top of page

Mýtus 61 — Dusí se! Prořízneme mu krk a strčíme tam brčko.

Jak to celé vzniklo?


Mohou za to filmy! Schválně, v kolika filmech jste viděli dramatické rozříznutí krku kapesním nožíkem a následné zasunutí brčka z právě dopitého drinku? :) Asi nemusíme dlouho polemizovat, že zrovna do tohoto úkonu se na ulici pouštět opravdu nebudeme…Proč je to špatně?


Tento výkon, zvaný „koniopunkce“, patří jednoznačně do rukou odborníků!

I pro lékaře je to postup jen v krajní nouzi, kdy se nedaří dýchací cesty zajistit méně invazivní metodou, např. intubací. Obnáší totiž příliš mnoho rizik. Je možné poškodit například:

 • štítnou žlázu,

 • jícen,

 • tzv. ,,bloudivý nerv”,

 • ale hlavně krční tepny (tzv. ,,krkavice”) a žíly, které se vinou v blízkosti místa řezu.

V krkavicích proudí krev pod opravdu velkým tlakem a jejich porušením byste mohli zraněného ohrozit na životě! (Což je vcelku dobře zpracováno v následujícím videu se Sandrou Bullock ze seriálu The Heat.)


Dušení cizím tělesem – jak je to správně?


Člověk často zaujme správnou polohu pro pomoc sám. Pokud ne, vyzvěte ho k tomu. Správná poloha člověka dusícího se cizím tělesem je:

 • ve stoje,

 • s široce rozkročenýma nohama,

 • ohnutým trupem.

Když ještě aktivně kašle, s ,,mlácením do zad” chvíli vyčkejte, aby se mohl postižený co nejvíc sám nadechovat a pokusit se těleso vykašlat.

Pokud kašlání nezabírá (kašel se oslabuje, je slyšet sípání, dotyčný se nemůže nadechnout), následují záchranné manévry:

 1. Prudké údery do zad — provádíme hrotem dlaně, mezi lopatky, směrem k hlavě. Síla úderů musí být dostatečná. Úder provedeme 5×.

 2. Stlačování nadbřišku — pěst jedné ruky přiložíme pod hrudní kost (do oblasti bránice), volnou dlaní druhé ruky pěst překryjeme a prudce stlačíme 5× směrem k sobě a nahoru.


Kurzy první pomoci zážitkem dušení
Prudký úder do zad

Tyto manévry neustále opakujeme a střídáme. V případě, že postižený začíná ztrácet vědomí pak:

 • dopomůžeme mu na zem,

 • položíme ho na záda,

 • zakloníme hlavu,

 • zkontrolujeme dech,

 • v případě zjištěného nenormálního dýchání neprodleně zahájíme resuscitaci (u dušení je vhodné zahájit 5 umělými vdechy).

Samozřejmostí je před zahájením resuscitace zavolat záchrannou službu.


To, že akční filmy neodpovídají realitě, všichni víme. Určitě by nikoho ani nenapadlo vyskakovat z rychle jedoucího auta, běhat po střeše vlaku nebo si třeba sestavit vlastní stoj na létání a zkusit s ním skočit ze skály :)

Berte proto, prosím, i první pomoc ve filmech s velkou rezervou a zejména do invazivních výkonů se nepouštějte.

Pokud vás víc zajímají chyby v úrazech a první pomoci ve filmech mrkněte na podcast Zapadlej jazyk - série PrPom Biják ;-)

Čtením ani poslechem se první pomoc nenaučíte. Pokud si nejste jisti, jak ji správně provádět (nejen při dušení), dorazte na nějaký zážitkový kurz. Vypuzovací manévry například u miminek se provádí trochu jinak a je vhodné si je nacvičit na figuríně.Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page