top of page

Jak má vypadat dětská lékárnička?


Neboj se pomoci! — Po minulých projektech, kde jsme si spíše brali na paškál zakořeněné mýty o první pomoci, zde ukazujeme správnou cestu. Dnes se podíváme na to, jak má vypadat dětská lékárnička. Tento článek se tedy bude hodit všem odpovědným rodičům a učitelům.

Základ lékárničky

Vhodným základem pro tvorbu lékárničky může být článek o lékárničce do hor a taktéž Vyhláška MZ č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce (příloha č. 4).

Pokud budete tahat lékárničku s sebou na výlety, stačí omezit nadbytečný obvazový materiál a ponechat jen nezbytné věci.

Hotovou a vybavenou lékárničku, kterou je možné si ještě doplnit o další materiál naleznete ZDE.

Obal na lékárničku


Pro jakékoliv outdoorové aktivity doporučujeme zvolit pro lékárničku textilní obal, který lépe odolává mačkání na dně krosny.

Pro použití v budovách se hodí speciální skříňka, kterou lze v případě potřeby rychle sejmout ze zdi a doběhnout i s lékárničkou na místo úrazu.

Vhodná rozšíření lékárničky pro děti

Do lékárničky určitě patří léky, je ale potřeba zdůraznit, že mnoho léků je dětem kontraindikováno. Vždy proto pečlivě čtěte příbalový leták a zaměřte se na dávkování pro děti. Nosnou informací by mělo být množství účinné látky vztažené na hmotnost dítěte, věk není vždy rozhodující. Typickým příkladem léků, které nesmí být užívány před 16. rokem věku jsou Aspirin a Acylpyrin.

Může se hodit

  1. Imazol (opruzeniny)

  2. Zodac, Zyrtec… (alergie)

  3. opalovací krém a Panthenol

  4. kleštičky na klíšťata a repelent

  5. Gelita-spon (krvácení z nosu)

  6. náplasti s obrázky

  7. rehydratační roztok Kulíšek

  8. odsávačka

Pro pedagogy a pracující s dětmi

Čtenáře z řad pedagogických pracovníků bych rád upozornil, že podávání léčiv svěřeným dětem je velice problematické. Je nutné informování rodičů a řízení se platnými zákony a vnitřními předpisy školy. V třídní lékárničce by mohl být užitečný seznam alergických dětí. Déle je nutné pečlivé zaznamená jakéhokoliv zdravotního úrazu do knihy úrazů.

Pokud tedy pracujete s dětmi, nezapomínejte na to, že do přírody je nutné přibalit léky pro alergiky a astmatiky, nebo zkontrolovat, že je tyto děti mají u sebe.

Samotný článek a dětská lékárnička však nestačí… Pokud chcete svým dětem opravdu umět pomoci, musíte se to naučit. Pro zodpovědné rodiče máme kurz První pomoc u dětí.

Bibliografie

Lékárnička Alu-Viva zásuvková. 2016. . E-SafetyShop [online]. [cit. 2016-05-09].

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page