top of page

Otrava houbami – neboj se pomoci!

„Výborná smaženice“ pochutnáváte si u večeře. „Ještě, že máme

tak super sousedy, kteří se vrátili z hub a půl košíku nám dali“ pomyslíte si. Když tu s odstupem několika desítek minut až hodin se necítíte úplně dobře, zvracíte a bolí vás neskutečně břicho. Otrava houbami – polije vás horko. Jak jen jsou ty babské rady? Vypít mléko? To rozhodně nepomůže…


Jak se projevuje otrava houbami?


Logicky na ni budeme pomýšlet při každé nevolnosti související s požitím pokrmu z hub. Smrtelné otravy související s požitím muchomůrky zelené nejsou naštěstí tak časté. Otrava z hub se dá při poskytnutí první pomoci přežít bez jakýchkoliv následků.

Příznaky otravy houbami jsou různé a závisí na konkrétním druhu houby. Typické jsou výše zmíněné bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Při otravě lysohlávkami se objevují halucinace, poruchy koordinace. Po požití typické lesní „prašivky“, totiž muchomůrky červené se k již zmíněným příznakům přidávají rozšířené zornice, suchá a teplá kůže. (Hasík, 2012)

Muchomůrka zelená je zákeřná tím, že příznaky se projeví nejdříve za 8, typicky až za 24 hodin, kdy už mnohdy na otravu houbami ani nepomyslíme. Její projevy jsou jako u každé jiné otravy houbami, navíc se žloutenkou, protože selhávají játra. (Hasík, 2012)

První pomoc při otravě houbami

Nejlepší způsob je takové otravě vždycky předcházet. Při jakékoliv pochybnosti o tom, jestli je houba jedlá nebo ne ji považujte za jedovatou a vyhoďte ji. Jak postupovat, při požití jedovaté houby:

  1. Zvracení. Pokud je člověk dostatečně při vědomí, spontánně nezvrací a máte podezření na otravu houbami, vyvolejte u něj zvracení.

  2. Prsty do krku: Nejjednodušší a ne příliš bezpečná metoda vyvolání zvracení. Ideálně pokud si dotyčný dokáže tímto způsobem vyvolat zvracení sám.

  3. Teplý solný roztok: Podejte otrávenému teplý roztok se solí.

  4. Vzorky. Zajistěte houby, kterými se dotyčný otrávil. Když je nemáte k dispozici, zajistěte vzorky pokrmu. Případně zajistěte malé množství zvratků. Vzorky uložte do uzavíratelné nádoby a předejte je zdravotníkům.

  5. Živočišné uhlí. Po vyzvracení podejte postiženému 5 až 10 tablet živočišného uhlí. Nejlépe rozdrcené ve větším množství vody.

  6. Zajistěte odborné vyšetření. Dopravte postiženého k odbornému vyšetření do nemocnice, případně volejte zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155.

Pokud dojde k pozření neznámé houby a objeví se nespecifické potíže, je možné kontaktovat Toxikologické informační středisko na telefonním čísle 224 919 293, které je dostupné nonstop.

Chcete si být jisti v poskytování první pomoci? Neseďte doma a navštivte kvalitní zážitkový kurz první pomoci.

Bibliografie

HASÍK, Juljo. 2012. Standardy první pomoci. 2., přeprac. vyd. Praha: Český červený kříž. ISBN 978-80-87729-007.

Jaroslav Veselý. 2009. Dirty fly agaric [online]. [cit. 2016-06-23]. Dostupné z: https://flic.kr/p/8CNq7K

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page