top of page

Vyndávání klíštěte – neboj se pomoci!


Určitě jste si už i vy přinesli z procházky v lese, nebo pobytu v přírodě, nežádoucí suvenýr v podobě klíštěte. S příchodem teplého počasí se totiž nezvyšuje jen naše aktivita, ale i aktivita jiných živočichů, čímž se zvyšuje riziko kontaktu s nimi. Proč ale přisátí klíštěte může být nebezpečné, a jak se má vlastně správně vyndávat?

Co může způsobit přisátí klíštěte?

Klíšťata mohou být přenašeči onemocnění známých jako lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Obě onemocnění se dostávají do lidského těla po přisátí klíštěte na kůži a následným průnikem do krevního řečiště, kterým se pak šíří po celém těle. Na celý proces se můžete podívat ve videu.

Jak se tato onemocnění projevují a v čem se liší?

Klíšťová encefalitida

Virové onemocnění, které se do těla dostává nejčastěji po kousnutí klíštětem. Byly popsány i případy, kdy se lidé nakazili po vypití tepelně neupraveného mléka. Často však tohle onemocnění probíhá bezpříznakově a osoba ani neví, že ji prodělala. Když se však příznaky projeví, nejčastěji probíhají ve dvou fázích. (Encefalitida)

  1. 1. fáze: příznaky chřipkového onemocnění s bolestmi svalů, zvýšením teploty, únavou. Po zlepšení nastává druhá fáze.

  2. 2. fáze: příznaky zánětu mozkových blan (ztuhlé šijové svaly – člověk nepřiloží hlavu na hruď), světloplachost, vysoké horečky, zvracení, poruchy spánku, vědomí až ochrnutí končetin. (Klíšťova encefalitida)

Před tímto onemocněním se dá chránit i pomocí očkování.

Lymeská borelióza

Nemoc způsobena bakterií Borrelia Burgdorferi. Příznaky nákazy se velice liší. Někdy se objeví jen některé z nich, nebo jen v mírné formě a člověk jim ani nepřikládá význam. Onemocnění může probíhat i bezpříznakově.

  1. časná fáze: typickým příznakem této fáze je tzv. erythema migrans – červená skvrna i několik centimetrů velká (i

více jak 10 cm) s centrálním vyblednutím. Objevuje se v místě přisátí po 14 dnech až měsíci. Někdy může zmizet a objevit se na jiném místě. (Lymeská borelióza) Následně se onemocnění projevuje jako viróza spojená s únavou, bolestmi svalů a kloubů. Po čase příznaky mohou vymizet a onemocnění se dostává do závažnější chronické fáze.

  1. chronická fáze: může se projevit bolestivými otoky a výrůstky nad klouby, spuštěním jiných autoimunitních onemocnění, poruchou krátkodobé paměti a soustředění. Příznaky se mohou podobat roztroušené skleróze nebo revmatoidní artritidě. (Příznaky lymské boreliózy)

Nejlepší ochrana před těmito onemocněními je prevence. Nejjednodušší je předcházet přisátí klíštěte pomocí vhodného oblečení (dlouhé kalhoty zastrčené do ponožek, vysoká uzavřená obuv) a repelentu, které snižují riziko přisátí. (Prevence proti Lymské borelióze)

V případě kdy ani tyto opatření nepomohly, je nutné klíště neprodleně a bezpečně odstranit. Čím déle je klíště přisáto na těle, tím se zvyšuje pravděpodobnost nákazy. Proto je vhodné se po každém pobytu v přírodě, a hlavně v oblastech se zvýšeným výskytem klíšťat důkladně prohlédnout, popř. někoho poprosit, aby Vám s tím pomohl.

Jak správně odstranit klíště?

  1. Vydezinfikovat místo přisátí a okolí. Nejlépe je použít dezinfekci s obsahem jódu, pokud na ní postižený není

alergický. Vhodné je i nasazení rukavic, protože klíště je potenciálně infekční materiál.

  1. Pomocí tenké pinzety nebo kleštiček zachytit klíště těsně při hlavičce a pomalým rovnoměrným tahem vytáhnout. Klíště nemá závity, a proto nemá smysl s ním točit.

  2. Místo opět vydezinfikujte. (Hasík, 2012)

  3. Klíště bezpečně zlikvidujte. Nezapomínejte, že klíšťata přenášejí vážná onemocnění, proto ho nemačkejte mezi prsty, ale například spláchněte do záchoda.

Novinkou pro odstraňování klíšťat je sada Atix. Sprej okamžitě klíště zamrazí, čímž se omezí a zabrání přenosu tělních tekutin parazita. Následně klíště odstraníte pomoci dodávané pinzety.

Návštěva lékaře je potřebná v případě, že vám zůstane hlavička v kůži, anebo se u vás projeví některý z příznaků lymeské boreliózy anebo klíšťové encefalitidy.

Bibliografie

Fotografie z kurzů. 2016. Praha: PrPom. Naučte se odstraňovat klíště správně a bez rizika. 2016. Klistova encefalitida. [online]. Cit. [19. 6. 2016]. Dostupné z: http://www.klistova-encefalitida.cz/novinky/naucte-se-odstranovat-kliste-spravne-a-bez-rizika-442 Naučte se odstraňovat klíště správně a bez rizika. 2016. Klistova encefalitida. photo [online]. Cit. [19. 6. 2016]. Dostupné z: http://www.klistova-encefalitida.cz/novinky/naucte-se-odstranovat-kliste-spravne-a-bez-rizika-442 Prevence proti Lymske borelioze. 2003-2016. borelioza [online]. Cit. [19. 6. 2016]. Dostupné z: http://www.borelioza.cz/cs/prevence/? Příznaky a projevy. 2016. Klistova encefalitida. [online]. Cit. [19. 6. 2016]. Dostupné z: http://www.klistova-encefalitida.cz/priznaky-a-projevy Encefalitída. 2014. Wikiskripta [online]. Cit. [19. 6. 2016]. Dostupné z: Wikiskripta http://www.wikiskripta.eu/index.php/Encefalitida Lymeská borrelioza. 2016. Wikiskripta [online]. Cit. [19. 6. 2016]. Dostupné z: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Lymesk%C3%A1_borreli%C3%B3za Příznaky Lymské boreliozy. 2016. borelioza [online]. Cit. [19. 6. 2016]. Dostupné z:http://www.borelioza.cz/cs/priznaky_nemoci/? HASÍK, Juljo. 2012. Standardy první pomoci. 2., přeprac. vyd. Praha: Český červený kříž. ISBN 978-80-87729-00-7. ATIX sada pro bezpečné odstraňování klíšťat. gigalekarna [online]. Cit. [19. 6. 2016]. Dostupné z: Příznaky Lymské boreliozy Erythema chronicum migrans. 2016. Medicine.academic. photo [online]. Cit. [19. 6. 2016]. Dostupné z: http://medicine.academic.ru/2845/Erythema_chronicum_migrans

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page