top of page

Mýtus 94 — Většina lidí zná příznaky mozkové mrtvice

Jak to celé vzniklo?


Mýtus 94 — Většina lidí zná příznaky mozkové mrtvice

Když se na kurzech ptáme účastníků, jak si představují člověka s probíhající cévní mozkovou příhodou (mrtvicí), často řeknou něco ve smyslu: ,,Nemůže najednou hýbat polovinou těla, sesune se na zem a bude mít spadlý koutek”. Tak se mrtvice skutečně projevit může, je ale zrádná v tom, že příznaky vůbec nemusí být takto ,,nápadné”. Další mylnou představou bývá, že postihuje jen staré lidi. Správné základní vyšetření při podezření na mrtvici nám řekne málokdo. A protože se jedná o druhou nejčastější příčinu úmrtí v České republice (1), která zdaleka nepostihuje jen seniory, pojďme si o ní povědět něco blíže.

Proč je to špatně?

V roce 2015 vznikl osvětový projekt ,,Čas je mozek“, který má za cíl právě zlepšit povědomí široké veřejnosti o cévní mozkové příhodě. Zastřešují ho odborné společnosti a rádi na něj ve výuce odkazujeme. Při pročítání webových stránek nás zaujal fakt, že dle statistik ,,více než 70 % Čechů nepozná příznaky mozkové mrtvice”. (1) Docela děsivé číslo, viďte? Přitom pro pacienta je právě znalost těchto příznaků a správná první pomoc extrémně důležitá. Čím rychleji mu přivoláte záchranku na lince 155, tím rychleji se dostane do specializovaného centra a bude mu podána správná léčba. Zde bychom chtěli apelovat na to, abyste člověku s podezřením na mrtvici vždy volali zdravotnickou záchrannou službu, nikdy ho sami nepřevážejte autem! Pacient by tak mohl ztratit drahocenný čas. 

Mrtvice — Jak je to správně?

Stejně jako se vším v životě – doporučujeme se neustále vzdělávat a nabyté znalosti si opakovat. V první pomoci se to obzvlášť vyplatí – můžete tak někomu zachránit zdraví nebo dokonce život. Základní informace o cévní mozkové příhodě, vyšetření a první pomoc jsme vám shrnuli v tomto článku. Také doporučujeme již zmíněné webové stránky Čas je mozek, kde naleznete podrobnější informace, příběhy pacientů, možnosti pomoci a pro zdravotníky je zde i možnost e-learningu o správné (před)nemocniční péči. A pokud si chcete první pomoc natrénovat ,,naostro” v modelových situacích, budeme se těšit na některém z kurzů :)


Mýtus 94 — Většina lidí zn příznaky mozkové mrtvice

Zdroje:

  1. Čas je mozek. Čas je mozek [online]. Dostupné z: https://www.casjemozek.cz/

bottom of page