top of page

Mýtus 8 — 155 je retro, dnes vytáčím pouze 112

Jak to celé vzniklo?


🎧 Radši posloucháš? Pust si epizodu tohoto mýtu do uší (Podcastová epizoda není přepisem článku).


Může za to mediální masáž, kterou vznik 112 provázel. Národní linky, tedy čísla 150 na hasiče, 155 na záchranku a 158 na policii, jako by se propadly do země. Existují ještě vůbec, nebo už zmizely v propadlišti dějin tísňových linek?


Proč je to špatně?


Vždy když na kurzech učíme volání na záchranku, dostaneme se k otázce — národní čísla 155 vs. 112. Často pak slýcháme následující vysvětlení:


„Pokud se jedná o zdravotní problém, volal bych 155. Ale pokud potřebuji všechny tři složky integrovaného záchranného systému (IZS), například u autonehody, pak je lepší volat 112. Na pomoc mi tak dorazí nejen záchranka, ale i hasiči a policisté.“


Není to úplný nesmysl, je to jen mylná představa. Pokud se stanete svědky třeba právě autonehody s jakýmkoli zraněním, volejte vždy 155. Dostanete rovnou kvalitní informace o první pomoci, a nebojte, všechny složky dorazí také.


Dispečer/ka záchranky je schopna na místo nehody odeslat jak záchranáře, tak i hasiče či policisty.


Jak je to správně?


155 vs. 112 kam volat

V České republice 112 konkrétně provozuje Hasičský záchranný sbor. Hovor tedy zvedne hasič, který umí anglicky, s první pomocí vám ale dostatečně kvalitně neporadí.


Po zjištění základních informací (především adresa a co se na místě stalo) vás přepojí na dispečink záchranné služby, což nějakou chvíli trvá. Tam po vás tyto informace budou chtít znovu, a teprve potom vám začnou poskytovat telefonicky asistovanou první pomoc.


Na území ČR volejte vždy tu národní tísňovou linku, do jejíž kompetence zásah spadá. V případě zdravotních problémů volejte záchranku na čísle 155. Číslo 112 si zapamatujte, až budete v létě na dovolené v některém státě EU a dostanete se do úzkých.


Znalost čísla 112 se vám v ČR může hodit ve chvíli, kdy se nedovoláte na národní tísňovou linku v některém místě z důvodu nedostatečného dosahu signálu vašeho operátora. V tu chvíli zkuste zavolat linku 112, která si “dokáže půjčit” signál jiného operátora.


Byl pro vás obsah článku nový? Co myslíte, máte i další mezery v první pomoci? Pořád platí, že žádné čtení vás první pomoc pořádně nenaučí. Nedá se to zařídit jinak, než že přijdete na zážitkový kurz.
Mýtus 8 — 155 je retro, dnes vytáčím pouze 112

Zdroje

  1. Integrovaný záchranný systém – Hasičský záchranný sbor České republiky. Úvodní strana – Hasičský záchranný sbor České republiky [online]. Copyright © 2018 Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, všechna práva vyhrazena [cit. 16.05.2018]. Dostupné z: http://www.hzscr.cz/clanek/integrovany-zachranny-system.aspx

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page