top of page

Mýtus 65 — Když jsou vedra, musím pít jen spoustu čisté vody

Jak to vzniklo?


Když jsou vedra a my ztrácíme tekutiny pocením, musíme hodně pít. To je jasné. Jde ale o to, jakými tekutinami se doplňujete. Pojďte si přečíst, proč se nehodí pít pouze čistou vodu, proč být opatrný s pitím kávy a alkoholu, a co tedy vlastně pít. 


Proč je to špatně?


Není dehydratace jako dehydratace. Obecně je třeba si uvědomit, jakými cestami se voda z těla ztrácí. Pocení je charakteristické právě tím, že spolu s vodou odchází z těla velké množství minerálů. Je proto vhodné doplnit tělu obojí.


  • Čistá voda - Pokud byste pili velké množství pouze čisté vody, obsah minerálů v krvi vlastně ještě naředíte,  a moc si takto nepomůžete.

  • Slazené a sycené nápoje (Cola, Fanta,..) - Ty také nejsou příliš vhodné – před žízní nám nepomohou a ve větším množství mohou způsobit zdravotní potíže, obsahují totiž hodně cukru.

  • Káva a alkohol - Ve velkých vedrech buďte opatrní s pitím kávy a alkoholu – oba typy nápojů organismus dehydratují! Dát si pár piv na sluníčku nemusí dopadnout úplně dobře, možná už jste to někdy zažili :)

Jak je to správně?


V horku kromě obyčejné vody pijte i neperlivé neslazené minerálky, které Vám pomohou zabránit právě ztrátě minerálů. Dále jsou vhodné ředěné ovocné šťávy, domácí čaje, případně iontové nápoje při vyšší fyzické aktivitě. Nepijte nápoje příliš vychlazené (osvěžení bude jen krátkodobé a můžete snadno dostat angínu), omezte pití kávy a alkoholu (a případně spolu s nimi pijte i vodu). Vše je hezky shrnuto v této reportáži s MUDr. Petrem Tláskalem, CSc – předsedou Společnosti pro výživu.

Nejlepší je, jako vždy, prevence. Tudíž dodržovat pitný režim, obzvlášť u malých dětí a seniorů, kteří jsou k dehydrataci mnohem náchylnější. Pijte pravidelně, nečekejte na pocit žízně. Množství vypitých tekutin přizpůsobte počasí a fyzické aktivitě, jednoduchým ukazatelem pro vás může být barva moči – moč by měla být světlá, bez zápachu. 

Ale co dělat, pokud jsme v horku dostatečně nepili a teď je nám špatně, bolí nás hlava, případně zvracíme? Přečtěte si náš článek o úpalu a úžehu ze série Neboj se pomoci (mrkni níže). Nicméně čtením se první pomoc nenaučíte, proto vás rádi uvítáme na některém z našich kurzů.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page