Mýtus 63 — Má 37,7 °C, radši mu dáme nějaké léky na teplotu

myty_PP_63_teplutkaOpět po týdnu přicházíme s jedním z řady dětských mýtů. Dnešní mýtus však bude použitelný i pro nás dospělé, abychom se zamysleli nad zbytečným zobáním různých léků
a tabletek na teplotu.

Jak to celé vzniklo?

Říká se, že farmacie je po obchodu s drogami a zbraněmi třetí nejvýnosnější byznys, stačí se jen pozorně dívat na reklamy v televizi — není reklamní blok, aby v něm chyběla upoutávka na nějaký preparát. Počkejme na podzim, s léky na kašel, rýmu a teplotu se roztrhne marketingový pytel.

Jsme nuceni neustále zobat všelijaké podpůrné preparáty
a potravinové doplňky, které akorát vedou k tomu, že náš organizmus zleniví…, ale o tom možná někdy příště. V záplavě ACC, Coldrexů, Paralenů, Panadolů a dalších možných, jsme začali teplotu vnímat jako velikého nepřítele a ihned ho likvidovat.

Proč to nefunguje?

paralenSelský rozum říká, že si tělo asi teplotu nezvedá jen tak zbůhdarma, a tak tomu skutečně je. Hlídání tělesné teploty (termoregulace) je jedním ze zásadních kontrolních mechanismů pro udržení života. Většina enzymů a jiných tělních struktur jsou totiž bílkovinné struktury, která je na změny teplot extrémně citlivá. Zvýšení teploty je proto vždy velmi pečlivě uvážený děj.

Jedna ze čtyř částí mezimozku, hypotalamus, je řídícím centrem většiny životních funkcí — pocitu hladu, hormonální regulace, sexuálního chování a právě i řízení teploty. Pokud tedy signální částice imunitního systému zaznamenají přítomnost patogenu, je mozek neprodleně informován
a hypotalamus častokrát odpoví řízeným zvýšením tělesné teploty.

Většina cizorodých látek totiž dokáže pracovat jen v malém teplotním intervalu a teploty kolem 37,5 °C už bývají problémem pro většinu z nich. Tělo si tak většinou dokáže (a po staletí to tak dělalo…) pomoci samo. Na několik dní zvedne teplotu, povraždí vše, co škodí, pak teplotu automaticky sníží a my jsme zdrávi, hurá!

Je tedy jasné, že vlivem léků snižujících teplotu, řešíme pouze příznak, nikoliv příčinu, ba hůře, škodíme si. Tělo se nemůže bránit, teplota se tedy nezvedá, patogeny se množí jedna radost a…, my ve výsledku s vážně rozvinutou nemocí navštívíme lékaře, a tomu mnohdy nezbývá nic jiného, než podat antibiotika (o jejich zneužívání také jindy J). Dává vám to smysl?!

Jak je to správně?

Tělo si ve většině případů dokáže pomoci samo a my můžeme jeho snažení podpořit správnou životosprávou — dostatečným pitným režimem a potravou bohatou na vitamíny.

Pro frekventanty kurzů Zdravotník zotavovacích akcí, který školí táborové zdravotníky, jsem kdysi sestavil následující tabulku:

Teplota [°C]

Stav

Léčba

36–37

Normální teplota

Žádná :-)

37–38

Zvýšená teplota

Klid a tekutiny

38–39

Horečka

Klid a antipyretika

39–40

Vážná horečka

Antipyretika, fyzikální chlazení, ZZS!

40+

Kritická horečka

Ta ZZS už tam měla být…

V teplotním rozsahu 37–38 °C probíhá samoléčba těla — podpořme ji! Pokud půjdeme o stupeň výš, zachovejme klidová a „tekutinová“ opatření a až zde podejme nějaké léky na teplotu.

V případě, že teplota neodeznívá po několik dnů, vyhledejte pomoc lékaře, pokud se však teplota zvedá skokově a převýší hranici 39 °C, neriskujte, volejte ZZS, u dětí bez výjimky! Můžete začít s fyzikálním chlazením — zapomeňte u dětí na ledová prostěradla, je to teplotní šok. Nutné je chladit krevní oběh, nejlépe toho docílíte přiložením studených obkladů do třísel a podpaží, dále kolem kotníčků a zápěstí.

Teplotu tedy nepodceňujte, ale zároveň se jejímu rozumnému zvýšení nebraňte a buďte za něj,
i přes nepříjemné pocity, rádi.

Kyselina acetylsalicylová

Kys. acsalNedovolím se nezmínit jednu důležitou zásadu — pokud ošetřující lékař nenařídí jinak, jsou léky mající kyselinu acetylsalicylovou za účinnou látku, zakázané užívat dětmi mladšími 16 let! Tyto léky ředí krev a mohou způsobit Reyův syndrom.

Nejběžnějšími léky této skupiny jsou: Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin.

Pokud vás první pomoc zajímá hlouběji a chtěli byste ji nejen umět, ale i v kontextech chápat, přihlaste se na nějaký náš zážitkový kurz první pomoci.

Článek ke stažení v PDF zde.

Zdroje obrázků

1. PARALEN 500MG 12TBL. NajLekáreň. [Online] [Citace: 31. květen 2014.] http://www.najlekaren.eu/2051-5518-large/paralen-500mg-12tbl.jpg.
2. Fvasconcellos. Kyselina acetylsalicylová. Wikipedie — otevřená encyklopedie. [Online] 1. duben 2006. [Citace: 31. květen 2014.] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Aspirin-skeletal.svg/336px-Aspirin-skeletal.svg.png.

 

2 thoughts on “Mýtus 63 — Má 37,7 °C, radši mu dáme nějaké léky na teplotu

  • Zdravím, Vratislave. „My bereme paralen celý život“ není argument. „Teplota těla mezi 37 a 38 stupni celsia zvyšuje obranyschopnost organismu“ je argument. Každý z nás je ale svobodný v tom smyslu, že argumenty může a nemusí brát v úvahu. A podle toho, jak to dělá či nedělá, se může ostatním jevit v různém světle. Třeba může někomu připadat jako idiot :) Tak už to chodí. Tak se nenechte zviklat a berte si paralen tehdy, kdy to vám přijde rozumné. A nebo se poraďte s odborníkem v lékárně. A určitě si přečtěte tuto úžasnou knihu: http://www.olecich.cz/kniha-pribehy-leku Přeji hezký večer :)

  • Dobrý den,

    pokud já osobně jsem nachlazený nebo nemocný, tak já snižuji teplotu normálně až nad 38 stupňů. Jenomže tam, kam jsem se přistěhoval na mě tlačí pořád dokola: ,,Vem si Paralen, vem si Paralen!!!!“, mají mě za blbce a říkají mi: ,,Ale my bereme Paralen celý život, normální lidi berou při příznacích nemoci Paralen!!!!!“, ma mě za blázna a zase jsem to slyšel znova… Moje přítelkyně je nemocná, nemá horečku, ale její matka zase s jejíma kecama: ,,Vem si Paralen!!!!!“. Nebudu jim o Vaší stránce ani říkat, protože by Vás považovali za lháře, za blbce, za idioty, takže jak to je? Máme se léčit Paralenem a jste idioti, kteří sem píšou nesmysly? Co je pravda?

Napsat komentář