top of page

Mýtus 21 — Masivní krvácení je třeba zastavit zaškrcovadlem

Jak to celé vzniklo?


Zaškrcovadlo bylo a stále je k vidění na mnoha místech — ve válečných filmech, zastaralých propagačních materiálech a také v autolékárničkách.


Jde hlavně o vliv vojenské medicíny na laickou první pomoc. Mezi podobné praktiky patří totiž i dlahování zlomeniny v terénu, transport zraněného za každou cenu nebo pokus o propíchnutí krku propiskou. Ano, ve válečné medicíně mají určitě takové prostředky své místo, ale do civilní první pomoci nepatří.


Zdravotnické potřeby. Online. Https://www.azmedicashop.cz/skrtidlo-pryzove-esmarch/. 2024. Dostupné z: https://www.azmedicashop.cz/skrtidlo-pryzove-esmarch/. [cit. 2024-03-17].

Proč je to špatně?


Škrtidlo je ve skutečnosti tím posledním řešením, po kterém byste v případě zástavy masivního krvácení měli sáhnout. Jedná se o poměrně drastickou metodu, která může mít velmi vážné následky — třeba amputaci postižené končetiny.


Typy škrtidel


Dalším neduhem jsou typy škrtidel, které můžeme najít v lékárničkách. Máme tím na mysli 1 cm tenké pásy gumy. Tak ty rozhodně nepoužívejte!


Mohou nevratně poškodit měkké tkáně končetiny. Právě ty mohou být také příčinou následných amputací. Spáchají totiž nemálo škody v místě zaškrcení… Podobnou službu vykonají také dráty, provázky a tkaničky.


,,V případech masivního krvácení, které se vám nedaří zastavit, používejte jen škrtidlo k tomu určené a dostatečně široké — tedy minimálně 5 cm. ''


Škrtidlo — jak je to správně?


Pokud potřebujete zastavit masivní krvácení, metodou první volby jsou „prsty do rány“. I zde ale nezapomeňte hlavně na své vlastní bezpečí.


  1. Vyzvěte postiženého, ať si ránu svými prsty drží sám, zatímco si vy navléknete rukavice.

  2. Poté už tlačte vší silou prsty v rukavici přímo do krvácející rány. Pokud jste schopni tento úchop udržet po delší dobu, klidně můžete takhle setrvat až do příjezdu záchranky. Tu samozřejmě nezapomeňte co nejdříve kontaktovat, a to na čísle 155.


Druhou metodou pro zástavu masivního krvácení je přiložení tlakového obvazu. Využijete jej ve chvíli, kdy postižený krvácí i přes tlak prstů do rány. Stejně tak jej naložte  i v případech, kdy potřebujete mít volné ruce — postižený s vámi přestal komunikovat a vy mu potřebujete zaklonit hlavu, abyste zjistili, jestli dýchá normálně. Nebo v situaci, kdy jdete otevřít zamčené vchodové dveře záchranářům či je na místě nehody více zraněných osob.


krvácení-první-pomoc-zážitkem-prpom-praha

Jak takový tlakový obvaz správně vytvořit?


  1. Jeden smotaný obvaz použijte jako tlakovou vrstvu a dejte jej přímo na ránu. Dalším obvazem začněte obmotávat končetinu. Nebo je možné si pořídit kvalitní obvaz se dvěmi polštářky, které savou vrstvu nahradí.

  2. Vytvářejte dostatečný tlak, ten ještě zesílíte překřížením obvazu v místě obvazu prvního.

  3. Je nutné dát si pozor, aby krev nikde nevytékala a také zakrýt celý první obvaz i ze stran. Pokud i po domotání tohoto obvazu začne krev znovu znatelně téct, přiložte další vrstvu stejným způsobem.

  4. A až v extrémním případě, tedy při prosáknutí 2 vrstev tlakového obvazu, naložte nad krvácející ránu škrtidlo.


Správný způsob naložení škrtidla


Škrtidlo se přikládá pouze na tato místa na těle:


  1. střed paže

  2. střed stehna.

Paže a stehno jsou tvořeny pouze jednou kostí, je tedy možné stlačit škrtidlem krvácející cévu proti tvrdé kosti.


Oproti tomu na předloktí a na bérci jsou cévy ukryty mezi dvěma kostmi, proto zde škrtidlo nepoužívejte.


Po naložení škrtidla už se ním nijak nemanipulujte.


,,Jednou naložené škrtidlo zůstává naložené až do příjezdu záchranářů.''


Máte-li u sebe tužku nebo fix, vedle škrtidla na paži nebo stehno napište čas, kdy jste končetinu zaškrtili. Je to důležitý údaj pro lékaře v nemocnici. Pokud máte po ruce něco studeného, neváhejte končetinu chladit. Existují také taktická zaškrcovadla, která používají hlavně vojáci. Často je najdete pod pojmem turniket.


Je nutné zmínit, že používání turniketu (taktického škrtidla) je aktuálně ve světě (Guidelines) doporučovanou metodou zastavování masivního krvácení (hned po prstech do rány). Nicméně v naší české kotlince je nošení turniketu civilisty stále tak trochu fantasy než realita. Proto i na našich kurzech doporučujeme postup výše zmíněný.


Ale kdo ví? Možná, že až se jako společnost naučíme, že nosit u sebe běžně rukavice a lékárničku je NORMÁLNÍ, můžeme se začít bavit o tom, že do lékárničky patří turniket 😉


Pokud si chcete třeba vyzkoušet na vlastní kůži zastavování masivního krvácení obvazem nebo turniketem, přijďte na náš kurz. Vše si zažijete na vlastní kůži. Protože z článku ani podcastu se první pomoc proste naučit nejde.






masivni_tepenne_krvaceni_kurz_prvni_pomoci_zazitkem_praha_prpom


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page