top of page

Průjem — neboj se pomoci!


Zažili jste někdy ten nepříjemný tlak v břiše v dopravním prostředku MHD, kde nejbližší toaleta je v dohledu desítek minut, až vás z toho polil studený pot? Ano, průjem může být značně nepříjemný. Kromě určitého diskomfortu může být ale i NEBEZPEČNÝ. Co s takovým průjmem můžete udělat sami, a kdy je lepší nehrát si na hrdinu a dojít si k doktorovi, jsme pro vás připravili v dnešním článku ze série projektu Neboj se pomoci!

Příčiny průjmu

Průjem je definován jako neformovaná stolice více než 3× za den, případně vodnatá stolice s překotným vyprázdněním a s přetrvávajícím nutkáním. (Lukáš, 2006)

a) infekční 

 1. Průjem způsobený nejčastěji viry a bakteriemi, méně parazity či plísněmi. K rozpoznání od neinfekčního vám může pomoct teplota. Pozor, není ale vždy přítomna. U některých se ve stolici může objevit krev či hlen.

b) neinfekční 

 1. Nejčastěji způsobený dietní chybou. Asi tak, jako když na rodinné oslavě „stláskáte“ vše dohromady a druhý den máte průjem. Tento typ přejde velmi rychle.

 2. Intolerance některé složky ve vaší stravě, autoimunitní onemocnění, dlouhodobý stres atd. Tyto průjmy jsou nejčastěji chronického rázu.

Rozdělení dle časového průběhu

a) akutní 

 1. Nejčastěji trvá okolo 2–3 dní. Hranice, pro kterou považujeme průjem ještě za akutní, jsou 2 týdny.

b) chronický 

 1. Pokud průjem trvá déle jak 2 týdny, považujeme ho za chronický. V takovém případě vždy vyhledejte lékaře, jelikož je třeba zjistit přesnou příčinu vašich obtíží.

CO mohu pro pacienta udělat?

 1. Rehydratace

 1. Zachránce se pokusí zajistit postiženému příjem tekutin vyšší, než jsou jejich ztráty – k tomu upřednostní komerčně vyráběné rehydratační roztoky nebo slazený studený čaj. (Hasík, 2012) Minerální vodu lze taktéž použít.

 2. Zajistěte, aby pacient přijímal menší množství tekutin v kratších intervalech.

 3. Zvýšenou pozornost věnujte dětem, které jsou náchylnější k rozvoji dehydratace a pitný režim si neohlídají.

 4. Dietní strava

 5. Je třeba zajistit, aby dotyčný přijímal dietní stravu po dobu, než se jeho stav upraví. Jedná-li se o chronický průjem, je třeba zjistit příčinu obtíží, kterou může být i určitá složka potravy.

 6. Nejlepší je začít suchým pečivem, piškoty, vařenou rýží, banány, nekořeněným jídlem. Postupně zařazujte mléčné výrobky a smažená, mastná jídla nechte na dobu, kdy budete zcela v pořádku.

 7. Léky volně prodejné

 8. Aktivní uhlí: Lze použít jak při infekčním, tak neinfekčním průjmu způsobeného dietní chybou. Je to látka, která na sebe váže bakterie, toxiny, plyny a vyloučí je z těla ven. Nezapomeňte ale, že aktivní uhlí na sebe váže také léky, které pravidelně užíváte, a znehodnocuje jejich účinek (pozor u antikoncepce). Neberte je tedy současně, nechte si alespoň 3 hodiny odstup. Nedávejte dětem do 3 let.

 9. Endiaron: Lék užívaný k léčbě infekčního průjmu. Působí proti bakteriím, parazitům i plísním. Neberte ho však současně s černým uhlím. Na dávkování se zeptejte v lékárně, či si jej přečtěte v příbalovém letáku. Nedávejte dětem, které mají pod 40 kg.

 10. Hylak Forte: Na infekční i neinfekční průjem. Hylak pomáhá nastavit správné prostředí ve střevě tak, aby bakterie, které pomáhají v trávení, mohly opět fungovat.

 11. Imodium: Lék užíván k léčbě akutních i chronických průjmů. Má ale svá omezení, proto se obraťte na ošetřujícího lékaře, zda je pro vás vhodný.

Kdy mám vyhledat lékařskou pomoc?

 1. Pokud dotyčný nemůže přijímat tekutiny a stravu.

 2. Jeví-li známky dehydratace: sucho v ústech, pocit žízně, oschlý jazyk, snížené množství vyloučené moči (tmavě zbarvené), bolest hlavy.

 3. Průjem neustupuje po dvou až třech dnech vaší léčby.

 4. Je-li ve stolici krev, či hlen.

Bibliografie

HASÍK, Juljo. 2012. Standardy první pomoci. 2., přeprac. vyd. Praha: Český červený kříž, 83 s. ISBN 978-80-87729-00-7.

Rehydratační roztok – dávkování. 2016. Průjem u dětí: Informace, léčba, prevence [online]. [cit. 2016-08-11]. Dostupné z: http://prujemudeti.cz/co-na-prujem-u-deti/rehydratacni-roztok-davkovani/

LUKÁŠ, Karel. Průjem. Medicína pro praxi. 2006, čís. 3, s. 106-110. Dostupné onlineISSN 1803-5310.

Průjem – jak zastavit průjem. 2014. Elegantní bydlení [online]. [cit. 2016-08-09]. Dostupné z: http://www.elegantnibydleni.cz/prujem/

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page