk do bezvědomí a dýchá normálně, řešte situaci jako bezvědomí.

 9. Pokud upadne člověk do bezvědomí a nebude dýchat normálně, zahajte resuscitaci.

Abyste si byli v první pomoci jistí, nestačí si přečíst článek o tom, jak se to dělá. Nejlepší je zkusit si to nanečisto na jednom ze zážitkových kurzů první pomoci.

Bibliografie

Fotografie z kurzů. 2016. Praha: PrPom.

Astma, Ventolin, Inhaler, Breathe. 2016. In: Pixabay: Free stock photo [online]. [cit. 2016-06-11]. Dostupné z: https://pixabay.com/en/asthma-ventolin-breathe-inhaler-1147735/

Ventolin (salbutamol). 2014. In: Netdoctor [online]. England [cit. 2016-06-11]. Dostupné z: http://www.netdoctor.co.uk/medicines/allergy-and-asthma/a8236/ventolin-salbutamol/

HUMPL, Lukáš. 2008. Průduškové astma, astmatický záchvat. In: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje [online]. [cit. 2016-06-11]. Dostupné z: http://www.uszsmsk.cz/Default.aspx?clanek=3361

POHUNEK, Petr. 2015. Průduškové astma – 6. díl: 8. Jak se astma léčí (3) – postupy při akutním záchvatu. In: Česká iniciativa pro astma [online]. Meditorial [cit. 2016-06-11]. Dostupné z: http://www.cipa.cz/informace-o-astmatu/pruduskove-astma-6-dil-55

HASÍK, Juljo. 2012. Standardy první pomoci. 2., přeprac. vyd. Praha: Český červený kříž. ISBN 978-80-87729-00-7.

תגובות

דירוג של 0 מתוך 5 כוכבים
אין עדיין דירוגים

הוספת דירוג
bottom of page