TikTokové výzvy, rozbité hračky nebo jen obyčejná lidská nepozornost... Téma spolknutých magnetů i baterií se vrací jako bumerang do veřejné diskuze a tím pádem i k nám na kurzy.
Polknutí drobných předmětů, jako jsou mince, kostičky lega nebo magnety, nejsou u dětí zas až tak vzácné. Přes všechnu opatrnost není možné uhlídat všetečné dětské ručky na 100 %.
Jenže zatímco některé předměty projdou trávicím traktem bez problémů a rodiče čeká jen prohlížení toho, co z dítěte vyjde, polknuté magnety a baterie představují závažné riziko.
Pojďme se společně podívat na to, co můžeme udělat, když už k takové situaci dojde.
Spolknutý magnet
Možná jste to zaregistrovali i vy, letos na TikToku trenduje "piercing challenge", kdy se děti pomocí malých kulatých magnetů snaží napodobit piercing jazyka. Jenže tenhle nápad dost často končí polknutím magnetů a neštěstí je na světě.
Proč jsou magnety nebezpečné?
Pokud dítě spolkne víc magnetů nebo je nakombinuje s kovovými předměty (ano, i tací experti jsou mezi námi), máme zaděláno na velmi nepříjemný zážitek. Magnety se totiž mohou přitahovat přes stěnu střeva, tím "scvaknou" tkáň mezi sebe, což může způsobit:
perforaci střeva (protržení stěny střev),
krvácení,
záněty a potenciálně život ohrožující infekce.
První pomoc: Co dělat?
Zachovejte klid: zkuste nepanikařit, ujistěte dítě, že to zvládnete.
Okamžitě kontaktujte lékaře: Pokud máte podezření, že dítě spolklo magnet, zavolejte svému pediatrovi, či rovnou 155 a poraďte se.
Jeďte směr nejbližší pohotovost.
Co nedělat?
Nečekejte na příznaky: Pokud máte podezření na spolknutý magnet či magnety, jedná se o stav, který vyžaduje lékařskou péči, i když se vám dítě zdá v pohodě.
Nepokoušejte se vyvolat zvracení: Magnety mohou při zvracení poškodit trávicí trakt.
Spolknutá baterie
Baterie jsou už vyšší level, zejména ty ploché knoflíkové jsou prevíti. Malá lithiová baterie, která se do dětských hraček a hracích knížek používá nejčastěji, má průměr zhruba jako jícen, kde se zasekne a zneprůchodní jej. Při kontaktu se slinami se v baterii může spustit chemická reakce, která popálí jícen. Během několika málo hodin od spolknutí může způsobit život ohrožující stav.
Proč je spolknutí baterie nebezpečné?
Rozjetá chemická reakce knoflíkové lithiové baterie rychle narušuje sliznici, což může způsobit:
Popáleniny a poleptání tkání v oblasti, kde se baterie zastaví (nejčastěji v jícnu). K tomu dojde cca za 1 - 2 hodiny po pozření!
Perforaci jícnu už cca za 3 - 4 hodiny!
Vzhledem k tomu, jak rychle se stav dítěte může zhoršit, není za co čekat a okamžitě volat ZZS!
První pomoc: Co dělat?
Okamžitě kontaktujte záchrannou službu: Čas hraje v tomhle případě klíčovou roli. Zavolejte záchrannou službu nebo přivezte dítě okamžitě do nemocnice.
Diagnostika: Lékařský personál zjistí polohu baterie. Pokud se nachází v jícnu nebo na jiném kritickém místě, bude nutná rychlá operace.
Co nedělat?
Nečekejte, až baterie projde sama: spolknutí baterie může způsobit vážné poškození trávicího traktu ještě dřív než dojde do žaludku.
Nepokoušejte se vyvolat zvracení.
Nevyčkávejte, negooglete: pokud máte podezření, že dítě baterii spolklo, okamžitě vyhledejte pomoc.
Jak předejít podobným nehodám?
Udržujte baterie mimo dosah dětí: Uchovávejte je ve vyšších skříních nebo uzamčených zásuvkách.
Zkontrolujte hračky a elektroniku: Ujistěte se, že bateriové schránky jsou pevně uzavřeny a děti k nim nemají přístup.
Prevence je základ
V případě magnetů i baterií je prevence extrémně důležitá.
V ideálním případě mějte přehled o tom, kde se tyhle předměty u vás doma nachází a uchovávejte je mimo dosah dětí.
U hraček na baterie kontrolujte krytku uzávěru. Pokud zjistíte, že nefunguje správně, s hračkou se rozlučte.
I vybité baterie jsou problém, odneste je obratem do příslušné recyklační nádoby.
Pokud si nejste jistí, zda byste dokázali ve stresové situaci rychle reagovat, přijďte si to natrénovat na náš kurz první pomoci u dětí.
留言