top of page

Laryngitida a epiglotitida— neboj se pomoci!

Mezi nejčastější onemocnění dětského věku patří onemocnění dýchacích cest. Do této kategorie patří i laryngitida a epiglotitida. Obě tato onemocnění mohou mít fatální konec, a proto je nutné vědět jak je rozpoznat a podat adekvátní první pomoc.

Laryngitida


Laryngitida je akutní zánětlivé onemocnění, které je nejčastěji způsobené viry, ale mohou se uplatnit i alergeny. Dráždivý efekt má i zakouřené, prašné prostředí, nebo přehřáté a suché byty. Onemocnění se nejčastěji objevuje v zimních měsících u dětí ve věku od 6 měsíců do cca 6 let.

Většinou se onemocnění objevuje náhle v noci z plného zdraví nebo navazuje na prochlazení. Typickým příznakem je suchý dráždivý (štěkavý) kašel. Dítě je neklidné, má zvýšenou teplotu a má hrubý hlas (chraptí). (Akutní laryngitida)

U malých dětí může mít laryngitida dramatický průběh. Když dojde k úplnému uzavření dýchacích cest, vzduch se nedostáva do plic a dojde k udušení. V takovýchto případech dítě býva dušné, sípe a může i promodrávat. Pokud se objeví tyto příznaky, je nutné přivolat ZZS.

První pomoc u laryngitidy:

 1. Zachovejte klid a nepanikařte. Vyhnete se tak zbytečným chybám.

 2. Zvlhčete vzduch pomocí zvlhčovače nebo pomoci vlhkého ručníku/plachty, kterou vyvěste nad postýlku.

 3. Na krk přiložte studený obklad.

 4. Hlavu dítěte vypodložte polštářem, aby se mu lépe dýchalo.

 5. Otevřete okno, aby dítě dýchalo studený vzduch. Když venku není zima, použijte jako náhradu studený vzduch z mrazáku.

 6. Snažte se dítě co nejvíce upokojit. Při pláči se otok dýchacích cest zvýrazní a stav se zhorší.

 7. Při zvýšené teplotě podejte léky na její snížení.

 8. Pokud se stav nelepší nebo se dokonce zhoršuje (teplota je vyšší než 39 st., dítě má potíže při polykání, vytékají mu z úst sliny), je nutné vyhledat lékařskou pomoc. (Laryngitída a ako na ňu)

Epiglotitida

Epiglotitida je akutní zánět hrtanové příklopky a okolitého tkaniva způsobený nejčastěji bakterií Heamophilus influenzae. Obvykle postihuje děti ve věku 1 – 6 let, ale objevuje se i u dospělých. Po zavedení povinného

očkování se počet případů snížil.

Onemocnění začína náhle a má rýchlý průběh. Typické příznaky jsou řezavá bolest v krku, potíže s dechem a zvýšená teplota. Dítě býva bledé a z úst mu vytékají sliny, které nemůže polknout. Může se objevit i lehký kašel. Zánět způsobuje otok hrtanové příklopky, která se několikrát zvětší, a tím hrozí uzávěr dýchacích cest. Jelikož onemocnění je akutní a hrozí udušení, je nutné co nejdříve zavolat ZZS. (Epiglotitída)

První pomoc u epiglotitidy:

 1. I v této situaci je nutné zachovat klid a rozvahu.

 2. Dítě uložte do polosedu. Nikdy ho neukládajte do vodorovné polohy na záda. Oteklá příklopka by uzavřela dýchací cesty a došlo by k udušení.

 3. Pokuste se dítě uklidnit.

 4. Zavolejte ZZS. (Zánět hrtanové příklopky)

Abyste si byli v první pomoci jistí, nestačí si přečíst článek o tom, jak se to dělá. Nejlepší je zkusit si to nanečisto na jednom ze zážitkových kurzů první pomoci.


Bibliografie

Fotografie z kurzů. 2016. Praha: PrPom.

Laringitída a ako na ňu. 2015. Detskechoroby.rodinka.sk [online]. [cit. 2016-09-18]. Dostupné z:

Akutní laringitida. 2015. Wikiskripta [online]. [cit. 2016-09-18]. Dostupné z:

Akutní epiglotitida. 2015. Wikiskripta [online]. [cit. 2016-09-18]. Dostupné z:

Epiglotitída. 2015. Zdravoteka [online]. [cit. 2016-09-18]. Dostupné z:

Zánět hrtanové příklopky. 2015. Zdravotnicka záchranná služba [online]. [cit. 2016-09-18]. Dostupné z: http://www.uszsmsk.cz/Default.aspx?clanek=2483

Laringitída a ako na ňu. 2015. Detskechoroby.rodinka.sk. photo [online]. [cit. 2016-09-18]. Dostupné z: http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/krk/dychacie-cesty/laryngitida-a-ako-na-nu/

bottom of page